| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за кондензатори  (Прочетена 3105 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Въпрос за кондензатори
« -: 12 Май, 2016, 16:41:06 »
Здравейте, хванах се да вкарам в ред една "Селена" и виждам че нито един режим на транзисторите посочени в схемата не отговаря, при това с много голяма разлика. Иначе радиото работи на УКВ - прилично, хваща 3-4 станции, но на другите вълни работи много тихо, макар че и там хваща станции. Реших да сменя плоските червени кондензатори, понеже съм чувал че правят проблеми, но не знам с какъв тип да ги сменя. Моля някой да помогне - стават ли някои от снимката или да търся други и каква е разликата между двата червени, че на 2 от местата са сложени от по-големия размер и с много дълги крачета?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #1 -: 12 Май, 2016, 17:33:07 »
Руските от горния ред можеш да смениш с този по средата от втория ред.Ако на УКВ работи добре,а на АМ се чува тихо провери елементите около детектора и междинночестотните филтри на 465 кхц.Какъв модел е Селената.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #2 -: 12 Май, 2016, 19:52:17 »
Селената е В211. Българските синички, дали стават, сега видях че имам много от  тях?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #3 -: 12 Май, 2016, 20:08:43 »
Покажи да видим за какво става дума.Най добре дискови керамични.Едва ли е там обаче проблема.Виж УМЧ на 465 кхц дали е настроен.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #4 -: 12 Май, 2016, 20:16:00 »
ето ги:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #5 -: 12 Май, 2016, 20:45:43 »
Съветвам квадратните червени да не се сменят. Проблемни са мъничките червени в МЧ филтрите на Селена B216, B211 няма проблеми с такива кондензатори. Тези цервените големи квадратчета ако нямат отчупено ъгълче нямат проблеми обикновено. Определено не мисля че трябва да ги сменяш превантивно. Само при доказана утечка. Те попринцип са керамични, съветвам те да ги сменяш пак с керамични, има в Комет едни керамични светло жълтички водят се многослойни керамични, с такива трябва да ги смениш ако ги сменяш. Естествено вероятно ще стане и с каквито и да било други, но ако искаш да е както трябва съветвам за многослойните от Комет. И гледай да са X7R или както там се водеха а да не са Y5V защото той е по-калпав материал с по-голям температурен коефициент.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #6 -: 12 Май, 2016, 21:02:58 »
Ето как изглежда един от транзисторите и мисля че С97 има утечка!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #7 -: 12 Май, 2016, 21:08:54 »
Черните са идеални за целта,ползваха ги масово в свързочни приемници и укв радиостанций едно време.За сините не знам,имам такива но не съм ги гледал какви загуби имат.За червените съм съгласен с origo.Проблема е че ако се наруши херметизацията им се окисляват и се появява ликаж.Покрити са с някаква керамична боя и тя с времето се пука.Пукнатините са микроскопични обаче правят бели.Виж първо настройката на УМЧ ако има чувствителност,но няма "громкост" както казват руснаците белата не е в умч на 465 кхц.Гледай детектора и предусилвателя след него.Двата детектора са включено по различен начин към унч и може там някъде да е белята.Обикновенно с тия приемници е обратното няма сила на УКВ а на АМ е ок :) Тоя С 97 го смени снякакъв друг за проба.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #8 -: 12 Май, 2016, 21:17:20 »
Много ясно че ще го сменя за проба ама се чудех какъв да ползвам. И аз мисля че черните са добри, те са като сините но в друг корпус.

Неактивен paulwhite

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Търново
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #9 -: 12 Май, 2016, 21:18:17 »
От първата снимка на втория ред 1. кафяв и от втората снимка сините са еднакви и идеални за целта.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #10 -: 12 Май, 2016, 21:30:00 »
От първата снимка на втория ред 1. кафяв и от втората снимка сините са еднакви и идеални за целта.
благодаря, съвпада с моите подозрения, но сега се чудя наистина да сменям ли всичко поголовно или да се въздържа!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #11 -: 12 Май, 2016, 21:48:40 »
Моето мнение е че тези червените стават само за скрап , при това ги изкупуват на добри цени .Изключително чупливи са , бих казал кекави .Те са преди всичко в н.ч. вериги -33нф- за вч са подходящи български керамични кръгли , стирофлексни или керамични тръбни от ГДР, ГФР или други подобни. Н30, Н90 и други руски-керамични са да,  но при по-голям капацитет са и от няколко слоя което значи повече връзки между тях и повече възможности за прекъсвания .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #12 -: 13 Май, 2016, 11:43:38 »
Все пак смятам че трябва да се подменят само повредените. В случай че се окажат ликажни по-голямата част от тях естествено вече трябва да се подменят и останалите защото очевидно са „тръгнали“. Но ако става въпро за 1-2 ликажни, мисля че няма смисъл да инвестираш време в смяната им, още повече че нищо няма да получиш допълнително като подобрение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за кондензатори
« Отговор #13 -: 13 Май, 2016, 21:34:01 »
Селената е вече със сменени кондензатори и работи почти нормално. Може би трябва да настроя МЧ, но нямам представа как може да стане това! Чудото има 15 МЧ филтри за настройване!!!
Иначе хванах Видин на СВ, но времето беше гръмотевично и имаше много смущяния. Друго което ме притеснява е че настройката е много чувствителна, с много леко мръдване изчезва напълно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |