| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на два Усилвателя Респром Студио 2  (Прочетена 4387 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен crossfire

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: пловдив
Така днес пристигна другото студио което е във трагично състояние и започвам реставрацията му.Впечатление ми направи че :
1.На единия респром отзад пише Завод за Телевизори и Радиоприемници - В.Търново,а на другия Комбинат за радиотехническа апаратура по което смятам че единия е сглобяван в София а другия във В.Т.
2.Този който е сглобяван в завода е със изправителни диоди, а този от комбината е с грец (в2м1-5), и има още разлики дори и минимални но ги има та въпроса ми е има ли някаква разлика между двата усилвателя по относно на работата им или са напълно еднакви но с ралични консумативи сглобени и се чудя много дали да не заменя тези смотани румънски транзистори (2n3055) с KD 503 (Tesla) по звучене ще са по добре но ако искам да запазя заводския вид лошо няма да стане или единия да е заводски а другия с KD 503 който е правил със този транзистор на тесла да сподели мнение :) ще качвам и снимки от реставрацията и ще пиша до къде съм стигнал ...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Преди да ровиш се опитай да си обясниш принципа на работа на това изделие,кое как работи и за какво служи.Вярно е че румънските транзистори имат по лошо качество,и какво от това.Запаса им от мощност е напълно достатъчен за нормалната работа на усилвателя.KD503 имат по добри параметри от тях и запаса им от мощност е огромен,само че са малко нискочестотни от 2N3055.Първите имат реална гранична честота около 100-150 килохерца,вторите около 400-500 килохерца максимум.И едните и другите няма как да чуеш нито високоговорителите да възпроизведат ;) Освен това има нещо което не взимаш в предвид,всеки транзистор независимо от серийното производство се е уникален по своему.Всеки си има коефициент на усилване и обратен колекторен ток който е индивидуален за всеки транзистор взет поотделно.Най малкото трябва да имаш една кофа транзистори умението и апаратурата да ги подбереш по двойки.После да вкараш всяко стъпало в решим,офсет на изхода и начален ток на комплементарните двойки и т.н. Все работа която да се свърши.Това да ме извиниш не е като да извадиш един пирон от дъската и да забиеш друг който повече ти допада :) Директно неграмотно сменяне води като минимум дебаланс на крайните стъпала,повреждане на високоговорители и ненормално затопляне на транзисторите.Да не говорим че и друга поразия може да се направи и да имаш като резултат повреден усилвател.Няма значение в кой завод са произведени усилвателите.И едните и другите са в някакъв стандарт и го покриват.Това не са китайски самоделки под палмата до оризовата нива :D Какво значи единия звучи по добре от другия :D Относно съветите на аудиофилите че примерно еди кво си било по по най от еди кво си хората с опит ги поднимават с усмивка.Един вид червения кабел пуска повече ток и има по добра акустика от синия или черния :D :D :D Преди време един виден гений от аудиофорума доказваше с пяна на устата че ECC85 нямала високи честоти :lol: как да му обясниш че тая лампа е за укв и може да работи на стотици мегахерци :flag_of_truce: Да му обясняваш че при него няма високи и вината е в задпоялното устройство е чисто губене на време.Иначе във въпроса на темата има резон обаче не става на сляпо да се сменят елементи.Относно захранвашия блок с диоди или с грец,какво значение има ако са изправни.Изключение правят само един модел произвеждан в съвсем кратък период в който слагаха един грец от пласмаса.Не издържаше и като правило го сменяха.Преди време дадох линк в другата тема за Студио 2 от аудиофорума където знаещи хора подробно обясняваха как да се направи читаво всичко по тоя усилвател.

Неактивен crossfire

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: пловдив
аз до сега го почиствах една кофа прах и боклуци от вътре и има още прах по крайното стъпало и радиаторите на транзисторите просто питам аз обичам заводския вид ако питаш мен няма да ги барам и както каза не е да отковеш един пирон и да сложиш друг трябва да са напълно еднакви транзисторите всичко трябва да е съвместимо със останалите части от усилвателя а този на тесла е съвместим и питам ако някой го е правил как е аз никога не съм сменял румънските с други и ми е интересно обаче тъй като не е пускан от години и като го пуснах сега всичко грее преди да го пусна огледах за нещо не добре запоено или отпоено или прекъсната писта нямаше но 100 % нещо е сдало багажа и ще трябва подмяна сега започвам с  изследването  :)

Колега, не сте ли ходили на училище ? Не знаете ли как се пише изречение ? За главни букви, точки, запетаи, чували ли сте ?
« Последна редакция: 20 Юли, 2013, 21:44:59 от mano »

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Без спам,пиши по темата.Уроци по правопис давай у дома :spam:

« Последна редакция: 19 Юли, 2013, 22:42:46 от lz2xl »

Неактивен Безжичен

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
Моят преподавател по математически анализ пишеше двойка по математика за неграмотно писане при отлично решена задача. И с право. Но беше човекът, който наистина ни научи.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |