Днес пуснах това радио и реших да измеря избирателността по огледален канал, която коментирахме с Ориго преди доста време.
Методиката, по която направих измерванията е следната:
Подавам на антенния вход сигнал с нормална модулация 400 Hz – 30% за АМ и девиация 22,5KHz за FM от генератора в средата на всеки обхват, с ниски нива за да намаля влиянието на АРУ-то и в същото време да съм над границата на значителни шумове за да бъде коректно отчитането на големината на сигнала. Включен осцилоскоп Rigol DS1102E на потенциометъра, с който следя нивото на сигнала на н.ч. сигнал.
Правя 2 измервания за всеки обхват - на точната честота на средата на обхвата и без да пипам радиото задавам от генератора честотата на огледалния канал, като с атенюаторa повишавам нивото на сигнала до получаване на същия по големина демодулиран сигнал на осцилоскопа. Избирателността изчислявам по формулата:
Sогл.=20 logU2/U1
Междинните честоти са 472 КHz за АМ и 10,7 МHz за FM.
Честотите на измерване съответно:
СВ: 1,0 MHz+2fm=1,944 MHz
ДВ: 250 KHz / 1194 KHz
КВ: 11 МHz / 11,944 MHz
FM: 92 MHz / 113.4 MHz
Резултатите:
1. СВ – 69 dB
2. ДВ – изобщо не хванах сигнал нито на осцилоскопа, нито слухово при усилен потенциометър и при максимален сигнал от генератора=300mV eff.
3. КВ – 12 dB
4. УКВ – 51 dB.
Генераторът ми e E630, на който изходните нива след атенюатора имат известни отклонения от градуировката, така че не претендирам за абсолютна точност, но порядъкът е важен.
В заключение бих казал, че апаратите от висок клас на Saba след 50 г. със схемно решение двойни входни настройваеми кръгове за СВ и ДВ (троен възд. кондензатор) преди честотния преобразувател, без ВЧ усилвателно стъпало дават много добра избирателност за тези обхвати благодарение на качествени двойни кръгове с висок Q-фактор. А добрата чувствителност и селективност по съседен канал са осигурени от двустъпален МЧУ след смесителя с плавно регулируема ширина на лентата по електрически път с допълнителна намотка в МЧ филтър.
Впрочем радиото е с оригиналните лампи Siemens с изключение на 2-те крайни ЕL84, които са Valvo. Радиото е произведено 1953/54 г. Страхотен апарат за маняците, които обичат да ръчкат АМ обхватите и имат хубави антени. Звукът му е супер с тези 2 бр. 26 см. говорители + пищялка, така че и УКВ-то се слуша прекрасно. Много добри тонкоректори, в.ч. потенциометърът е двоен + ключ за регулирането на лентата на пропускането на МЧУ-то. Което впрочем е с много сложни филтри, които не разбирам, настройвам ги следвайки стриктно подробното перфектно ръководство за настройка на Саба. Ако погледнете настройките ще видите комбинация от филтри с критична, подкритична и надкритична връзка, което осигурява добра избирателност дори при широка лента, т.е стръмни фронтове на филтрите, близки до правоъгълна форма. Генераторът ми има бутон +/- 10 КHz и като го натисна – няма абсолютно никой дори при максимално широка лента.
Понеже това е един от добрите ми апарати се постарах да направя добър превод на инструкцията за настройка за АМ (в УКВ-то няма нищо нестандартно). Качвам я за улеснение на евентуални други собственици, дай боже! Всъщност радиото не е изключително скъпо, нереставрирано се намира понякога в Ebay на цена малко над 200 Евро. А предишният му събрат Caba Freiburg WII (W2) даже малко по-евтино. Разликата е, че няма FA и крайнотое с 2 ЕЛ41. Може би и говорителите са различни, макар също 26 см.