| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на ВММ 3107  (Прочетена 4427 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Ремонт на ВММ 3107
« Отговор #60 -: 12 Август, 2024, 14:55:28 »
Без да настроиш 5 хармонична нищо няма да стане. Тези ТХО та и схемата на свързване на транзистора са подбрани по пета хармонична. Тогава транзистора грее най-малко. Има един голям кондер на ТХО то дето трябва да е стирофлексен с голяма индуктивност за да стане резонанса с бобината на ТХО то. На времето за да намаля греенето на Транзистора  слагах допълнителна РС група в емитера за обратна връзка.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
Re: Ремонт на ВММ 3107
« Отговор #61 -: 12 Август, 2024, 15:06:15 »
От осцилограмите има още какво да се желае, но в КТ2 вече има импулси с амплитуда 40Vp-p.
За да се вижда нещо на екрана обаче, първо трябва да се свали пост. напрежение в КТ3 до 70 волта и после ще мислим за други кусури.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Ремонт на ВММ 3107
« Отговор #62 -: 12 Август, 2024, 15:07:46 »
Върни стария С24, ако нищо му няма той е настроен заедно с ТХО на 5 хармонична. Не му гледай капацатитета щом е здрав.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Ремонт на ВММ 3107
« Отговор #63 -: 12 Август, 2024, 15:35:07 »
Върни стария С24, ако нищо му няма той е настроен заедно с ТХО на 5 хармонична. Не му гледай капацатитета щом е здрав.

Той беше маркиран като 33uF, но се измерваше 47uF и напрежението в КТ9 беше много ниско. Миналата година при ремонта на 3102 пак един стирофлексен си беше увеличил значително капацитета и това беше довело до голям ток през L01.

Така че, не знам... Може и да помогне малко по-висок капацитет. Като имам време утре и намеря подходящ кондензатор може да пробвам.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Ремонт на ВММ 3107
« Отговор #64 -: 13 Август, 2024, 16:22:09 »
Най-накрая проработи! Специални благодарности на vladimirstanoev за съветите и помощта!

180129-0

Геометрията не е идеална, но по-добре не можах да я наглася.

Да обобщя какво не беше на ред.

Първият проблем беше с 24V, които бяха на 13 заради дефектирало ТХО. Товарната му бобина беше дефектна, по всяка вероятност заради дефектна повишаваща бобина. Как го разбрах? Сложих здрава товарна бобина в ТХО-то и тя дефектира. Добре че по същото време ми подариха един ВММ 3102 с липсващ траф за части и взех ТХО-то от нея.

За липсващите транзистори няма да пиша много - оказа се, че са монтирани отдолу. Бяха здрави и ги монтирах отгоре.

Следващото нещо беше по-високото напрежение в КТ3, което трябва да е 70V, а аз успях да го сваля до 105V. vladimirstanoev ме посъветва да направя допълнителна бобина навита около товарната на ТХО и да свържа единия край на краче 13, а другия на анода на VD13. И така VD13 не се свързва директно към ТХО а през тази нова бобина. Нейната задача е да намали напрежението. Може и да го увеличи, затова първо пробвах с 3-4 намотки да видя на къде духа вятърът. Експериментално го заковах на 75V.

Това все още не изкара образ на кинескопа. Оказа се, че VT8 беше дефектирал. В КТ4 беше мазало, а между колектора и емитера имаше само 30 ома съпротивление. След като сложих нов транзистор вече се появи образ. Остана само да настроя яркостта и да поиграя с геометрията до колкото можах.

При преминаване между текстов и графичен режим губи за малко синхронизация, но я възстановява. За сега няма да се занимавам повече, че имам да оправям един ПРавец 8М, който се развали докато тествах този монитор с него.

Имам още два монитора за ремонт от Правец 8C, но за тях сега нямам време.

:drinks:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
1385 Прегледи
Последна публикация 09 Август, 2024, 08:54:55
от digi2577

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |