| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"  (Прочетена 2915 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yaesu47

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« -: 22 Януари, 2016, 18:55:11 »
Колеги някой има ли схема на това радио.    Ако и ДА то ще съм благодарен да я сподели с мен.   

Давам линк за да поясня за какво иде реч: http://www.radiomuseum.org/r/electromoc_fae_xirico_14882.html

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #1 -: 22 Януари, 2016, 19:23:58 »
Мдаа, нямам му схемата за съжаление но притежавах два такива апарата от които ми остана един. Хубави спомени имам от това радио, изпълнено е изцяло с немски части. Променливия кондензатор е въздушен. Произведено е в мозамбик отзад пише Fábrica de aparelhos eletrônicos - Maputo. Спомням си че преди години (някъде 90-те) дядо ми беше купил такова радио ново в кашон някъде в с. Св. Влас. Твърдеше че го е взел за 5 лева, вече не знам кои пари са били тогава и какви 5 лева е дал но явно са били някакви залежали стоки докарани на безценица от господ знае къде. Защото принципно елементната база на радиото е от 70те години и се съмнявам да е произведено по-късно от 75-та. Радиото дълго свири щастливо но накрая се спече смазката на променливия кондензатор в следствие на което кордата се откачи, от там насетне двамата с дядо ми, аз бях малък и неопитен а дядо ми не до там малък но и не по-опитен от мен, му видяхме сметката чисто механически иначе и до ден днешен си пазя карантиите и си свири :) само дето вече няма какво да хваща :). Извинявам се за лиричното отклонение и спама в темата, но просто това радио предизвиква много скъпи спомени от детството у мен :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #2 -: 22 Януари, 2016, 20:49:50 »
Не е спам :) Радиото е на ГДР,бившото.Навремето изнасяха производството му в африканските страни.Всичко вътре е немско без променливия кондензатор.Интересното е че ниската му честота е с някакъв клон на A210K-TBA810 специално разработен за преносими приемници с ниска консумация.Имаше някъде в един немски сайт много подробно описана историята и схемата на това славейче,Xirico на мозамбигски е някакво пеещо птиче :) Търсих я,но не я открих.Може някой колега да го знае.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #3 -: 22 Януари, 2016, 22:54:59 »
Закачам я като файл.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #4 -: 22 Януари, 2016, 23:49:32 »
Не ще да е същата схема! Ксирикото се храни на 6 волта а не на 9 като това в схемата, и няма крушка за скално осветление, и има два обхвата къси и средни. Може другото и да е така, не знам но това на първо място виждам като различия.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #5 -: 23 Януари, 2016, 00:58:26 »
Нямам идея, в архивите изрових тази схема. От къде и кога съм я свалял не помня, възможно е да не е точно за същия модел, но като гледам радиото май е същата.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен yaesu47

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #6 -: 23 Януари, 2016, 06:42:02 »
Благодаря на всички помогнали за намирането на схемата.   Като ,че ли има  малки разлики но все пак е нещо и има от къде да започне работата.      За резултатите ще докладвам.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #7 -: 23 Януари, 2016, 10:25:34 »
Ето тук са описани точните модели.
http://www.rft-hifigeraete.de/10410.html
Виж твоя модел на кой точно отговаря. Доколкото разбрах това е щерн 2500 серия но има модели. Опитай да търсиш схемата като щерн и виж какво ще излезе.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #8 -: 23 Януари, 2016, 12:07:27 »
 Монтажът така ли изглежда:

Неактивен yaesu47

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #9 -: 26 Януари, 2016, 17:08:39 »
Благодарение на колегите от форума намерих тая схема за приемника.   При мене модификацията се оказа обаче без УКВ.    Прилагам схемата ако някога на някого потрябва-знае ли човек какво ще се случи.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #10 -: 26 Януари, 2016, 17:55:21 »
Нали за това сме се събрали, да си помагаме с каквото можем. Радвам се ако съм ти бил с нещо полезен. И радиото си е хубаво SF-ките са хубави за времето си транзистори. В доста наши военни станции от това време се ползват SF235-SF245.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен радиоприемвик "XIRICO"
« Отговор #11 -: 27 Януари, 2016, 17:52:22 »
Имам някъде такава платка,някой бобини са счупени.Ако ти трябва за донор обади се.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9055 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
8809 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
16 Отговора
14855 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2013, 09:28:01
от Валери
3 Отговора
8646 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
22280 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |