Не са необходими 700 страници теория за да се обясни действието на този филтър за обща култура.
Според схемата се вижда че това са два синфазни филтъра.
Основен елемент на тези филтри - синфазния дросел. Тук има два един с голяма индуктивност и друг с еднослойни намотки и малка индуктивност. Предимството пред два отделни дросела е че тук магнитните полета от двете противофазно свързани намотки се неутрализират и магнитопровода не се подмагнитва от големия ток консумират от уреда от ел мрежата. За синфазните смущения обаче дросела си има съответната индуктивност и ги спира. В диференциален режим индуктивността на дросела е близка до 0.
Този с голямата индуктивност поради големите си паразитни капацитети и ниската собствена резонансна честота е непригоден да филтрира смущения с честоти по-високи от няколко мегахерца. Затова е поставен вторият с ниска индуктивност но малък паразитен капацитет и висока резонансна честота за филтриране на по-висшите хармоници.
Обикновено се поставят синфазен и диференциален филтър, но според схемата еднослойните намотки са на общ магнитопровод и тук диференциален филтър няма.
Филтъра е добр направен и със сигурност е много ефективен срещу радиосмущения. Колко обаче би предпазил компютър от пренапрежения в мрежата е спорно, тъй като предназначението му не е такова. Тъй като обаче за да се потвърди или отхвърли тази му функция трябва да се направят измервания и тестове които няма как да проведем в домашни условия, то приемаме вярата че пази
ако не друго, поне не вреди!