"И алуминиевите екрани на високочестотни бобини и междинночестотните филтри са навивки накъсо ,
но никой не ги оспорва. Не намаляват Q -фактора , защото са достатъчно проводими"
Това не е вярно,намалят Q фактора.В самото изчисляване на екрана се взима предвид диаметър и височина екрана спрямо диаметър и дължина на бобината.Това накратко,иначе самото изчисление е дълго.
"Металните ядра по УКВ блоковете по същество СА ОКЪСЯВАНЕ на част от навивките.
Как си мислите че става настройката с метални ядра ?
Ако проводимостта е добра , качествения фактор не страда"
Това също не е вярно.В зависимост дали за диамагнетици или парамагнетици Q фактора на съответния кръг е различен.ВЧ токовете текат по повърхността на алуминиевите ядра за настройка както в този случай във всички случаи създават загуби.Алуминий+вч поле= вихрови токове......пък били те и повърхностни.
"Лошо е , ако в окъсяващия елемент има активно съпротивление.
В случая имаме спойка половин милиметър.
Колко ли ще е активното й съпротивление"
Калая има относително високо съпротивление спрямо мед,алуминий,сребро и т.н.Пък и не метала на спойката на късо е толкова от значение колкото самото и наличие.Част от бобина дадена на късо не е добра идея,не се препоръчва.Пак загуби.Намотката накъсо не е в никакъв случай равностойна на премахване на част от бобината.
"Самия УКВ блок на мелодията е голямо недоразумение:
-липсва качествен високочестотен усилвател
-липсва автоматична подстройка на честотата
-самооцилиращ смесител (няма отделен хетеродин)
-липсва реален входен кръг и т.н и т.н"
УКВ блок от този тип с двоен триод увч+ самоосцилиращ смесител е стандартна за приемниците за 20-30 годишен преиод и се е копирала масово понеже е удачна въпреки простотата си.
Реален трептящ кръг на входа си има,това са L26 кондензатора 2н и междуелектродния капацитет 3 пикофарада решетка/катод на първия триод на ECC85.Самата лампа ECC85 конструирана за тази работа.
Правил съм десетки лампови блокове,преди години имаше такава мода
В по стари публикаций във форума има много написано.Правилната и качествена пренастройка иска повечко опит и доста техника.Генератор,вълномер и т.н.В по стария форум,преди Gabo да направи този имаше една много голяма тема където бях писал много.Жалко че се затри.Сега обаче колеги правят и също публикуват,това което си направил има право на живот и е удачно по няколко причини.Не се налага мудната работа по сваляне на УКВ блока,не се налага размотаване на бобините и навиването има,съответно да се лепят с епоксидно лепило и после обратно да се монтира.Ако някоя бобина не се получи цирка по разглобяване сглобяване се повтаря,а това е досадно.Тази преработка върши работа където сигнала е силен.По спомени Ако се пренавият бобините коректно и се спрегне кръга в анода на увч и осцилаторния се получава чувствителност около 20-30 мкв.Ако се правят навивки на късо 100-200 мкв като най добра чувствителност.В градове като София,Варна,Пловдив и т.н. където полето е минимум 200-300 мкв/м това не е никакъв проблем.Колегата Лъчо Минков написа "Важното е че си постигнал добър резултат с минимум физически усилия" и това в случая е най важното.
Накратко, плюс на метода...лесно и бързо.Минус занижена чувствителност и лошо спрягане на двата вч кръга.