| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема на импулсно захранване от Правец 8х  (Прочетена 11841 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен toncho11

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Търново
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #60 -: 18 Юли, 2024, 21:41:11 »
Смених кондензаторите на моето ST-41 захранване от Правец 8М.

Сложих един механичен диск и товаря само 12V и 5V. Напреженията са 5.08V, 11.00V, -10.99V, -4.56V.

Казва слабо "цък" при пускане.

Вижда ми се занижено 12-те волта? И 12V и 5V ползват обща неутралана линия. Така е от 40 мин и не мръдват напреженията. Дискът е ок ама той мисля може да си работи и на 11V.

Да го тествам на компютъра или трябва да се тества още?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #61 -: 19 Юли, 2024, 08:18:06 »
Тествай го на компютъра и пак измери напреженията докато е включено на компютъра.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен toncho11

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Търново
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #62 -: 20 Юли, 2024, 11:06:20 »
Здравейте,

Виждам на моето захранване SENSTRON ST-41A има нещо за регулиране VR, което предполагам значи voltage regulator. Даже има дупка на кутията да го въртиш с отверка без да я отваряш. Възможно ли е това да е да се регулират напреженията? Или само едно от тях? По схемите какво се казва? На снимката е долу в средата с кръстчето.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #63 -: 20 Юли, 2024, 17:09:19 »
За да може да се правят изводи захранването трябва да е под товар. Импулсно захранване на празен ход не се мери. Закачи го на компа и измери отново напреженията. От един волт нищо няма да стане на компа. Това е за регулиране, но след като 5 волта са в норма мисля няма нужда да го въртиш.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен toncho11

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Търново
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #64 -: 19 Август, 2024, 16:35:30 »
Западните захранвания ,едно,че са стабилни ,са и от ново покуление - дават над 10 ампера на петте волта което е предостатъчно за Правец.Моето даже не му закачих вентилатора,защото ,не загрява почти.Даже при няколко часова работа на Правеца!Понеже взема информация от 3.3-те волта за обратна връзка, а аз разпоих и премахнах елементите сформиращи 3.3 волта,взех информация от петте волта през резистор и 3.3 волтов ценер към маса ,за да го излъжа да работи!Даже му монтирах и светодиод контролен вътре и мини модул за -5 волта изграден с 7905 и един филтриращ кондензатор!
За сега свири и п е е !Оригиналният боклук работи за сега,но знам ли кога ще рещи да завиши напреженията си и да ми направи-беля.Сменял съм всички чипове до един на един 8М от такова захранване - Не благодаря!
Новите захранващи блокове са с бързи викокоамперни диоди - качествени,ако са маркови ,още по добре.Значи са изпълнени и с качествени електролитни кондензатори и гарантират по-дълъг живот!Пък и са проектирани да работят денонощно включени под напрежение,а при нашите Правец условия ще ги ползуваме  по час два най много и то след това се изключва от контакта!
Проекта е сигурен стига да се намери подходяща малка платка от качествено захранване.
АТХ-може да се стартира като се укаси зеления кабел  от куплунга към маса за постоянна работа!Не епроблем да се преработи!

А може ли схемата на ползването на 7905? Защо са нужни кондензаторът и диода? Има компоненети наречени current limited power distribution switches като например TI TPS204xB/TPS2055B които мисля могат да лимитират силата на токът до 250ma. Ето още един LP2952: https://datasheet.octopart.com/LP2952IMX-Texas-Instruments-datasheet-17535583.pdf Те могат ли да се ползват?
« Последна редакция: 19 Август, 2024, 16:47:12 от toncho11 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |