| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.  (Прочетена 3821 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« -: 25 Октомври, 2017, 19:10:01 »
Здравейте колеги!
Сдобих се с тази реликва от 1966г - продаваше се в Кореком - 51$. Машинката е в идеално състояние, работила е много малко. При пускане оборотите са нестабилни - при натоварване на мотора падат драстично. Смених електролитите на захранването - 1000М и 100М на мотора. Отворих го и почистих иделано центробежния регулатор, четките и колектора са почти нови. Напрежението на свободен ход е 12в, но при натоварване пада до 8в, при задържане 7в. Опасявам се, че статора се е размагнитил,или???
Поздрави! Владо

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #1 -: 25 Октомври, 2017, 20:46:23 »
Тези мотори принципно нямат голям въртящ момент, не знам дали не очакваш твърде много, а нестабилността може да се дължи на друго по механиката. За съжаление обаче версията за размагнитен статор е напълно вероятна.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #2 -: 25 Октомври, 2017, 21:09:01 »
Благодаря за отговора! Механиката е изрядна, почистена /не че имаше нужда дори/, смазана. На празен ход /изваден от шасито/ се усеща. че няма мощност при натоварване, точно както и в сглобено работно състояние. А за въртящия момент си прав, самото моторче, без регулатора е доста миниатюрно за по-сериозна мощност. Но все пак така е проектирано. Машинката доказва перфектното Японско качество и техническа мисъл!!! Да ти е кеф да я поправяш, за разлика от Европейските аналози...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #3 -: 25 Октомври, 2017, 23:17:59 »
Благодаря за отговора! Механиката е изрядна, почистена /не че имаше нужда дори/, смазана. На празен ход /изваден от шасито/ се усеща. че няма мощност при натоварване, точно както и в сглобено работно състояние. А за въртящия момент си прав, самото моторче, без регулатора е доста миниатюрно за по-сериозна мощност. Но все пак така е проектирано. Машинката доказва перфектното Японско качество и техническа мисъл!!! Да ти е кеф да я поправяш, за разлика от Европейските аналози...

На колко волта е тоя мотор , и нали има стабилизатор на оборотите . Центробежен е . Оставяш го на празен ход да върти . Ако може и зала нощ . И ще се оправи . Имал съм подобен проблем с руски мотор , щях да го хвърля. Но се оправи по тоя начин . Само не ми е ясно как пада напрежението ?  Кое , захранващото ли ? Или това след центробежния
« Последна редакция: 25 Октомври, 2017, 23:26:00 от радиото »

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #4 -: 26 Октомври, 2017, 09:30:53 »
Благодаря ти, Радиото! Захранването е 9в - 6 батерии. Има центробежен. Доста яко се развърта без товар, почистил съм идеално регулатора, който е в идеално състояние, както се вижда от снимката - иделани контакти и пружина. Напрежението е измерено на захранването на мотора. Ще се пробвам с въртене за дълго време.
Поздрави!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #5 -: 26 Октомври, 2017, 10:20:29 »
Върти без мощност и въртящ момент а в същото време консумира като заступорен здрав мотор (щом така кляка напрежението) значи наистина отиват на размагнитен статор нещата. Пробвай го все пак от стабилен източник на постоянно напрежение 9 волта който не кляка да видиш дали ще извади повече въртящ момент но едва ли. Едва ли е и от четки и центробежен регулатор - ако там имаше лош контакт заради окис и нагар то нямаше да консумира такъв голям ток. Но все пак пусни го да поработи някои други 12 часа, няма как да му навредиш повече. По-скоро обаче потърси кой може да ти услужи с устройство за намагнитване на статорни магнити - изглежда като ротор обаче е само с два полюса към всеки магнит по един. Може да си помислиш и ти за направата на такова, после с тиристор разреждаш в намотките яки кондензатори и си в джаза, естествено така описано изглежда супер просто, но в същност има много подводни камъни и неща които трябва да се съобразят. В крайна сметка ще му сложиш едно моторче от касетофон с вграден регулатор на обороти, обаче нека първо опиташ да възстановиш оригиналния мотор, че си е класика да е автентичен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #6 -: 26 Октомври, 2017, 10:50:55 »
Благодаря ти, Ориго! Ще пробвам с въртене за дълго време. Намагнитването е доста сложно, имам човек с установка за намагнитване на магнити за говорители, ще го питам дали ще стане с него. За нов мотор - ясно, но като го гледма тоя колко е готин, много ми се искаше да тръгне с него... А и магнетофончето е кукла, жалко!
Нали затова сме тук.
Поздрави!
Владо

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #7 -: 26 Октомври, 2017, 12:39:18 »
Ами винаги имат някакъв проблем, в твоя случай е по-лек - само мотора. Имам National RQ-401S хубава машинка, реверсна, репортерска обаче механиката е непоправимо проблемна и зле проектирана. То не са ремъци, не са фрикции.... мотора обаче не прави никакви проблеми засега.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mario

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: Варна
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #8 -: 26 Октомври, 2017, 15:19:10 »
Имах точно такъв Шарп със съшия проблем - реших го радикално с подмяна на оригиналния мотор с такъв от касетофон с електронно регулиране на оборотите. След замяната магнитофонът възпроизвехдаше и превърташе коректно. Ако държиш много на оригиналната визия, може да скриеш новия мотор в медния кожух на стария.

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #9 -: 26 Октомври, 2017, 15:28:20 »
Благодаря ти за идеята, Марио!

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #10 -: 27 Октомври, 2017, 19:12:14 »
Моторчето работи вече 20 часа, имам усещането /на ръка/, че е увеличило леко въртящие момент. Ще го оставя да повърти още - с надежадата за успех... Когато го разглобих се изненадах от малкия размер на ротора и статора - височината е около 10-12 мм на 40 мм диаметър, останалото е регулатора. Явно не може да има сериозен момент, както каза Ориго. Марио, какъв мотор си ползвал за твоя? Гледам КСП имат доста предложения:
https://www.ksp-electronics.com/bg/product/view/23380-motor-9v-right-big
Не зная как се определя ляв и десен - срещу оста или обратно?
Хубава петък вечер!
Владо

Неактивен mario

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: Варна
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #11 -: 27 Октомври, 2017, 20:51:54 »
. Марио, какъв мотор си ползвал за твоя? Гледам КСП имат доста предложения:
https://www.ksp-electronics.com/bg/product/view/23380-motor-9v-right-big
Не зная как се определя ляв и десен - срещу оста или обратно?

Нямам спомен, а и преди 3 години продадох магнетофона. Критерий при избора ми беше номиналното захранващо напрежение, а после само леко регулирах оборотите. Имал съм късмет, че новия  мотор бе с обороти близки до оригиналния.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #12 -: 27 Октомври, 2017, 22:17:50 »
За мен това беше първи магнетофон-една жена го продаваше на софийския битак, когато той беше на една поляна пред гумената фабрика в София .Беше събран в кърпа от нея след като сина и  го разглобил-имал някакви проблеми.За мой късмет всички чаркове бяха налични и успях да го сглобя и пусна в действие.След като го ползвах известно време не само за слушане ,но и за запис на изключителното предаване " Вечер с радио" на радио Белград с Бийтълс и други подобни от онова време-не мога да не спомена и тяхната перфектна Йосипа Лисац-го отнесах в оказиона на спирката на тройката на женския пазар .След продажбата купих друг и така доста екземпляра минаха през ръцете ми.Наистина не е върховно постижение , но е доста сигурен и лек за поддръжка-поне така беше преди 30-40 години.Наскоро и аз купих един много запазен външно, но със същия проблем.Нямам угризения за неоригинален мотор, но ми липсва ремък за изтеглящия куплунг-той не е гумен , а с кече от вътрешната страна за да приплъзва ,тъй като съединителя му е елементарен,застопорен.Иначе имам две комплектни електроники , ако някой има нужда да се обади.

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #13 -: 28 Октомври, 2017, 11:33:03 »
Много трогателна история! Аз също имам топъл спомен за този модел, затова ми е ценен. През 1968 ми купиха Денон 5L-40, аналогичен модел на Шарпа. Тогава 81296-0 Денон беше супер неизвестна марка у насм а на моя приятел му купиха Шарп от Кореком. Много му завиждах, но по цяла ден слушахме музика - Бийтълс, Стоунс, Крийм...
Какъв мотор му сложи на твоя Шарп?
За плоския ремък още не съм чул за някакъв аналог или източник за замяна. Имам доста стари магнетофони /Филипс, Грундиг/ с такива плоски текстилни ремъци, но всички работят /за сега/...
Поздрави!

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Sharp RD 504D проблем с оборотите на мотора.
« Отговор #14 -: 28 Октомври, 2017, 15:31:13 »
Здравейте отново, успех! След сериозно развъртане мотора работи идеално! Благодаря ви за вниманието и грижата!
Поздрави!
Владо

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
30 Отговора
9350 Прегледи
Последна публикация 09 Юли, 2014, 16:09:34
от Петър Демирев
8 Отговора
5742 Прегледи
Последна публикация 23 Януари, 2015, 18:54:14
от mis94
32 Отговора
10586 Прегледи
Последна публикация 31 Март, 2015, 23:24:19
от pana
3 Отговора
2249 Прегледи
Последна публикация 05 Май, 2017, 22:03:01
от ivcho1996
0 Отговора
1845 Прегледи
Последна публикация 04 Август, 2017, 08:29:51
от Fisher

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |