Свързване на изхода на приставката към входа на радиоприемника:
Тъй като единия край на отоплителната намотка е свързан към шаси, отрицателния полюс на изхода на стабилизатора не може да се свързва към шаси (става късо през единия полупериод). Това не е и необходимо при тази приставка. Ако се използва същата схема за захранване на mp3 модул например където масата на модула трябва да е свързана към шасито на приемника, изправителя трябва да бъде еднополупериоден за да съвпада масата на променливото с масата на постоянното напрежение.
Изхода на приставката е несиметричен с импеданс някъде доста над 300 ома което теоретично прави неправилно свързването на тази приставка към какъвто и да било радиоприемник. Разбира се като оставим на страна перфекционизма и имайки предвид високото ниво на изходния сигнал и късата връзка между изхода на приставката и входа на приемника се оказва че приставката се погажда повече от добре и със 75 ома вход и с 300 ома такъв. Несиметричния изход също се преглъща - масата на приставката се свързва през кондензатор 470pF - 1nF към единия входен извод на приемника а изходния проводник на приставката - директно към другия входен извод.
Схема:
Така по висока честота единия край на входната намотка се оказва заземена, но това не е проблем при къса линия както е в случая. Въпреки това, входния сигнал се прехвърля освен по индуктивен път и по капацитивен, при това входа се оказва не напълно симетричен. При едната посока на свързване на изхода към входа сигнала е незначително по-слаб. При посоката на свързване с по-силен сигнал обаче специално при мен се наблюдават повече шумове при малка разстройка от точната честота на радиостанцията поради което избрах обратната посока на свързване - всеки трябва да определи опитно как работи най-добре в неговия конкретен случай. Аз лично съм премахнал коаксиалния изходен кабел на приставката, тъй като той е прост нискочестотен аудио кабел, който има твърде голям капацитет и следователно голямо затихване за тези честоти. На негово място съм свързал симетричен кабел за телевизионна антена водещ до входа на радиоприемника.
Монтаж на приставката:
Приставката може вътрешно да се свърже към входа на УКВ тунера, а входната букса да се свърже към входа на приставката, и отвън да не си личи че има монтирана приставка. Обаче моята концепция е монтажа на приставката да стане без никакви модификации по самия радиоприемник. За целта изхода на приставката се свързва външно към УКВ входа на радиоприемника въпреки че самата приставка се намира вътре. Ето как е реализирано:
Антенния вход на приставката се извежда на гнездова букса за панелен монтаж завинтена в един от вентилационните отвори на задния капак.
Снимки:
Аз реших да изпълня захранването на приставката на експериментална платка, защото правенето на печатна платка за толкова малко елементи е неоправдано от всички гледни точки. Платката на захранването се прикрепя механически за шасито на радиоприемника което в случая е много удобно цялото в дупки 3ка и имам пълна свобода за монтажа без да модифицирам приемника. Платката на УКВ конвертора е свързана към платката на захранването посредством няколко парчета звънчев кабел който служи и за механическо фиксиране на двете платки една към друга. Отоплителното напрежение е взето от лявата скална крушка.
Снимки:
Поради достигнат максимален брой прикачени файлове ще продължим в следващото мнение.