| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за траф  (Прочетена 4810 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Питане за траф
« -: 12 Април, 2014, 14:10:55 »
Колеги, във връзка с едни блокови питания/захранващи блокове/, които нещо не вървяха като цяло за продажба, днес си поиграх да разфасовам един ... отвътре изскочиха много неща, ала аз си харесах за доработка един арен траф и един дросел, показвам ги на снимката по - долу .
Питането ми е как да пренавия трафа щото да мога да го ползвам за захранващ на някой аудио проект , параметрите на трафа са :
маса 5.3 кила
размери - 12.5 х 14.5 х 8.5 см
сечение на магнитопровода - 36 х 48 мм  /17.28 см кв/
навивки - 484 нав 1.32мм кв плюс 128нав 2.12мм кв --- общо 704 навивки

мощността натрафа по упътването на Блок Питания е 800 вата
предполагам че съществуващите навивки ще трябва изцяло да се махнат и да се пренавие, тъкмо с тез 2 кила мед ще си платя пренавиването - то е 15 лв в местната жичкаджийница  :writer:

После има и дросел със сечение на магнитопроводо 40х10мм /4 см кв/ и 160 навивки ПЭВ 1.32мм кв , дали ще стане в този вид за дросел за изправеното напрежение от горния траф , след като се пренавие ?

Сега възниква въпроса за какъв проект ще ми трябва трафа , ами в общи линии отоплението на лампите ще е 6 волта с ток около  10-на ампера , лампите /крайните/ ще са евентуално 6П6С, 6П3С или 6П7С, ако докопам и някой хубава схема с пуш пул връзване на крайните лампи , ще постигна душевно удовлетворение :hi:
това последното ми желание  предполага поне половин ампер изправено анодно ...
та така, моля за технически съвет и руска помощ при изчисляването на трафа  :hi:

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Питане за траф
« Отговор #1 -: 12 Април, 2014, 14:13:33 »
навивки

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за траф
« Отговор #2 -: 12 Април, 2014, 14:45:29 »
Абе не е 800 вата тоя траф каквото ще да става, не знам какво си чел в упътването. Мисля си че за лампов трябваше да стане без пренавиване, поне според данните за напрежения на тоя блок. Дросела също като такъв. Иначе ако трябва пренавиване, то само вторичните трябва да се пренавиат без първичната.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за траф
« Отговор #3 -: 12 Април, 2014, 14:51:33 »
Ооо сега видях каква е работата, това не е траф а автотрансформатор, затова е и огромната мощност за тези размери. Само една намотка има маломощна и нисковолтова вторична. Трябва да се пренанива значи изцяло. Имай предвид че повече от 300 - 400 вата няма да изкара като трансформатор. Като имаме предвид големия брой навивки нужни за анодните напрежения мястото ще свърши бързо и ще трябва да се навива с по-тънък проводник което допълнително ще намали мощността. Мисля че по-рентабилно ще е да си намериш един траф от цветен лампов телевизор ТС-270 или ТСА-270 и да го ползваш направо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Питане за траф
« Отговор #4 -: 12 Април, 2014, 14:57:14 »

е сега при наличен 5 кила и половина траф да метна 30 лв за нов , тоя в коша ли да го хвърля,
чета тука сричам , според мен требе да има една първична с ХХХ навивки и сечение около 0.5мм , една вторична със същите навивки и 0.25-0.30 мм сечение и йощ една /или две/вторични с 1.5мм кв за 6-те волта отопление  :writer:
освен ако не става за захранващ да взема да го пренавия за изходни , имах тука едни лампи , някакви ГУ-та ,кат бурканчета от лютеница  :unknown:
« Последна редакция: 12 Април, 2014, 15:16:56 от Simo »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за траф
« Отговор #5 -: 12 Април, 2014, 15:42:48 »
Абе как да не става за захранващ, става, може би и чрез преконфигуриране на намотките може да стане нещо, ама едва ли. Въпроса е до колко ще е изгодно пренавиването му.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Питане за траф
« Отговор #6 -: 12 Април, 2014, 15:50:40 »
15 лв струва пренавиването , демек кат върна 2 кила мед на вторични по 8 лв, ш ми остане 1 лв за една бира  :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за траф
« Отговор #7 -: 12 Април, 2014, 15:54:33 »
Сигурен ли си че пренавиването на тоя траф струва 15лева? Я ми кажи, как ще струва толкова при положение че както вече каза вътре има 2 кила мед. Бобинажния проводник върви по 20 лева килограма, все пак и за работа ще вземат, таа съмнявам се да излезе 15 лева, за друг траф са разбрали.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Питане за траф
« Отговор #8 -: 12 Април, 2014, 16:03:08 »
origo  е прав по-добре си вземи един тса-270 от руски телевизор.
При него нищо няма да пренавиваш .Идеален е за целта за която ти трябва.-по изгодно ще ти е.
Иначе става (имам си копче търся си балтон).

Неактивен Bogoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 31
  • Населено място: Sofia
  • Това което не можеш не го прави сам!
Re: Питане за траф
« Отговор #9 -: 15 Април, 2014, 22:35:13 »
Митака е прав !Аз си взех от приятелче едно руско от старите "електрон" ТС270 ,но проекта още не ми е във тиквата .Давайте идея да не иде зян!
Прави  всичко от сърце!

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Питане за траф
« Отговор #10 -: 15 Април, 2014, 23:38:22 »
Митака е прав, ама кат имам 10-на от тез блок питания с 5 килограмови трафове , и не се харчат - да взема да купувам нови - не става  :hi:

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Питане за траф
« Отговор #11 -: 16 Април, 2014, 10:40:42 »
С помощта на красноармееца от форума , наскоро се сдобих с  една програма за изчисление на изходни трафове и ... така от любов към спорта чукнах едно изчисление за изходен траф с параметрите на трафа от блок питания , при 20 вата изходна мощност, съпротивления по първична и вторична на товара съответно 5000ома и 8 ома, сечение на трафа 16 кв см ,долна честотна граница 40 херца, аноден ток 70 ма, ми даде 2300 намотки на първичната с проводник 0.21 и 100намотки 1.00мм на вторична , проблема обаче е че тази програма изчислява траф за усилвател клас А , а доколкото познанията ми се простират при пуш пул връзване класа е друг и изчисленията други ... ползвам случая да попитам - така ли е или да ? :hi:

Неактивен stareca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Нова Загора
e-mail: dmd123@abv.bg
GSM: 0887 094 171  гр.Нова Загора

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |