| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: питане за параметри на Траф  (Прочетена 3449 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
питане за параметри на Траф
« -: 08 Май, 2014, 19:33:06 »
колеги може ли да ми помогнете да идентифицирам трансформатора от снимката по-долу
на него пише
пф 215.735.005
и надписи
/1,2/2-230-0.80 ПЕТ-1F
/2,3/2,7-190-0.63 ПЕТ-1F
.....................................
....................................
..................................
сега доколкото разбирам от надписа
/1,2/2-230-0.80 ПЕТ-1F
/1,2/ - са изводи 1 и 2
2- не знам какво е
230 е брой намотки
0.80 е сечение на намотка
ПЕТ - вид проводник ,вероятно с лаково покритие или ...
1F - сигурно е плътност на намотките
-------------------------
щото е така тежичък ми прилича  на траф, който може да стане за захранващ на ламБов усилвател, обаче не мога да се ориентирам , къде къде да отделя първичната , къде вторичната , каква мощност ще даде и тоци и напрежение , междупрочИм сечението на сърцевината е 50ммх63мм, демек около 30-32 см кв, питах чичко гугъл - нищо не каза по въпроса , та се присетих да попитам аджеба може някой да знае  какъв точно е този траф по предназначение и дали бих могъл да го ползвам като кръводарител за ... лампов усилвател  :writer:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #1 -: 08 Май, 2014, 19:39:23 »
С тия данни нищо, пробвай да измериш съпротивленията на отделните намотки и да мислиш от там нататък какво ще го правиш. Ще подадеш на някоя напрежение през крушка ще мериш на останалите напреженията и така... кофти като не се знае от какво е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #2 -: 08 Май, 2014, 20:16:12 »
Аз бих предложил да свържеш една от намотките към автотрансформатор и да повишаваш напрежението като мериш тока, щом започне да расте по бързо отколкото в началото значи започва да се насища. Истинското работно напрежение на тази намотка ще е 20-30% по-ниско. така ще определиш какви напрежения имат намотките, естествено не особено точно, но е някаква база.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #3 -: 08 Май, 2014, 21:17:09 »
10кю :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #4 -: 08 Май, 2014, 21:33:53 »
Това прилича на трансформатор от уличен високоговорител.Имаше такива като тонколони,тенекиени и вертикални.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #5 -: 09 Май, 2014, 14:43:49 »
Добре де , нека ползвам малко изчисления ,
тука намерих един лист с изчисленията на дедов - жичкаджията дет ми нави трансформатора, та по неговите формули ако
Q=30 sm2
C=42
тогава намотките на първичната за 220в ще са
W=42х220 / 30 = 310 намотки, това ще са достатъчни за първична ,може и повече но не по-малко, тогава комбинацията от изводи 1-2/230н/ плюс 2-3 /190н/ ще ми даде 420намотки с проводник 0.63 това спокойно ще държи на ток 1 ампер,
за вторичната мога да комбинирам
изводи 4-5 /240н/ приблизително 120в 1 ампер
изводи 5-6 /240н/ приблизително 120в 1 ампер
изводи 6-7 /180н/ приблизително 90в 1 ампер
значи спокойно мога да си докарам на вторичните 330волта /изправено с грец ще е около 480-500в /, така значи за вторична свързвам изводи 4-7, докато
от 1-3 ще ми е първичната
натоварена с 220в от мрежата
остава отоплението
за отопление ми трябват 12 намотки за 12 волта - ще си ги навия на ръка , сечение квадрат и половина вервам да захрани 4 ГУ-50 ,
та такива сметки си правя с тоя траф, дали съм близко до истината !??

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #6 -: 10 Май, 2014, 14:19:34 »
Венци,ако е 30см2 имаш 1,5 нав./волт.За нашенските железа- 45/сечението! Трафа е бижу и половина за 4 Гугутки!Пробвай с тази комбинация свързване и измери точно какви напрежения се получават.И да те светна-по-доброто решение е отделен траф за отоплението,препоръчително е да пускаш анодното след минута  ;) Хем няма да развиваш-навиваш готовият траф,хем лесно се намират и готови за 12 волта.В твоя случай ти трябват3,5-4 А за всички ламбета,като вариант-2х6,3волта ,та да храниш отопленията на преампа и 12В,за ГУ50! Другият вариант който ти предлага този траф , позволява удвояване на напрежението за анодно.Диаметрите на проводниците са достатъчни и за този вариант.Лично аз ти препоръчвам да ги захраниш с по-високо анодно ГУ50,по-добре пеят!  ;) Глобата си я знаеш! :P

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #7 -: 10 Май, 2014, 15:07:01 »
Вангелис, идеята да пусна анодното една две минути след отоплението ми беше в главата, даже мислех това да стане с реле за време ,но може и ръчно с два отделни ключа, за трафа просто питам - жал ми е да го метна на вторични, 30 кв санта сечение има , намотки по 0.6 и 0.8 проводник, тежък и стегнат траф, ламарината прилича на качествена  ... иначе ми се обадиха един два колеги от форума - имам резервна алтернатива  :hi:
« Последна редакция: 10 Май, 2014, 15:14:22 от Simo »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #8 -: 12 Май, 2014, 15:52:50 »
Добре де , нека ползвам малко изчисления ,
тука намерих един лист с изчисленията на дедов - жичкаджията дет ми нави трансформатора, та по неговите формули ако
Q=30 sm2
C=42
тогава намотките на първичната за 220в ще са
W=42х220 / 30 = 310 намотки, това ще са достатъчни за първична ,може и повече но не по-малко, тогава комбинацията от изводи 1-2/230н/ плюс 2-3 /190н/ ще ми даде 420намотки с проводник 0.63 това спокойно ще държи на ток 1 ампер,
за вторичната мога да комбинирам
изводи 4-5 /240н/ приблизително 120в 1 ампер
изводи 5-6 /240н/ приблизително 120в 1 ампер
изводи 6-7 /180н/ приблизително 90в 1 ампер
значи спокойно мога да си докарам на вторичните 330волта /изправено с грец ще е около 480-500в /, така значи за вторична свързвам изводи 4-7, докато
от 1-3 ще ми е първичната
натоварена с 220в от мрежата
остава отоплението
за отопление ми трябват 12 намотки за 12 волта - ще си ги навия на ръка , сечение квадрат и половина вервам да захрани 4 ГУ-50 ,
та такива сметки си правя с тоя траф, дали съм близко до истината !??



Виж този линк може да ти е полезен
http://electricalschool.info/main/sovety/997-prostejjshijj-raschet-silovykh.html

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: питане за параметри на Траф
« Отговор #9 -: 12 Май, 2014, 20:10:45 »
благодаря за линка :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |