| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Помощ за изходен трансформатор  (Прочетена 4881 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Помощ за изходен трансформатор
« -: 30 Март, 2014, 18:07:08 »
 :hi:
Как мога да определя параметрите на вече навит изходен трансформатор?
Когато го оразмерявах в литературата се казва съпротивлението на трафа да е 3-5 пъти по-голямо от вътрешното съпротивление на крайната лампа. така и заложих в сметките, но какво се е получило не знам. Режима на лампата нещо не ми харесва, а и като гледам с осцилоскопа започва да криви още при половината мощност за която съм го смятал. Активното съпротивление на трафа е 20 ома. Токът през лампата - 285 ма., напрежение върху катодния резистор 57в., захранването- 235в.
благодаря предварително!  :)
« Последна редакция: 30 Март, 2014, 21:29:40 от mano »

Неактивен никони

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: София
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #1 -: 30 Март, 2014, 18:54:44 »
Дай малка повече инфо - каква е лампата, типа на включване - триодно, ултралинейно, пентодно - при всяко от тях вътрешното съпротивление е различно...
Не всеки дефект в схемата води до ефект в звученето и не всичко което изглежда добре на осцилоскопа звучи добре в говорителя...

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #2 -: 30 Март, 2014, 18:59:06 »
6с33с, триодно, хареса ми външния вид на рая лампа, изглежда сериозно, ама май няма да я бъде.  :)

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #3 -: 30 Март, 2014, 19:10:23 »
Привет колега. Изходният трансформатор има доста параметри (преводно отношение, индуктивност, паразитен капацитет, паразитна индуктивност, работен ток, омическо съпротивление на първичната и вторичната намотка и т.н.), но предполагам, че главно те интересува преводното отношение. Можеш да го определиш като подадеш на вторичната намотка ниско променливо напрежение, например 6 волта и измериш на първичната намотка колко пъти се е повишило. Ако измериш например 240 волта, разделяш 240 на 6 и получаваш 40. Повдигаш на втора степен (1600) и умножаваш по импеданса на говорителя, например 4ома. Получава се 6400 като това е приведеният импеданс на първичната на трансформатора (съответно анодният товар на крайната лампа). Това е много добър товар за 6П14П/EL84 примерно. Това е най-просто казано. Оттам нататък - паразитни индуктивности и капацитети се мерят трудно. Паразитна индуктивност се мери като се окъси вторичната и се мери индуктивността на първичната намотка. За целта е необходим точен L-метър.

П.П: докато пишех сте ме изпреварили :D

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #4 -: 30 Март, 2014, 19:24:17 »
Аз знам преводното отношение защото аз съм го навивал, чудно ми е какво се е получило като товарно съпротивление за лампата, защото като нанеса горните токове и напрежения върху характеристиките на лампата, работната точка е много надясно и отива в нелинейната част а сметките за втория хармоник показват повече от 30%??? Явно нещо не е както трябва!

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #5 -: 30 Март, 2014, 20:06:12 »
Ами ето, написах ти как ще добиеш представа какъв ти е анодния товар с този трансформатор. За 6С33С режима ти е горе-долу добър, аз бих вдигнал още малко анодното, в момента, с падовете върху изходния трансформатор и катодния резистор, ти е около 170волта, а при около 200V казват, че свири по-добре. 6С33С е много трудна за работа лампа, всъщност две запаралелени в един балон. Аз не съм правил усилвател с нея, но съм я мъчил. 6С41С свири много по-добре. Каква ти е предусилвателната лампа? При такива големи анодни токове, изходният ти трансформатор ще се насища много лесно, ако не е правилно сметнат и ако не е експериментирано. Пробвай с различни немагнитни междини, може да ти е малка индуктивността на първичната, може да ти е малко сечението на магнитопровода. Дай малко подробности за изходният траф.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #6 -: 30 Март, 2014, 20:12:59 »
Има една статия по въпроса,Выходные трансформаторы на все случаи жизни 1 и 2

Трансформатор для SE 6С33С. Ra = 1 ком / 8 и 4 ома.

Трансформатор для такой низкоомной лампы тоже должен быть весьма низкоомным.
Вот вариант на ОСМ-0,4.

Первичная обмотка: 1104 витка ПЭВ-2 0,89 мм. Три секции, 4+8+4 слоя по 69 витков в слое. Rакт первички – 7,6 ома.
Вторичная обмотка: 100 витков ПЭВ-2 1,25 мм в два слоя по 50 витков в слое. Отвод от 71-го витка. Две таких вторички укладываются между тремя первичками и параллелятся.
Rакт вторички – 0,175 ома. Приведённое – 21,3 ома.

КПД транса – 97%. Однако, это не предел. Его можно ещё повысить, если правильно распределить доли приведённых сопротивлений первички и вторички в КПД транса.

Зазор – 0,25 мм.

И т.н.

Повече тук http://old.tchernovaudio.com/content/VIKhODNIE-TRANSFORMATORI-NA-VSE-SLUChAI-ZhIZNI/

Такой выходник подойдёт и для двух параллельных 6С41С или ЕС360.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #7 -: 30 Март, 2014, 20:38:22 »
До сега прдусилвател беше 6Н2П запаралелени половинки, аноден ток около 4 ма. ,но в петък я смених с 6Э5П, стана по-зле!!!

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #8 -: 30 Март, 2014, 20:45:00 »
Правилно са се сетили руснаците, че въпреки че по каталог вътрешното съпротивление на 6С33С е около 80 ома, при товар над 700-800 ома свири много по-линейно, макар че изходната мощност пада.
6Н2П, дори и сдвоена, е просто смешен драйвер за 33С. Трябва ти драйвер със сериозен ток и усилване. С 6Э5П би трябвало да нямаш проблеми, ако имаш осцилоскоп виж какво става на изхода на драйвера и на изхода на изходния траф под товар при различни честоти. Но трябва да имаш и сигналгенератор. Можеш като компромис да ползваш и софтуерен такъв.
Ще повторя - дай повече данни за изходният траф, брой навивки, сечение, немагнитна междина. Там се крие проблема според мен.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Помощ за изходен тр-тор
« Отговор #9 -: 30 Март, 2014, 20:50:31 »
Трафа е:
Ш32Х50
първ-1040-4реда-6 реда-4 реда
втор- 170в 2 реда +2 реда
междината е 2 слоя принтерна хартия(0.25-0.3)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |