| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Специално за нас  (Прочетена 883 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 919
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Специално за нас
« -: 31 Декември, 2017, 14:18:38 »
Вчера започнах разглобяване и почистване на Филипс 204У-37, който купих тук от колега за 20 лв.
Стоял е години под небето и бакелита му е изключително изпостнял, много ръжда и други предизвикателства ме очакват, но не това е повода да пусна темата.
Две неща ме впечатлиха и то не за пръв път. Първото е специалната скала със станции, слушани тук по онова време - има доста български - също Скопие, Загреб, Белград.
В долният край на скалата се чете надпис "БАЛКАН", което значи, че са го направили специално за нас.
Имам и втори екземпляр, но сега не го открих за да го сложа за сравнение. Преди време забелязах същата подробност на друг Филипс - на неговата скала имаше знак ОЕ, т.е. Източна Европа. Колкото и малък пазар да е била държавата ни тогава производителите са ни отделяли внимание.
Втората подробност на която искам да обърна внимание е изключителното значение на плата в които е опакован високоговорителя - имам десетки случаи в които той е спасил мембраната и останалата част и говорителя е напълно работоспособен.
Може би някой колега е обърнал внимание на този факт и е наясно кой е въвел този дребен, но много важен елемент, без да знам засега кой е, моите благодарности за акъла му.
« Последна редакция: 31 Декември, 2017, 15:54:29 от Gabo »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Специално за нас
« Отговор #1 -: 31 Декември, 2017, 16:29:04 »
Много готина скала, верно наще градове преобладават :)

България:
София
Стара Загора
Варна

Югославия:
Белград
Загреб
Любляна
Скопие
Сплит

 :hi:



Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Специално за нас
« Отговор #2 -: 31 Декември, 2017, 17:56:53 »
Малко я поизправих скалата

Ше ми дадете ли точните размери на стъклото, за да и направя чисто копие което може да се принтира?

85017-0


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Специално за нас
« Отговор #3 -: 31 Декември, 2017, 18:52:58 »
Да, плата на високоговорителя е от жизнена важност за последния, когато говорителя е от типа с отворена шпула както са говорителите от тази ера. Сега на голяма част от високоговорителите шпулите за затворени от всякъде със защитни мрежички и капачки (част от които имат и крепежна функция естествено) и такъв плат в тези случаи не е необходим. Нямам представа кой е въвел плата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 919
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Специално за нас
« Отговор #4 -: 31 Декември, 2017, 18:53:48 »
Скалата е снимана ,не е сканирана засега.Размерите на стъклото са 63/102 мм

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 919
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Специално за нас
« Отговор #5 -: 31 Декември, 2017, 19:02:49 »
Понякога плъховете се задоволяват само с него, без да ръфат от мембраната , но все пак зависи от помещението в което е бил апарата. Адмиралът ,който ме зарадва преди две- три седмици беше с изядена първична намотка на мрежов траф и сума кондензатори също, бяха яли мед и алуминий , не само хартията.Явно не е имало друго за ядене . Половината мембрана на говорителя също я няма.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |