| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Замяна на транзистор  (Прочетена 6033 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoil

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Населено място: Симеоновград
Замяна на транзистор
« -: 08 Юни, 2013, 16:08:39 »
Мога ли да заменя транзистор BD238 с BU426A? Транзистора BD238 е в захранването на трансформаторен телевизор. Попринцип BU426A е за импулсни захранвания,до колкото знам.

Неактивен stoil

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Населено място: Симеоновград
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #1 -: 08 Юни, 2013, 17:20:27 »
Извинявам се,чак сега погледнах,че BU426A e NPN,а BD238 PNP.
Мога ли да го заменя с SFT214?

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #2 -: 08 Юни, 2013, 17:46:59 »
100иле,
BU426A и силициев NPN транзистор , а SFT214 е германиев PNP транзистор ,без да ги сравнявам - НЕ става ,доколкото си спомням СФТ214 беше и нисковолтов,мощен ,едно време в НЧ усилватели го слагахме, за да видиш кой може да го замени виж и си запиши параметрите на БУ426 в сайта

http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=29717

после виж какво имаш подръка /ако не ти се купува от магазина оригиналния за 2 лв/ и пак в горния сайт потърси параметрите на транзистора който имаш подръка и възнамеряваш да сложиш кат заместващ , ако параметрите му са сходни или по високи /като напрежение,ток,усилване, честота и др/ тогава го сменяй - инак не - че ще има БУУУм, щот там дето ш го сложиш напреженията са сериозни и фоерверките са много вероятни :---

впрочем сега видях в гуглето - тука в БГ е 2лв ама в Китай е 10 сента/15 стинки/,ама требе да купиш 10 000 бр  :rofl:
http://www.alibaba.com/product-gs/576723819/_IC_BU426A.html
« Последна редакция: 08 Юни, 2013, 17:55:00 от Simo »

Неактивен stoil

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Населено място: Симеоновград
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #3 -: 08 Юни, 2013, 18:59:22 »
По схема транзистора е BD234,параметрите са сходни с този на SFT214. SFT214 е германиев транзистор,а BD234 ми излиза някакъв силиконов. Какво ще рече това? :( :(

Неактивен Fender_str

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 59
  • Населено място: Варна
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #4 -: 08 Юни, 2013, 19:06:59 »
Той Симо ви каза още в първия си пост... СИЛИЦИЕВ. Заместител на BD234 e  КТ816Б, друг е въпроса какво имате вие!

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #5 -: 08 Юни, 2013, 19:50:19 »
В същия корпус има и силициеви транзистори от типа РNP  поразрови се из мрежата и ще откриеш . Пък и да не е в същия корпус какво толкова пак нещо може да се импровизира .Ако не намериш имам някакви чешки в същия корпус силициеви PNP ще потършувам да ги открия.Пиши едно лично.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #6 -: 09 Юни, 2013, 06:09:00 »
BD238 някъв импулсен транзистор, предполагам, че въобще не е скъп (0,14 лв в нашето KSP)
по параметрите му като го гледах в каталога, На първо четене ми изниква българския аналог 2Т9538 който го заменя напълно и е доста масов. На руския аналог КТххх, май изводите не съвпадаха ...
Омраз!

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #7 -: 09 Юни, 2013, 12:17:54 »
Мога ли да заменя транзистор BD238 с BU426A? Транзистора BD238 е в захранването на трансформаторен телевизор. Попринцип BU426A е за импулсни захранвания,до колкото знам.
Преди години съм заменял BD238 с КТ837А,като извърташ по оста! Изводите-на КТ базата е от дясно,а на BD е в ляво!.С успех съм го заменял и с по-маломощният BD140,със малко радиаторче-пластина за "всеки случай"!.Касае  се за популярен транзистор за стотинки :)Успех!!

Неактивен stoil

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Населено място: Симеоновград
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #8 -: 09 Юни, 2013, 17:14:58 »
За мой късмет от едно стара шаси намерих BD236, вече всичко е ток и жица :( :( :(
Има едни кондензатори,които не ми харесват,на тях пише 472K,какво означава това,нанофаради ли е? Схема нямам.

Неактивен Fender_str

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 59
  • Населено място: Варна
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #9 -: 09 Юни, 2013, 17:27:40 »
4,7nF

Неактивен stoil

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Населено място: Симеоновград
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #10 -: 07 Юли, 2013, 20:50:44 »
Мога ли да заменя 1803DHI с BU508D? Гледах по каталозите,долу-горе са подобни. Но не разбрах дали и двата са силициеви.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #11 -: 07 Юли, 2013, 22:10:09 »
Във всеки каталог задължително указват структурата на всеки активен елемент (диод, транзистор и т.н.), било то книжен, електронен или онлайн - просто трябва да погледнеш фнимателно!  :hi:
Омраз!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Замяна на транзистор
« Отговор #12 -: 07 Юли, 2013, 22:39:18 »
Става,силициеви са и двата.Има ги в гугъл :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |