Аз бих реализирал работата безтрансформаторно, тъй като 30 волтова линия не се храни толкова трудно. Приемам че цеха използва най-големите радиоточки по 3 вата всяка. 30 бр. от тях правят 90 вата обща максимална мощност. Сега тази сметка може да е малко груба и неточна но ще ни даде горе-долу представа какъв импеданс да очакваме на 30 волтовата линия:
Тъй като не съм сигурен дали стандарта беше 30 волта амплитудна стойност или ефективна смятам и за двата варианта:
Ако приемем че стандарта е 30 волта амплитудна стойност: 90*2W/30V = 6A, R= 30/6 = 5 ома.
Ако приемем че стандарта е 30 волта ефективна стойност: 90*2W/30*1.41V = 4.25A, R= 42.3/4.25 = 9.95 ома.
И в двата случая не падаме под номиналния импеданс от 4 ома за усилвателя, което е важното. Така че аз предлагам да се вземе един такъв кит усилвател:
http://www.elimex.bg/product/98955/kit-k013h-usilvatel-s-tda7294.htmlКъм който да се направи захранване +-32 волта. Добре е да е по-високо, но не е хубаво да се приближаваме до максималното +-40 за интегралната схема, като имаме предвид че е хубаво да има и запас за повишено мрежово напрежение.
Така че предлагам следната схема на свързване:
Трансформатора трябва да бъде около 100 - 150 вата. Може да се купи от някъде на старо има тук-там защото нов ще ти дойде скъпичък (около 30лв.)
Грец-а може да купиш от всякъде, добре е да бъде 50 амперов от тези в големите метални корпуси, евентуално завинтен на малко радиаторче, макар че ще е излишно в случая мисля.
Интегралната схема от Кит-а трябва да е завинтена на сериозен радиатор. Може да използваш радиатор от процесор с вентилатор. Но не някой хилав процесор от 90-те, ами от съвременните яко оребрен. Може и от друго, но да може да разсее спокойно 80 вата. (вярно че музикалния сигнал не е като да е постоянна синусоида, та няма да се налага в продължителен режим да разсейва 80 вата но е добре да има запас).
Елементите които съм начертал около входовете и изходите на кита са за осигуряване на стабилността на усилвателя при изменчивата природа на товара и индуктивния му характер. Също така се прави смесване на двата стереоканала които ще идват от УКВ радиоприемника. То няма да е лошо ако приемника има превключвател Стерео/моно да бъде поставен в позиция Моно, хем така ще приема по-чисто без шум. Нивото на сигнала се наглася от потенциометъра на радиоприемника. Ако при максимално положение на потенциометъра не успява да звучи достатъчно силно може да се наложи да се променят малко стойностите на резисторите определящи усилването на платката на кита, това ще е резистора свързан между крачета 14 и 2 на платката. Увеличаването му води до увеличаване на усилването и обратно. Ако пък усилването е прекалено голямо може да се наложи леко понижаване пак с този резистор. Предвидил съм резистор паралелно на входа на платката с цел корекция на усилването в посока намаляване. Ако трябва да се намали твърде много усилването интегралната схема може да стане нестабилна и да се самовъзбужда, така че не е препоръчително да се намалява собственото усилване под 30 пъти. Така че е възможно да се постави паралелно на входа резистор 4.7к а тези към изходите за ляв и десен канал да се увеличат колкото трябва за докарване на прилично усилване. Всички сигнални кабели към входа трябва да са екранирани за да не влиза брум и смущения (някакъв вид тънък коаксиален кабел напр. RG-174 е добър вариант намира се тук там по магазини за електроника и други). Силовите кабели от електролитните кондензатори към платката на кита трябва да са много къси и с голямо сечение 1 - 1.5 квадрата. Предпазител се поставя само в първичната намотка на трансформатора. Не трябва да присъстват предпазители от към вторичната страна защото отпадането само на едно от захранващите напрежения би довело до повреда на интегралната схема.
Това е което се сещам в момента. Интегралата от кита със сигурност е менте, но би следвало да си изпълнява функциите нормално.
Радиоточките из цеха ще звучат силно и качествено. Хубаво е ако радиото има еквалайзер да се намалят от там малко ниските честоти в звука, тези под 200 херца защото трансформаторчетата вътре в радиоточките не са оразмерени за толкова ниски честоти и тяхното присъствие ще води само до излишно претоварване на трансформаторчетата както и на усилвателя, затова е добре да се изрежат, възможен вариант е да се намали стойността на прехвърлящия кондензатор който е на платката на кит-а последователно на входа, сега е мисля 1 микрофарад, може да се намали на 100 - 220 - 470 нанофарада да се подбере така че да не се чувства значителна загуба на плътност в звука, но да изчезне евентуално гъгнене и претоварване при по-високи нива.
Кита има защита от късо в изхода но все пак може да се окаже добра идея да се сложи последователно на изхода един резистор под 1 ом за някаква допълнителна защита но мощността му трябва да е адекватна за да не се прегрява по време на работа и да прекъсне. Успех, дано имаш опит в електрониката до толкова че да се справиш с тази задача. За всякакви въпроси съм насреща.