| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ето нещо и от мен.  (Прочетена 10791 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #15 -: 11 Април, 2014, 22:39:44 »
Така е ,усилвателя е повече "професионален"като изпълнение защото и трафовете са такива.Особено мрежовия и за да не останат "зян"защото преди години бе замислен като такъв го преработих именно с тези лампи за по добър бас и сравнително 4линеен спектър4на честотната му характеристика.Просто ми се искаше да имам добър ниско честотен спектър .И го постигнах.А лампите се с една повече ,защото за индикатора ми трябваше към 26 децибела усилване /отрицателното управляващо напрежение на управляващите и решетки е около 4,3 в/допълнително за да задействам индикаторната ,която е независима от усилването на крайното стъпало!Това е ,когато начертая пълната обща схема ще се опитам да я кача.Сега е на хвърчащи листове на работния ми плот.
Поздрави!
Прави  всичко от сърце!

Неактивен никони

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: София
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #16 -: 11 Април, 2014, 22:47:19 »
Схемата е доста калпава и за китарен усилвател... Първите два триода са с малък катоден кондензатор, което означава че работят с отрицателна обратна връзка по отношение на ниските честоти, RC групите след прехвърлящите кондензатори допълнително орязват ниските... Катодния повторител  /триода преди тонкоректора/ виси във въздуха отвсякъде - без утечно съпротивление, без да е отделена част от катодното съпротивление за да му се зададе преднапрежение на решетката... Гледал съм доста схеми на Глеб Антончик - доста зле- изглежда не му разбира много и кара на ентусиазъм, копиране от други схеми и ги донамества някакси... не ви препоръчвам да повтаряте негови схеми.
Не всеки дефект в схемата води до ефект в звученето и не всичко което изглежда добре на осцилоскопа звучи добре в говорителя...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #17 -: 12 Април, 2014, 12:52:11 »
Защо му е утечно съпротивление на катодния повторител, когато е свързан по постоянен ток с предното стъпало? Какво преднапрежение на решетката бълнуваш като както вече казахме той е свързан по постоянен ток с анода на предното стъпало, той седи там за да съгласува високото съпротивление в анода на предната лампа с тонкоректора, режима се задава от стойността на катодното съпротивление и поради природата на работа на стъпало общ анод катода винаги ще бъде с определен потенциал над решетката. Не виждам нищо лошо в тази концепция.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен никони

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: София
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #18 -: 12 Април, 2014, 17:43:55 »
В концепцията няма нищо лошо, но е приложима при определени условия...
Не всеки дефект в схемата води до ефект в звученето и не всичко което изглежда добре на осцилоскопа звучи добре в говорителя...

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #19 -: 12 Април, 2014, 18:54:54 »
Колега Богоев,имам лична молба да ми разясните за професионалните трафове,особено за мрежовият. Ще ми бъде безкрайно интересно да разбера, в какво се състои това „професионално” изпълнение??! Тороид, като мрежов траф, не мисля че го прави професионален!По принцип, EL86 работи с понижено анодно -200 V и аноден ток 64 mA за клас „А „ В такъв смисъл 140 mA на вторичната на тороида ,ще са ти достатъчни само за едното рамо! За изходящите, се вижда от птичи поглед, - познатите нашенски за РР радиа.Мисля че не могат да се сбъркат от снимката!  За тях мога да кажа, че са си заводска ширпотреба,нищо повече! Определено тези 130 mA ще им дойдат в повечко,ако държиш да е клас "А",гарантирам!  Този вид тонкоректор Бас,мид,требъл, категорично няма място в домашното аудио! И за да не оставям впечатление че не уважавам вложен труд и усилия, бих те посъветвал да изчистиш схемата до окончателната и версия, за да има съответствие, схемно и монтирани компоненти от снимката!!Повече от 30 тина години съм в професионалното аудио,може да е професионално изкривяване !??  :crazy:
Всичко това е написано с най-добри чувства ,без никаква идея за конфронтации,в очакване на изчистен вариант на схемата !  :hi:

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #20 -: 07 Май, 2014, 11:10:21 »
Морски,уважавам любопитството и професионалния стаж от трите десетилетия.На въпросите отговарям директно.Изходящите трафове  са "пренавивани"някога в лабораторията на проф.Вълчев по негови изчисления и не са "шир потреба".Има една подробност която така и не я научихме от него.Така наричания "кръстосан потенциал"с което коефициента при ниските честоти значително повишава своята стойност.Второ "професионалния мрежов траф е лабораторен от някогашните "лампови флопита"за които нашите три или четири десетилетия зад "микрофона и студийната маса"няма да са достатъчни за да ги разберем.В него има възможност за подбиране през 10 в. вторичното напрежение както и големия му потенциал по ток.Все пак е 400 вата!Всичко това съм го събирал десетилетия наред и едва сега реших да реализирам тази своя мечта.Въпрос на собствена гледна точка и разбиране за "професионализъм"! :flag_of_truce:
Прави  всичко от сърце!

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #21 -: 07 Май, 2014, 11:26:19 »
Благодаря за отговора колега Богоев!Ако трябва да бъда откровен,нищо не разбрах,а и се получава перманентно разминаване между въпрос и отговор.Вероятно аз не разбирам достатъчно тази материя! :flag_of_truce: По повод на пренавитите трафове, бих изразил скептично мнение-там "размера" има най-голямо значение за басите! Но след като проекта е задоволил очакванията ,мога да се радвам единствено! :good: С... морски приятелски чувства!  :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #22 -: 07 Май, 2014, 16:31:41 »
"кръстосани потенциали", "лампови флопита" и вторични напрежения през 10 волта... тук става страшно!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #23 -: 07 Май, 2014, 22:21:57 »
Честно казано и аз имах съмнение защото съм го събирал с години .Професора вече не е между живите а и теорията е вече извън всякаква практика.....Повечето станахме практици ,а теорията е за част от нас като свещена крава.Така казваше колегата.Маляков..и той си отиде от тоя свят.Професията ми е такава да говоря малко по иначе...то взе че тръгна отколешния АМР от буркани и шишета...показвайки прилични параметри при измерванията.Въпреки очакванията ми от по ниската характеристика на  ЕЛ83 -ките като крайни.Няма нищо за разбиране а наистина става "страшно"с тия събирани от стара студийна апаратура "чарколяци".Например едно керамично съпротивление с 0.1 % отклонение на "сименс"при 1 м стойност е по добро от тези на пазара .И .н Има значение например видът на желязото от ламелите на трафовете,на което не обръщаме внимание.Хайде да не правим лекции ,че ще започне скуката....просто се радвам на това което не сме забравили от времето на лампите до съвременните чипове.Всичко си има своята стойност.За мен е удоволствието да го чуя тоя "звук",а не упреците на половинките ни ,кога ще престанем.Е няма да е скоро.Благодаря за морските поздрави,че след като напуснах "Аполонията"му забравих цвета....и "шума"на морето!
Поздрави!
Прави  всичко от сърце!

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #24 -: 07 Май, 2014, 22:35:57 »
:) Според публикуваната схема,това си е чиста проба музикантски,китарен услвател!   ???  С този многостъпален преамп ,тип"Алембик" в никакъв случай няма да звучи за "домашно"аудио  :nea:! ЕL86 е прекрасна лампа за схема с безтрансформаторно изпълнение в клас А. Поне за това е създадена,не че не се подчинява с изх.траф,но сякаш и нещо се разминава от броя лампи монтирани, и по схема,или така просто ми се струва  :flag_of_truce:  Лично аз не бих ползвал несиметричен фазоинвертор за домашно аудио!Той  е в стихията си  за музикантски "кривоч"!! Изразявам мнение, без каквато и да е идея за подценяване на вложеният труд за изработката!!
Чесно и аз не вярвах на Глеб ,защото е голям "преписвач"но след като тръгна амчето нямам повече въпроси към него....
Прави  всичко от сърце!

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #25 -: 09 Май, 2014, 20:51:29 »
Такова нещо рядко се вижда.

Кефи ме на макс  :good: :good:

Сподели  данни за ампа, с какви лампи е изпълнен? Кутията е интересна-вертикална, както и кутиите на колоните.

Изглежда ми като EL84 пуш-пул със стерео индикатор в средата. Какви лампи има под черните екрани ?

Говорителите също изглеждат преработвани с високочестотни конуси и т н...

Една 2 снимки от вътре на ампа няма да откажем също  :)

Може да качиш и клипче в You-tube, за да го чуем.
Така е ,но както винаги като престои иде ред на "модернизацията"според съветите на приятелите ни от форума.Тогава ще разрежа и "тортата"!Може нали ,като ще гледам да загася свещите от саунда!
Прави  всичко от сърце!

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #26 -: 15 Май, 2014, 14:49:25 »
Такова нещо рядко се вижда.

Кефи ме на макс  :good: :good:

Сподели  данни за ампа, с какви лампи е изпълнен? Кутията е интересна-вертикална, както и кутиите на колоните.

Изглежда ми като EL84 пуш-пул със стерео индикатор в средата. Какви лампи има под черните екрани ?

Говорителите също изглеждат преработвани с високочестотни конуси итн...

Една 2 снимки от вътре на ампа няма да откажем също  :)

Може да качиш и клипче в You-tube, за да го чуем.
Поразглобих го след като му се порадвах .Има визуолно подобрение и послушах съветите на по старшите формуваци,като махам ЕЛ86 и си връщам първоначалния му замисъл с ЕЛ84 или 6П14 П в пралел.В насипно състояние се държи по добре.Но проблема е в намирането на "читава"ЕМ 83 като стерео индикаторка.Като бръмне отново в сглобен вид ще го снимам в клип със звук естествено!
Прави  всичко от сърце!

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Ето нещо и от мен.
« Отговор #27 -: 15 Май, 2014, 14:55:02 »
Схемата е доста калпава и за китарен усилвател... Първите два триода са с малък катоден кондензатор, което означава че работят с отрицателна обратна връзка по отношение на ниските честоти, RC групите след прехвърлящите кондензатори допълнително орязват ниските... Катодния повторител  /триода преди тонкоректора/ виси във въздуха отвсякъде - без утечно съпротивление, без да е отделена част от катодното съпротивление за да му се зададе преднапрежение на решетката... Гледал съм доста схеми на Глеб Антончик - доста зле- изглежда не му разбира много и кара на ентусиазъм, копиране от други схеми и ги донамества някакси... не ви препоръчвам да повтаряте негови схеми.
О не ,отказах се от този вариант и връщам първоначалния си замисъл,но да вида как ще се справя с индикацията по ниво.Освобождих ЕСС 81 която бе за индикацията и мисля едно РИА коректорче с още малко изглаждане да махна "металния" му звук като и смяната на крайните ЕЛ 86 -ци с ЕЛ 84 -ки както го бях замислил.Да видим какво ке се получи накрая!
Прави  всичко от сърце!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |