| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Интересни схемни решения в българските радиоприемници  (Прочетена 1434 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Направило ми е впечатление по време на ремонти на радиоприемниците родно производство,че към антода на предусилвателната лампа е свързан кондензатор със стойност около 200-300пф,а при радиоприемника "Концерт" 2700пф.Тези кондензатори доста орязват честотния спектър към високите честоти.Вероятно може да са ги слагали против самовъзбуждане на усилвателя,но при "Мелодия 2" няма монтиран такъв.Аз специално при ремонти ги демонтирвам особено при "Концерт" защото тази голяма стойност много ограничава честотна лента на звука.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
В схеми 1, 2 и 4 те са част от развързващи по ВЧ RC вериги. Не са за махане.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
От  анод  към... кое имаш  предвид ? Щото  на  едно  място  виждам  кондер  , който  може  да  се  махне.      Други,   не  можах  да  видях

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Нищо което е поставено в завода не е за махане. Тези стойности не могат да ти ограничат толкова честотната лента, а и не знам за какво ти е на такъв радиоприемник широка честотна лента. Използва се най-често като приемник на АМ обхватите, където честотната лента е ограничена на 4.5к още от предавателя и МЧУ на приемника, грамофон с кристална доза, където я изкараш 12к я не, и УКВ радио където имаш 15к. Смятам че на такъв приемник 10к равна честотна лента му е напълно достатъчна, и да я разшириш или няма да чуеш разликата или ще започнеш да чуваш неприятно изострен звук. Все пак това са екземпляри в колекция които си ги слушаме за кеф по начина по който са предвидени да звучат, а не Hi-Fi озвучителна система, където се стремим към максимално качество на звука. Това е според мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
 :) За Концерта съм съгласен,в случай,когато се ползва единствено за НЧ  прослушване от външен източник -грамофон.магнетофон.Наистина този  кондензатор 2,7нф "омазнява" високите.В другите случаи е ВЧ развързване,не бива да ги премахваш!!! :hi:

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 794
  • Населено място: София
Това са развързващи кондензатори по висока честота както пише колегата.А причината да затихват високите е това че са "Ликажни" предполагам че знаете как се мерят кондензатори за "ликаж" единият край на кондензатора към +300V другия край към уреда за измерване на напрежение, съответно " -"на уреда към шаси.И стрелкови уред да включите стрелката ще се отклони. Имам предвид уред с ниско входно съпротивление.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |