Двама приятели от Варна се захванали със задачата да върнат към живот над 900 старинни радиоапарата и да ги изложат в музей, съобщава БГНЕС. Преди около половин година общото хоби и любовта към старите радиоапарати обединява Емил Найденов, чийто баща е основател на радиоклуба във Варна още от преди 9 септември и Орлин Станев, електротехник по професия и образование, а преди време работил в телевизионни сервизи. Така двамата събират колекциите си.
Обстановката във варненския радиосервиз е изключително творческа. Майсторите разказват, че за възстановяването на един радиоапарат до автентичния му вид са нужни 3-4 месеца.
Идеята им е да изложат всичките си екземпляри в музей. Има само още един такъв музей в България, който се намира в Техническия университет в София.
Орлин показва една от гордостите в колекцията - единственото радио с дистанционно, вътре е с електродвигател. Антиката е руска.
Мъжът мести сандъците в препълненото помещение. Старите "шкафове" предоставят много добър звук. После мъжът ни води през тесен коридор, за да покаже няколко стари грамофони, американски радиа от 30-те години на "Бош". В колекцията има и военни станции. Чудесна визия са имали някогашните станции, съчетание от дърво и бакелит.
Немските малки радиа пък са били използвани за пропаганда по времето на Третия тайх. Тогава произвежданата немска класика се е подарявала на всеки член на райха.
Орлин изважда и един екземпляр на "Тулан", произвеждан в Бургас за износ. Всички радиоапарати са с наименувания "Универсал" и "Тулан", били произвеждани от първата българска радиофабрика "Тулан" (TULAN). Повечето от запазените досега модели са предимно произведени след 1930 - 1935 година.
Бургаските радиоапарати били евтини и стабилни, с прецизна селективност и комфортен тон, с много оригинални, патентни решения в тях, които давали значителни предимства в конкурентната среда на радиопазара.
Източник
http://varna.dir.bg/news.php?id=16206711