| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Захранване на УКВ модул  (Прочетена 5887 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Захранване на УКВ модул
« -: 18 Ноември, 2013, 14:21:42 »
Искам да попитам ,добра идея ли е да захраня УКВ модул от намотките на трафа за отопление на лампите ? :hi:

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #1 -: 18 Ноември, 2013, 14:26:01 »
Какъв е модула ?

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #2 -: 18 Ноември, 2013, 14:27:03 »
примерно като изправя напрежението с един ГРЕЦ,филтрирам с един кондензатор 2000мкф и щот напрежението се вдига до 7.4в да свържа УКВ модула през едно двуватово съпротивление 33 ома ,така пада на напрежението за модула е около 5.0-5,5 волта ?
знам, че по добрата идея е да стабилизирам напрежението със LM7805, ама местото е малко, требе и охлаждане - радиатор за ЛМ7805 , а пък радиатора доколкото знам има механична и ел връзка със схемата на 7805,изобщо не ми е удобен :hi:
http://elimex.bg/product/51632/kit-k154-mp3-1-mp3-modul-fm-radio-rc.html

5в,0.15амп

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #3 -: 18 Ноември, 2013, 14:40:03 »
Единия край на намотката на отоплението е вързан на маса-не става.По втория въпрос-консумацията на укв модула е нищожна така,че не ти трябва охлаждане на стабилизатора.Относно модула-няма значение какъв е има захранване и масата е галванично свързана с минуса.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #4 -: 18 Ноември, 2013, 15:27:14 »
Някакво малко трафче на 5V не можеш ли да вкараш ? Аз съм сложил импулсно на 5 волта колкото и да е в противоречие с ламповата техника, не оказва никакви смущения.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #5 -: 18 Ноември, 2013, 16:03:45 »
трафове имам бол ,ама местото е кът,не проумявам защо не става при условие че единия край на намотката за отопление е вързана към маса  ,нали и сигнала който подавам от модула  е към маса в единия извод :hi:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #6 -: 18 Ноември, 2013, 17:30:37 »
Може да се използва отоплителното напрежение за захранване на УКВ-конвертора. Виж тази тема:
http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,1051.0.html
Макар аз да съм направил нещо много просто преди 3-4 години на един "Акорд 102'71": изправих напрежението с един грец и използвах филтров кондензатор от 1000 микро между плюса и минуса. После пак през такъв електролитен кондензатор свързах минуса с единия край на кондензатора и другият му край го свързах с шасито на радиото.   

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #7 -: 18 Ноември, 2013, 17:48:16 »
Валери ... "После пак през такъв електролитен кондензатор свързах минуса с единия край на кондензатора и другият му край го свързах с шасито на радиото." 
нищо не разбрах,втория кондензатор плюса и минуса къде се свързват -  прочетох и темата - и там не видях схема ,може ли схема?

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #8 -: 18 Ноември, 2013, 18:05:15 »
Според мен, вариантите без допълнителен трансформатор са няколко:
1. Еднопътно изправяне с параметричен стабилизатор - не е най удачния вариант заради високите пулсации и тесния диапазон на захранващото напрежение.
2. Удвоител на напрежение + 7805
3. Ако раядиото не е с печатен монтаж и отоплението е замасено само в една точка - варианта с грец - схемата на Ориго с ценер.
4. Допълнително навита намотка на мрежовия тр-р - схемата на Ориго с ценер. (Обикновено мрежовите тр-ри имат достатъчен прозорец, така, че да се "прошие" още една намотка без да се разглобяват.)

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #9 -: 18 Ноември, 2013, 18:09:57 »
варианта на Валери така ли е

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #10 -: 18 Ноември, 2013, 18:13:38 »
Да, така захраних конвертора  :blush: , вече няколко години работи доста добре.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #11 -: 18 Ноември, 2013, 18:42:13 »
Става, прикачам схема. Стабилизатора не се поставя на радиатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #12 -: 18 Ноември, 2013, 19:12:50 »
благодаря и на Ориго, с два въпроса - тези конди 100 нано за какво служат?
- по добре ли ще е ,ако електролитите 100 микро и 10 микро ги заменя с 1000-2000 микро?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Захранване на УКВ модул
« Отговор #13 -: 18 Ноември, 2013, 21:26:10 »
Кондензаторите по 100 нано е добре да бъдат керамични, но и стирофлексни стават в краен случай. Целта им е да предпазят от самовъзбуждане стабилизатора и трябва да бъдат монтирами МАКСИМАЛНО БЛИЗО до него, дори на самите изводи. Този 100 микро веднага след диода няма проблем да бъде 1000 микро, даже по-добре ще е по-добра филтрацията. Но този на изхода на стабилизатора е безпредметно да бъде 1000 микро но реално каквото имаш от 10 до 470 микро става за там. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |