| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"  (Прочетена 4633 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« -: 19 Март, 2016, 14:35:55 »
Здравейте,
нали отскоро взех един тунер Респром "Студио" 2 и естествено почнаха да ми се въртят пак едни идеи в главата. Както знаете обхватът на УКВ е по източен стандарт - на долния обхват. В темата "За радиоточките..." бях показал как правя радио в кутия от тонмайстор с кит използващ интегрална схема TDA 7000. Сега, каква идея ми се завъртя в главата? Идеята ми е дали ще мога да вградя едно такова китче в тунера и да го направя да свири на западен стандарт използвайки стереодекодера в студиото.  Стерео декодера в студиото е TDA 1005. По даташийт на 11 краче го дават "MUX input"със стойност 1 волт . По даташийт на TDA 7000 има "a.f. output" на 2 краче с изходящо напрежение 75 mV. Не вдявам много от честоти, но мисля че се ориентирам долу горе за какво става въпрос. Може ли да се подаде това a.f. към MUX и най-важното, ще успее ли да се декодира стерео сигнала? Спрях се на въросния кит поради това, че студиото има тестатура за запаметяване на 5 станции на укв. Съпротивлението на потенциометрите на тестатурата е 100 килоома, а на кита потенциометъра за настройка е също 100 килоома. Лесно ще мога да свържа кита към тестатурата, а и освен това се запазва и източния стандарт, тъй като има превключвател между запаметени станции и свободно избиране на станции. Мисля китчето да е свързано само към тестатурата, като така ще си имам 5 запаметени станции. Притеснява ме обаче че когато е на избиране с тестатурата, укв блока на тунера ще трябва да се изключи по някакъв начин, тъй като едва ли ще могат да работят и двата едновременно, но тези работи ще ги мислим в последствие. Въпроса е да оправя стереото първо. :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #1 -: 19 Март, 2016, 14:58:17 »
Не, стерео няма да имаш читаво защото честотната лента на TDA7000 с ниска междинна 70к е недостатъчна за стерео. Ще излиза обаче пилоттона от което стереодекодера ще си „мисли“ че има стерео и ще ти свети отпред индикатора „стерео“ но вероятно толкова. И да има някакво стерео разделянето между каналите ще е минимално. Като цяло, апелирам към пренастройка на фабричния УКВ тунер а не вграждането на TDA7000. Нямам нищо против тоя чип, даже повечето радиа които вграждам в кутия от радиоточка са с много подобния чип TDA7088 и си работят супер, но това е чипче за джобно радио, или за самоделка. Не го причинявай на хубавия Респром да му слагаш тая смешка вътре. Смисъла се губи. Съжалявам че те резнах така, ама истината си е истина. Ако все пак държиш, опитай, едва ли ще останеш доволен, но всичко зависи от личните критерии. Управляващото напрежение от потенциометрите може да се подава едновременно на двата блока, но изходите трябва да се комутират. Като цяло не ми е ясно защо ти е да пазиш стария стандарт. Ориентирай се все пак към пренастройка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #2 -: 19 Март, 2016, 15:39:24 »
Знаех си че има нещо, още повече че из интернет не намерих схема на стерео с Tda 7000. Ако трябва да си призная въобще не искам да му развалям по никакъв начин оригиналния вид. Просто ми се видя лесно като изпълнение с минимално вмешателство в схемата на тунера. За пренастройване не искам да се хващам тъй като нямам нито уредите, нито опитът. Блока се намира рядко и ако го разваля нямам голям шанс да намеря друг. Ако е някоя селена веднага ще я почна, въпреки че и там нямам голям опит. Ама те се намират все още доволно често - аз имам 6.  :D едната от които успях долу горе да пренастроя (повече горе докъм 120 мегахерца  :D)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #3 -: 19 Март, 2016, 17:42:05 »
Ако успееш да пренастроиш читаво УКВ блок от Селена, може него да вградиш в респрома наместо оригиналния му тунер и е по-добър вариант, с МЧУ и стереодекодера на респрома и тунера от Селена ще изкараш прекрасни параметри, стига само да успееш да го пренастроиш наистина читаво. Ако имаш желание мога да ти опиша каква е процедурата която използвам аз за пренастройката и се постигат отлични резултати. Само не знам този респром изцяло с варикапна настройка ли е тунера му или има и механична? Ако е изцяло варикапна, няма да стане блока от селена, не че не може да се преработи за варикапна настройка, ама не е толкова лесна работа вече.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #4 -: 19 Март, 2016, 18:27:38 »
Не е с изцяло варикапно настройване. Варикапите са само за запаметените станции чрез тестатурата. Ръчното търсене е чрез променливия кондензатор. Благодаря ти за предложената помощ, но не ми се ще да го копая толкова дълбоко. Иска ми се да е възможно най оригинално. Може би ще помисля за някаква друга дублираща платка подобно на това което описах в първия пост. Ако не ще си го оставя така както си е. Хваща по огледален 3 - 4 станции. Какво ще кажеш за ТА7358?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #5 -: 19 Март, 2016, 20:22:59 »
Ако можеш да конструираш тунер с ТА7358 не виждам какъв ще ти е проблема да пренастроиш оригиналния тунер на респрома. Просто ако нямаш познания, опит и поне някаква апаратура за ВЧ, няма как да направиш читав тунер с ТА7358 това си е една ИС за класически радио тунер, и не виждам с какво е по-плитко от пренастройката и присаждането на тунера от Селена или пренастройката на настоящия му тунер.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #6 -: 19 Март, 2016, 21:43:17 »
Не отказвам се. Искам го в оригинален вид и не искам да запоявам нищо вътре в него. Нямам никаква ВЧ апаратура. Иначе дори и да не знам бих се хванал ако имах апаратура. Технологията идва с техниката.  Колко работи съм развалил докато науча други.  :D Като започна освежаването ще направя снимки и тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #7 -: 20 Март, 2016, 08:56:25 »
Студио 2 е най лесния за пренастройка български радиоприемник който покрива целия обхват.Преработката дори не засяга развване на бобини или кондензаори,а само леко донасройване на бобини и промяна на варикапното напрежение чрез тримера на захранващия блок.Три такива съм пренастрйвал и мога да кажа че перфекно става.Ако можеха и другите наши радиоприемници да се пренастроят толкова лесно.Последните модели Студио 2 обхвата е 87.5 до 104MHz.Желая ти успех

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #8 -: 31 Март, 2016, 18:24:29 »
Здравейте,
днес денят ми мина в работа по тунера, поизчистих го, поиздухах го, имаше една счупена феритна макаричка долу в ляво на основната платка и ми отидоха 2 часа да изнамеря из кутиите друга такава (защо винаги когато търся нещо го намирам в последната кутия  :D). Това е несъществената част обаче. Търсих УКВ конвертор и се оказа вече доста трудно да се намери такова нещо. Звънях по стари магазини за части - нямат. Намерих в интернет следния: http://www.kipa-bg.com/product/6501/ukv-konvertor-pristavka.html
Поръчах го и утре трябва да е при мен. Така студиото ще покрие обхвата 96 - 106 мегахерца, което е прекрасно в моя случай. Виждам че ориго е вграждал такава приставка преди време и искам да го попитам има ли някаква особеност при монтажа? Утре ще взема приставката, но няма да имам време да се занимавам, но пък така ще мога добре да обмисля нещата преди да започна.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #9 -: 31 Март, 2016, 18:47:45 »
Ами не се сещам за нещо по-специално при монтажа на приставката, просто е добре да е захранена с напрежение между 6 и 9 волта което е добре стабилизирано, или поне без пулсации. Изхода е несиметричен, а входа на студио 2 по спомен е симетричен, пробвай как ще стане, бодни активния край в едната букса за УКВ антена, масата в другата, и виж пробвай и двете посоки, едната от двете ще даде по-високо ниво на сигнала. Съветвам те да смениш изходния кабел на приставката защото този оригиналния е нискочестотен уж ширмован. Така или иначе мисля че не е добър вариант. Смени го или с парче коаксиал RG-174 или с парче симетричен кабел, като цяло добре приставката да е близо до входа на тунера, може направо симетричния кабел който отива към тунера да запоиш към приставката. Успех, макар че май в твоя случай с този тунер пренастройката е по-добрия вариант, но щом не ти се въртят бобини и не се чувстваш готов, по-добре не пипай.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #10 -: 01 Април, 2016, 13:37:41 »
Платчицата дойде и я пробвах набързо на една селена и съм много доволен. Ако така се държи и на студиото ще е много добре. Всъщност доста ми хареса как свири на селената и май трябваше две платки да поръчам, хем така щях да оправдая доставката която ми излезе почти колкото още една платка. Иначе от фирмата  продавач са доста коректни и бързи. Днес нямам време да се занимавам, но си приготвих един тв тунер, който ще изтърбуша и ще сложа конвертора вътре, а от там в студиото.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #11 -: 03 Април, 2016, 12:30:30 »
Направих го обаче го свързах към 4,5 волта които изглежда му идват малко и не хваща така добре както като го пробвах със селената. Тогава му пуснах захранване от 9 волта. Ще се мисли пак, но за днес спирам. Ето и няколко снимки:


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: TDA 7000 и стерео в тунер "Студио 2"
« Отговор #12 -: 03 Април, 2016, 16:56:03 »
Да, иска си 6 - 9 волта. При 4.5 волта прекалено ниска чувствителност вади.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9064 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
8654 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
22304 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
5 Отговора
4311 Прегледи
Последна публикация 28 Февруари, 2016, 15:18:00
от цек
20 Отговора
5297 Прегледи
Последна публикация 03 Март, 2016, 20:01:49
от Лъчо Минков

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |