| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Приемник с SA612an  (Прочетена 4377 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Приемник с SA612an
« -: 22 Март, 2016, 01:06:53 »
Попаднаха ми два броя оригинални sa612an и ме засърбяха ръцете .
Някой играл ли си е с нея ?  В нета намирам добро количество схеми главно за 80 м.
Тези двете ми привлякоха вниманието , но още не съм си избрал .
Ще се радвам на коментари и съвети .

http://users.belgacom.net/hamradio/schemas/rx1hf80%20receiver.htm

http://www.rhelectronics.net/store/diy-hf-ssb-receiver-dds-active-hula-loop-antenna



Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #1 -: 22 Март, 2016, 09:35:08 »
И двата линка си заслужават!!! Само да те предупредя, че 612 се претоварва мноого лесно и резултатите от това са много лоши за качеството на целия приемник. Винаги предвиждай някакъв входен атенуатор, активен или пасивен, който да мошеш да регулираш ръчно или автоматично. Схеми бол. Пробвай се и с  DDS-а, но първо си направи класически генератор - много е кеф! Ще се удивиш какво можеш да уловиш с обиновен приемник с директно преобразуване. Бих добавил някакъв вариант да имаш по-широка лента на филтъра, че тия схеми, особенно първата са специфични не само за честота, но и за лента. А ще е яко да си ловиш и концертните станции. Винаги слагай диапазонни филтри на входа!
Тук дори имаш трансивър за 80м - http://blekokqrp.blogspot.bg/2011/08/kolibri-80m-dsb-cw-1w-transceiver.html
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #2 -: 22 Март, 2016, 10:03:51 »
А защо трябва да е с този смесител, като може да е с нещо с по-голяма динамика например двойнобалансен диоден смесител, било то самоделен за тези честоти става лесно, или пък готов - SAM-2, а също прегледай тази ИС: AD8343 би трябвало да е с отличен динамичен диапазон, дори по-добър от този на двойнобалансен диоден смесител.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #3 -: 22 Март, 2016, 10:14:24 »
Много съм съгласен с Ориго, просто се включих с презумпцията, че искаш да ползваш конкретно 612-ката. Но е факт, че не е хубав чип. Един двойнобалансен смесител ще бъде полезно преживяване, ще навиваш едни мъндзърки трафчета! :) A 8343 е железн чип, наистина.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #4 -: 22 Март, 2016, 16:24:29 »
Ниските динамични х-ки на приемника, изграден с ИС SA602/SA612 не са предпоставка за отказ от занимания с подобен тип компоненти. Положителните моменти са: широко разпространение на ИС, ниска цена (и китайските версии на ИС работят нормално), усилване от 14-17 db.

Емоцията при изпълнението, настойката и последващата експлоатация са изключително положителни: конструкцията си заслужава "загубеното време". :yes:

Прилагам схемичка на приемната част от самоделното ми QRP, с кварцов филтър със "само" 4 бр случайно избрани 4 MHz български кварца.
QRP първоначално беше на 7MHz, но след постоянните локални смушения при мен предпочетох да "го изместя" на 20 m / 14 MHz.
При желание мога да почистя ненужните компоненти, за да оставя приемника като самостоятелна част. На схемата липсват плавния генератор VFO  и генератора BFO за възстановяване на носеща при приемане на SSB и CW. 

Записите са на тестов, случайно записан реален ефир, с обикновена антена "Inverted Vee" с център на 12 метра от земята. 

Приемната част е примерно на 95% по схемите на известното трансиверче "Аматор".

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #5 -: 22 Март, 2016, 17:44:22 »
Въобще Весо е абсолютно прав,има едно такова трансиверче Аматор КФ http://www.qrz.ru/schemes/contribute/constr/amator-kf/ Работи много добре,има доста добри отзиви от страна на радиолюбителите.Схемата от първия пост ще работи,но не и на високоговорител.Усилването е недостатъчно.
Що се отнася до Аматорите там има няколко варианта с електромеханичен филтър с кварцов филтър.
Вариант с електромеханичен филтър на ниските обхвати 1.8,3.5 и 7 мхц.

48221-0

Вариант с кварцов филтър на 3.5,7,10,14,18 и 21 мхц.

48219-1

Прави се лесно,при правилен монтаж основната платка тръгва от раз.Тъй като имаш два смесителя помисли за нещо такова.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #6 -: 22 Март, 2016, 21:41:38 »
Благодаря много на всички за полезните отговори . Определено съм заинтересуван от QRP-то за 20 м. И започвам много сериозно да се замислям да го пробвам . И без това нямам бюджет за купешка КВ апаратура .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #7 -: 23 Март, 2016, 17:23:30 »
На приемане работи отлично ако се има предвид че всичко в тази схема е максимално упростено.Давам ти джокер,ако имаш достъп до някой разглобен приемник Р23.Там има един блок който е няколко кварцови филтра съответно на 300,600,2.5 и 6.8 кхц на честота 5 мхц.Това втората междинна.Става без грешка.Поизвеждаха ги в ЗЕПЕ и имаха много добри параметри като филтри.Другия вариант е да правиш филтър като мене.Пак се получава,но трябват подходящи кварцове.Това радио обаче не е кой знае какво,чува много добре,шума не е голям обаче АРУ-то му е почти никакво.По скоро управляем затихвател :) Ако имаш въпроси питай.Не знам какъв е опита ти с тия неща.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #8 -: 31 Март, 2016, 20:49:17 »
Така , SA612an ще си чака времето да влезе в употреба . Преди това ще си завърша BITX-а който вече отлежава повече от 5 месеца .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Приемник с SA612an
« Отговор #9 -: 31 Март, 2016, 21:00:13 »
Това е основната платка . Остава ми VFO-то което е докарано до някъде и PA .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |