| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: София 31 - Въпрос  (Прочетена 2089 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
София 31 - Въпрос
« -: 28 Септември, 2013, 12:15:04 »
Здравейте,
от два дена чопля една София 31 и бързам да я свърша преди да спрат аналоговия ефирен сигнал  :D. Телевизорчето го получих в доста добро външно състояние, като изключим прахоляка. Използван е като монитор за Правец, което според мен предполага, че като цяло няма много часове работа. Въпреки това времето си е казало думата. Беше със свит вертикален размер, който не се влияе от регулаторите. Оказа се изсъхнал кондензатор под номер C505 на платка "ВО". След смяна и регулировки размера си дойде на мястото. Транзисторът KD502 в резултат на нагряването се бяха разпрашили изолационните втулки и е цяло чудо, че не е дал контакт с радиатора. Това го установих случайно като го пипнах и той се движеше свободно, въпреки че е захванат за радиатора. Видях и два спукани кондензатора във веригата за хоризонтално отклонение - С620/220 нф и С618/33 нф. Смених само първия тъй като такъв имам в наличност, но установих че дори и спукани те не са си променили капацитета и вторият си го оставих същия. Сега изображението е сравнително добро, но въпреки това не е особено на фокус и има леко удвояване отдясно. Продължавам по пътя на електролитните кондензатори и съвсем случайно видях този разрез на платката на кинескопа:

Това е отрязана пътечка към масата на телевизора. Интересно ми е защо е направена по един начин а след това е прекъсната. Телевизорът си работи и така но какъв е бил първоначалният замисъл?

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: София 31 - Въпрос
« Отговор #1 -: 28 Септември, 2013, 13:21:34 »
Това са разрядници  :) .

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: София 31 - Въпрос
« Отговор #2 -: 28 Септември, 2013, 14:26:36 »
Ясно. Благодаря за отговора! Виждал съм по платки на други телевизори глимлампи поставени за тази цел, но никога нямаше да се сетя че този разрез е за това.
И още един въпрос по темата - опасно ли е този телевизор да се включи към кабелната телевизия? В смисъл такъв от силния сигнал възможно ли е да се повреди ИТК или МЧУ. До колкото имам спомен преди години бях включвал един такъв към кабелната и си работеше но в един момент започна да не намира канали при търсене. От друга страна имам един Grundig от 1978, чернобял, портативен със сензорно превключване на каналите който си работи перфектно на кабелна.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: София 31 - Въпрос
« Отговор #3 -: 28 Септември, 2013, 14:29:16 »
Няма да се повреди,не се притеснявай.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |