| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 241845 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #225 -: 05 Януари, 2015, 21:07:34 »
Да се намеся и аз.  Да се опитам ли да се свържа с  депутат от една политическа партия  дето имат и собствена телевизия?  :writer:
Аз смятам, че ще е от полза. Нека и другите кажат.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #226 -: 05 Януари, 2015, 21:19:42 »
И аз за същата телевизия и депутат говорех, но не смятах, че е етично да назовавам имена. Не съм им привърженик, но важното е да се постигне целта с всички методи така че съм за.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #227 -: 05 Януари, 2015, 22:12:21 »
Здравейте! Я колко нещо се е изписало докато ме нямаше!
Не бързайте с телевизиите! Трябва да се подготвим по-сериозно преди да ги викнем. По телевизията трябва да е кратко, ясно, точно, вълнуващо. Полека.
Извинявам се за големите букви, докато вдигна очи и забележа че съм натиснал капс лока и бях стигнал на 2/3 от текста.
До преди малко смятах за много разумно преместването на предавателя от Видин тук, но след прочетеното явно не зная всичко. Някой има ли идея какъв е предавателя там? И какви са му недостатъците? Ако ще влизаме в битка трябва да се въоръжим с факти и аргументи.
Ето QR кода за лнка, мерси за поправката на линка, сега е идеално!
22882-0
Ето линк към изображението без водната марка - https://dl.dropboxusercontent.com/u/25901379/save%20vakarel.jpg
Разпространявайте го, всеки който си насочи камерата на телефона към него ще го метне във фейса браузера.
Утре ще проверя дали мога да изпринтя стикерите при мен, надявам се че ще успея. Имам стикерна хартия, да видя дали няма да се обели в принтера...  :master2: Ако не стане ще звънна да ги пусна за печат в една фирма.
22883-1
Ето линк без водната марка - https://dl.dropboxusercontent.com/u/25901379/save%20vakarel2.jpg
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 22:19:04 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #228 -: 05 Януари, 2015, 22:29:12 »
Стикерите според мен са страхотна идея и са се получили много добре.  :bravo: :good:
Няма да е зле и за петициите да помислим. Най-вече да се реши дали да се пускат сега, или като станем малко по-популярни.
Вече минахме 100 харесвания, между другото, което не е зле.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 244
  • Населено място: Пловдив
Re: Спират средните вълни
« Отговор #229 -: 05 Януари, 2015, 22:37:36 »
   Не е ли по добри в стикера да се спомене ,че става въпрос за предаватели на ДВ и СВ    за да няма обърквани в средите на тези дето ходят със смартфоните    :D

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #230 -: 05 Януари, 2015, 22:42:25 »
Предавателят във Видин е 400kW Thomson S7HP, но работи на 200kW, защото някой умник е наредил "отгоре" че и толкова стига, за да се покрие цяла България.

http://thomson-broadcast.com/bulgarias-leading-broadcast-service-provider-chooses-radio-transmission-system-from-thomson-broadcast/
http://thomson-broadcast.com/portfolio2/s7hp-long-wavemedium-wave-transmitters-2/
http://www.thomson-broadcast.com/pdf/Datasheet-S7HP.pdf
/>
Антената би трябвало да е много добра, съветска с регулируемо разпределение на тока. Явно или предавателят толкова си може, или нашите не успяват добре да настроят крайното стъпало в резонанс с антената, за да отдаде максимална мощност. Освен това модулацията е слаба, защото се усеща как стрелката на S-метъра на радиото ми не се отклонява с "достатъчно тяга" в моментите когато някой говори или свири музика, а стои почти без да мърда, което е признак, че се хаби мощност напразно без да е достатъчна модулацията. Това е мнението ми като аматьор. Предавателят го рекламират, че е с високо КПД, но като гледам едва ли е повече от 10-тина процента по-ефективен от вакарелския, който е лампов съветски ДСВ-150, с мощност 150kW, но работи на 75kW. Явно се състои от 2 блока по 75kW, които могат да работят поотделно или паралелно в зависимост от нуждата и нашите са го пуснали на половин мощност. Трябва да се направи избор дали да се сложи предавателя от Видин или да се пусне руския на пълна мощност във Вакарел. От друга страна не мисля, че някой вече ще пусне в действие лампов предавател, който харчи и за отопление на лампите и т.н. при условие че цялата политика и на България и на ЕС е да принуждават хората да светят с опасните и вредни енергоспестяващи крушки, та какво остава за лампов предавател. Но всичко това е ако някой се вслуша в думите ни, в което силно се съмнявам. Нека първо да го пуснат както си беше, пък после ще го мислим. А дотогава - който има възможност нека иде да снима, че току-виж сме осъмнали без антена :(

Допълнение: старият предавател в РПС Видин, преди да купят този, беше 500kW лампов руски, къде изчезна, дали не го унищожиха вече? Той би бил идеалният вариант за Вакарел. Нямаме за съжаление познати хора в системата, за да дадат повече инфо "от кухнята"...
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 22:49:51 от Chervenoarmeec »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #231 -: 05 Януари, 2015, 22:52:02 »
Така - http://www.peticiq.com/start-petition
Трябва текст за петицията. Пресъхнала ми е музата вече, б...и дългия ден... моля ви се, дайте кратко и ясно.
Мога и утре сутринта на свежо да я измисля, ако някой не ме изпревари.  Или да сложа текста с големите букви?
Мале, това ли е предавателя?! Имам доста сериозно доверие в тия юнаци! Убеден съм , че нашите нещо не правят както хората. Или е в настройките, или в подръжката на антената, всички знаем колко е важна... Това е страхотно парче предавател, заставам си зад идеята да го преместят тук! А пък са СВ може и с по-малка мощност и лампов, не знам. Може някакъв демонстрационен да се пусне на лампи. Вариантите са много! И никакъв DRM, изроди, бълват смущения само...
Ето още подробности - http://dxradio.pl/s7hp.pdf
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 23:18:03 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #232 -: 05 Януари, 2015, 23:23:15 »
Несериозно е да се мисли че не е настроен правилно с антената видинският предавател, ако това беше така до сега да са отпукали крайното стъпало. При тези мощности не се толерира нищо недонастроено, направо се взривява. Относно покритието му - не е толкова зле, когато беше на пълна мощност се чуваше в софия прилично като да е от Видин, пък и денем. От както намалиха мощността доста по-зле се чува. Освен това и преди намалението на мощността и след това предавателя в определени дни се приема прекрасно в Холандия, което никак не е малко. Така или иначе точката на излъчване е далеч по-неоптимална от Вакарел. Относно това как звучи предавателя, не знам как е звучал старият Видински предавател, но на вилата в с. Свидня, изложението е такова че хващам абсолютно еднакво силно Видинският и Вакарелският предавател. Слушал съм сравнително двата предавателя с един и същи приемник и не намирам никаква съществена разлика в качеството на звука, еднакво ми звучаха. Така че според мен е по-скоро до неподходяща точка на излъчване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #233 -: 06 Януари, 2015, 07:50:16 »
https://grassvalley.com/news/press/releases/view/569-thomson-supplies-super-power-mw-transmitter-for-national-service-enhancement-in-bangladesh
Бангладеш, братче...
http://www.radioandmusic.com/content/editorial/news/airs-drm-super-power-transmitter-launched
Значи пакистанските и афганистанските козари имат какво да ги лъчат на урду, а у нас няма нужда...
Знаете ли, предавателите умират, защото няма какво да се предава. Няма ги предаванията за наука, за история, образователните програми. Няма просвета. Напоследък, ако не броим малките изключения, Вакарел предаваше ПК, политика, новини и музика. И това им се стори много. По-добре да оптимизираме - музика, реклама, новини, реклама, реклама, музика... И мозъкът да си спи там, отнесен, да не мисли много-много... да търчи у Лидл за "керамични" железни ножове за 6 лв, за месо толкова евтино, че е минало азотиране, оцветяване и какво ли още не, че да добие вид, за колбаси от вода/мазнина на прах/кръв на прах /карагенан, за детски играчки, съдържащи 6 вида канцерогенни оцветители, за да забрави кой е бил, кой е сега и накъде е тръгнал... Винаги сме били просто, мързеливо и себично племе. Но винаги е имало сред нас хора просветени, чисти и живи. Никога в историята ни до сега тези хора не са били потискани толкова силно. Никога не е бил насочен толкова труд, пари, умение, усилия към това, те да станат като всички останали...
Искам си радиото обратно. Радиото, което чуствах като едно прозорче към света. С вълнуващите предавания, с прекрасната музика от цял свят, с цветовете, миризмите и усещанията които ми доставяше, когато затворех очи. До преди известно време исках да си грабна жената и да се махна от тук. Но научих, че светът се е променил толкова много, че не съм сигурен къде бих се денал. Европа се е превърнала в един музей на европейската история, който съвсем скоро ще се напълни с минарета. Европа е мъртва, там нищо не се случва, нищо не се променя. Може би Южна Кореа? Наскоро баща ми се върна от там. Той е интелигентен човек, пропътувал е целия свят. Беше във възторг от тази страна...
Но каквото и да мисля, не мога да се отърва от силното, залепнало като кал за душата ми, като ревност в кръвта ми усещане, че тук ми е бъдещето. Че въпреки простотията и генетичните дефекти, тоя народ ще го бъде, ще се възроди някак. Тук е рай. Просто ние сме го забравили.
А бива ли рай без радио?!  :)
Тоя не го слуша главата  - http://datab.us/Gq_f8VcEHQ0#GU81M%20Medium%20Wave%20transmitter
« Последна редакция: 06 Януари, 2015, 07:58:08 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #234 -: 06 Януари, 2015, 08:32:05 »
Толкова се е объркала държавата, че хората вече не вярват нито в бога нито в дявола, да не говорим в правителство съставено от мошеници. Вие наистина ли мислите, че шепа хора ще спрат или отложат дори спирането на предавателите ? Осъзнайте се, нали това е купчина желязо от която някой ще напълни джобчето както направиха със всичките соц. заводи. Е, желязото тук е по-малко, но като няма риба и рака е риба. Тази тенденция ще продължава и занапред, къде що има нещо за ограбване, ще се ограби вярвайте ми.

Не искам да звуча песимистично, макар че точно това правя, но това за съжаление е голата истина. Никой не може да спре управляващата мафия в тази страна. Те са готови на всичко, само и само да оберат и последната стотинка на бедния народ. Но това е така защото самият народ им го позволява. Друга нация на наше място до сега да е направила революция и тези сатанисти да са били обесени на площада, но ние сме рая.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #235 -: 06 Януари, 2015, 09:31:37 »
Мано, като цяло съм съгласен с теб. Това няма да ме спре да се боря и да пробвам. Обаче има едно нещо, с което хич не съм съгласен.
Не съм съгласен с това, че между бедния народ и тези, които го крадат има разлика. Ситуацията е "Столичани в повече". Хората, които управляват народа СА народа! Те са ОТ народа, една представителна извадка - най-умните, най-хитрите, най-бързите, най-смелите, най-наглите, най-безочливите. Само дето на българина му е по-лесно да се диференцира от тях и да каже, че е жертва, от колкото да ги припознае като свои, да ги хване за врата и да ги сложи на място. По-лесно му е да чака "да го оправят". По лесно му е да простре отговорността си до портата на двора и да вдигне ръце от останалата част от родината си. По-лесно му е да бъде онеправдания, обрания, човекът с право. А не човекът със задължения. Интересното е, че ако се направи разрез на властта, в нея ще видим разрез на целия народ. Най-отгоре са "доверените", тези на които е поверено да провеждат политиката на световните сили у нас. Те са прикрити от дневната светлина, малко са на брой, и съм убеден че и те не си харесват много живота. Защото като ти се отворят очите за света, тук със стадото става тясно и мръсно на душата. По-надолу са "близките", хората които неуморно упражняват властта в тази държава. Те са диригентите, които разпределят възможностите и ресурсите. И така можете да си допълните картинката до най-долу - простия и ограничен човечец със власт - страшно явление, донесло много нещастия на много хора. От най-умните до най простите, властимащите са БЪЛГАРИ. Те са изпълзяли от същите села, градове и паланки, от същите плевни и сараи, в които сме всички останали. И това, че са си намерили местенцето в стълбицата на можещите не ги извисява нито на милиметър над останалите. И те са същите простаци. Така че не е въпрос на ремонт, опасявам се. Не е въпрос на промяна, а на подмяна. А тя тече страшно бавно, не само защото бива всячески спъвана, но и защото всичките тези властимащи постоянно възпитават наследниците си в същия начин на мислене и действие, сякаш България им е бащиния, която да предадат на тях...
Разводнихме темата... съжалявам, ядосан съм.  :-[
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #236 -: 06 Януари, 2015, 09:34:27 »
Mano, въпреки всичко трябва да се протестира срещу издънките на управляващите !
Системата трудно ще се промени само с протести, но отделните вредни човечета като Янкулов могат да бъдат сменени с други по-малко вредни, с които може да се води нормален диалог.

Протестът трябва да има ясна и реално постижима цел !
Когато някакъв кютук е решил да спре всички предаватели на СВ и ДВ, не е сериозно да се иска пускане на 3 предавателя във Вакарел. В България трябва да има 4 или 5 точки на излъчване на СВ за равномерно покритие и те са добре известни на всички.
Трябва да се потърси отговорност, включително и разследване с независими специалисти за ненормално скъпия предавател във Видин и защо е избрана тази точка на излъчване.
Когато се цитират конкретни данни, всичко трябва да е точно, защото в противен случай протеста олеква ! Емоции не може да няма, но да не се забравя, че насреща стоят гадни чиновници, които се интересуват единствено от службичките си, защото без тях са нищо.

При първото голямо изключване на предаватели на СВ и КВ имаше подобни протести, в които участваха и специалисти от разрушените вече предаватели. Ще се опитам да се свържа с тях и с хората, които ги подкрепиха.

Благодаря на Червеноармеец за интересната информация !



Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #237 -: 06 Януари, 2015, 11:15:21 »
Е да, ама това като по-малкото зло... какво несериозно има в искането? Или да е както трябва, или пак по български... и някой след нас да се моли за следващата троха...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #238 -: 06 Януари, 2015, 11:58:21 »
Честно казано мисля, че тези технически дискусии ги водим по-скоро теоретично :) Нека първо да убедим хората, че има нужда от предавателя във Вакарел и ако може да го пуснат пак, пък после ще мислим за други предложения. Само, че както каза и Мано, не вярвам, че Вакарел ще заработи отново някога, за голямо съжаление. Просто с чугунени тикви като днешните шефове в радиото е безсмислено да се спори, то даже не може да се спори защото те дори не приемат насериозно недоволството на хората.

Несериозно е да се мисли че не е настроен правилно с антената видинският предавател, ако това беше така до сега да са отпукали крайното стъпало. При тези мощности не се толерира нищо недонастроено, направо се взривява.
Като цяло си прав, но едва ли предавател, произведен в 21 век не е снабден с всякакви модерни защити и срещу високо КСВ и срещу аварии, мълнии и т.н. То дори руския ДСВ-150, който е във Вакарел и е модел от средата на 70-те години има такива защити. Мой приятел е говорил с един от хората, които са обслужвали Вакарел и той му е казвал, че периодично се случва гръм да падне върху антената и предавателят само алармира за това, изключва се и след това се самовъзстановява.

Относно това как звучи предавателя, не знам как е звучал старият Видински предавател, но на вилата в с. Свидня, изложението е такова че хващам абсолютно еднакво силно Видинският и Вакарелският предавател. Слушал съм сравнително двата предавателя с един и същи приемник и не намирам никаква съществена разлика в качеството на звука, еднакво ми звучаха. Така че според мен е по-скоро до неподходяща точка на излъчване.
В централна България Видинския се хваща сравнително добре, но има голяма разлика в силата и качеството на приемане през деня и през нощта. Освен това, както казах явно модулацията му не е достатъчно дълбока и го няма това усещане като при румънските предаватели. Те направо ми пълнят душата, особено вечер извън населените места. Дълбок, мощен и ярък звук имат. Вакарелският предавател се хващаше по-силно определено и през деня и през нощта и може би е самовнушение, но имам чувството, че Вакарелският даваше по-богата звукова картина и по-широка честотна лента, високите честоти бяха по-добри. Може би на транзисторният Томсън има някакви лимитери и компресори, които смачкват звука, не знам. Относно антената - АРРТ във Видин не се настройва само по съвпадение на резонанса, а именно по разпределение на тока по вертикалата й. Така може да се променя вертикалната насоченост на излъчване, тоест дали да дава по-притиснато към земята излъчване или пък да има излъчване и нагоре, като по този начин се избира дали ще е излъчва по-скоро локално или пък на по-далечни разстояния. Всяка настройка има своите компромиси, но целта е да се направи оптималния избор. Именно в това според мен е тайната на настройката й и това според мен не правят като хората, както и модулацията. Докато Вакарелската антена, като по-проста, няма какво да й се настройва толкова.
Нека върнат РПС Вакарел и да работят и двата блока на ламповия предавател с обща мощност 150kW и ще видим кое как. Но според мен е загубена кауза, колкото и да не ми се иска да повярвам. Все още сутрин претърсвам ДВ обхвата, за да видя дали пък някой не е решил да се разкае и да го пусне отново.

Мисля да спра вече със страничните технически теми, че малко поразводнихме темата, макар че на някой може да му е интересно.
« Последна редакция: 06 Януари, 2015, 12:04:02 от Chervenoarmeec »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #239 -: 06 Януари, 2015, 12:52:20 »
Ами да, попринцип видинският предавател очевидно някакъв нов Томсън си има със сигурност цифрова система за компресия на звука и цифрови филтри, които със сигурност са много по-стръмни от аудио филтрите които се ползват във Вакарелския предавател, така че в това отношение е възможно наистина да звучи с по-малко високи и по-постно, кой знае как са му направили настройките като цяло. Иначе да, чувал съм по време на гръмотевична буря Вакарелският предавател се изключва за 5-6 секунди и пак се включва и така няколко пъти по време на бурята, вероятно това са попадения на мълния върху антената. Естествено е такъв предавател да има защита от попадение на мълния, то не е нещо изключително и екзотично :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |