| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FM transmitter  (Прочетена 1432 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
FM transmitter
« -: 23 Октомври, 2016, 15:16:45 »
Колеги, имам молба за съдействие. Захванал съм ремонт на  няколко лампови радия с УКВ обхват OIRT 65-74мхц, български и руски, обаче нямам сигнал да ги пробвам. Затова бих искал да попитам предавателчето дето е по долу на снимката ,може ли да се преработи да излъчва в горния обхват, какво трябва да променя ?
http://www.dobrikit.dir.bg/page8a.htm

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: FM transmitter
« Отговор #1 -: 23 Октомври, 2016, 16:36:16 »
Има цяла тема по въпроса:


 Тема: Монтиране на УКВ конверторна приставка на радиоприемник Акорд 104


По-добре си направи конвертор - ще можеш да приемаш около половината от обхвата
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
Re: FM transmitter
« Отговор #2 -: 23 Октомври, 2016, 17:18:45 »
Поне за мен мисля, че по добрия вариант е да си направя един маломощен предавател, и да си пускам каквото ми хареса за тест и слушане на обхвата ,който така и така стои празен, вместо да преработвам УКВ обхвата на 10-на радия. Да вметна, че там дето ще ги ползвам  на обхват 88-108 няма качествен сигнал . Затова и пуснах темата , даже в момента ровя в алиекспрес:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20161023050715&SearchText=fm+transmitter

с надеждата да намеря някое готово трансмитерче с възможност за пренастройка на обхвата, щото фабрично са от 76мхц до 108мхц.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM transmitter
« Отговор #3 -: 23 Октомври, 2016, 18:07:38 »
Може да се преработи всеки такъв радиомикрофон естествено, само трябва да се подмени вероятно бобинката с такава с малко повече навивки, а ако са много разчекнати фабрично може да стане и само със свиване на навивките.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
Re: FM transmitter
« Отговор #4 -: 23 Октомври, 2016, 18:32:18 »
Ориго, ако допуснем, че бобината е с 6 навивки на 1мм разстояние,проводник  ф 0.5мм,диаметър на спиралата  8мм,  и тримера е 2-10пф, дали ще сваля честотата до желаната, ако  подменя бобината с такава с 10 навивки и подменя тримеркондензатора с 2-20пф


след това , ако влеза в честотния диапазон, дали няма да е неустойчив предавателя, в смисъл да ми "бяга" честотата ,щото елементите може да променят стойности във времето защото нямам стабилизация посредством кварц и т н  :-[

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM transmitter
« Отговор #5 -: 23 Октомври, 2016, 21:08:34 »
Може и кондензатора колектор - емитер да трябва да се увеличи. За бягането - да бяга с температурата, бяга като пипаш антената, бяга с всичко но това едва ли ще е проблем за приложението за което ти трябва, естествено че няма да има стабилността на кварцово стабилизиран предавател, но ако се добави едно хубаво буферно стъпало след осцилаторното драстично ще намалее отместването на честотата от външни фактори, освен това ако не се променя температурата (да не се нагрява от трансформатор, стабилизиращи елементи и т.н.) може дрейфа от ден до друг ден да намалее до под 25 килохерца  което е прекрасно за това приложение.
С данните които си дал трябва да влезе в обхват дори само ак смениш бобинката а оставиш тримерчето. И с двете мерки със сигурност ще влезе.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |