Трябва да видиш дали наистина има постояннотокова съставка, или дали тя не си сменя знака при различни режими на работа на схемата та да не стане така да се радваш предварително. По отношение на възникналите въпроси ще си позволя да напиша кратко и опростено обяснение за принципа на работа на електролитните кондензатори:
Както ни е известно всеки кондензатор представлява два проводящи електрода (наричани в училище плочи) и между тях непроводящ материал (диелектрик). Колкото по-голяма е площта на „плочите“ толкова по-голям е капацитета, обаче се увеличават и размерите на кондензатора. Затова започват да се правят кондензатори с колкото се може по-тънък диелектрик, защото намаляването на разстоянието между електродите също увеличава капацитета (за съжаление пък пробивното напрежение също спада). Та в електролитните кондензатори пак имаме „плочи“ и диелектрик само че те не са в така ясно изявен вид. В същност диелектрика в електролитния кондензатор е тънкия слой от алуминиев оксид който се е образувал върху едната алуминиева лента по време на формоването. Другия електрод е другата алуминиева лента, а електролита който напоява хартията между тях служи само като „проводник“ който свързва втората лента плътно с оксидния слой. Т.е. едната лента с образувания оксиден слой представлява единия електрод с диелектрика а хартията напоена с електролит заедно с другата алуминиева лента образува втория електрод на кондензатора. Оксида на алуминия е известен с полупроводниковите си свойства, т.е. е диелектрик само при подаване на напрежение в едната полярност, при другата полярност той е проводник. Затова електролитните кондензатори са полярни и трябва да се съблюдава посоката на включване. По тази причина и в неполярния електролит и двата електрода имат такъв оксиден слой за да може тогава когато единия играе ролята на проводник другия да е диелектрик и обратно но винаги единия от двата е поляризиран в обратна посока като два насрещно свързани диода. Конструкцията е компактна но като функция и по своето същество представлява точно това което представляват два насрещно свързани електролитни кондензатора, просто са в един корпус и споделят общ електрод - хартията напоена с електролит т.е. замяната на такъв кондензатор с два насрещно свързани електролита е възможна и напълно еквивалентна на неполярния кондензатор.
А неполярен кондензатор с хартия, полипропилен, керамика или какъвто щете диелектрик с такова съотношение обем към капацитет за дадено напрежение не съществува! Това си е електролитен кондензатор.