| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Орион AT651A , проблем ТХО  (Прочетена 692 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Орион AT651A , проблем ТХО
« -: 10 Юни, 2024, 13:42:29 »
Здравейте ,
повишаващата намотка  беше пробила . Не можах да намеря същата , затова сложих пиринска . На пръв поглед работеше  , но почти нямаше високо напрежение . След още малко човъркане проби и тя ...

Нямам схема , може би ориона държи по голямо високо напрежение и пиринската бубина не може да се справи .
Късо няма , действието се развива с откачен куплунг към кинескопа .

Два въпроса
Може ли някой да му дръпне схемата от радио музея -
И каква мислите е подходяща алтернатива за повишаваща намотка ?

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #1 -: 10 Юни, 2024, 15:34:38 »
Имам много далечен спомен, че съм слагал пиринска повишаваща бобина, но не помня Орион ли беше, Стадион ли беше или Топаз, та там проблемът бе в посоката на навивките на повишаващата бобина. При нормално монтиране, посоката на навивките се явяваше обратна на необходимата, и се получаваше такова никакво високо напрежение. Затова се налагаше да я монтирам обратно, т. е. изводът, който се свързва с товарната бобина, да отиде от далечната страна, и проводникът да се удължи малко. И резултатът беше добър.
Вероятно има някакви разлики в броя на навивките, но това не е било голям проблем.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #2 -: 10 Юни, 2024, 21:09:51 »
Интересно ... Това вече нямаше как да го предположа  :)
Ще пробвам

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #3 -: 11 Юни, 2024, 15:52:05 »
Никой друг не сподели мнение , да не би да е леко рядък телевизор .. Да не сте се сблъсквали с такъв   ???

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #4 -: 11 Юни, 2024, 18:36:22 »
Схемата на този Орион намерих в Електротаня: https://elektrotanya.com/orion_at_651.djvu/download.html
И да поясня нещо от предишния ми пост - под "обратно" поставяне на бобината имам предвид да се нахлузи на сърцевината обратно, а не да се разменят изводите към товарната бобина и качулката на DY86
И още нещо - ако високото напрежение се получава твърде високо, може да се премести връзката на повишаващата бобина с товарната вместо към анода на PL500 (10 изв. на ТХО), да се свърже с катода на PY88 (9 изв. на ТХО).
« Последна редакция: 11 Юни, 2024, 18:56:15 от Radko »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #5 -: 12 Юни, 2024, 18:41:43 »
Телевисорът действително е рядък.
Не би трябвало да има принципна разлика, вероято има някаква разлика в броя на навивките. Радко ти е дал добър съвет - синусоидалните импулси с високо напрежение на изхода (качулката) трябва да са положителни. Ако не са, трябва да обърнеш бобината обратно на ярема на ТХО. Когато проимаш високо напрежение, ще разбереш дали то е ниско, високо или що-годе нормално и ще може да се мисли какво и в каква посока да се промени.
DY86 дали е здрава? 
Нормални ли са всъщност синусоидалните импулси на обратния ход, гледани с осцилоскоп? Бостерното напрежение как е?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #6 -: 12 Юни, 2024, 20:09:56 »
Айде готово ...
Намерих шаси от Орион Мургаш ... Чиято повишаваща бубина пак не стана . Като последен опит взех от едно ТХО на темп 7 , и с нея заработи ...

Свързах извода и към катода на PY88 , както ме посъветвахте - понеже високото беше твърде високо :)
Бостетното в момента е 740 , за импулсите - моя двупотопен руски осцилоскоп се развали пак  :D

Ето и кадри на първия растер и картина . Говорителя също не е за изпускане , висок е колкото цялата кутия  :D . Образа като цяло е тъмен - силно се надявам кинескопа да не е със занижена емисия . Може и нещо да го спъва , ще започна да проверявам кондензатори около видеоусилвателните вериги .

Нещо интересно - не забелязвам на пръв поглед видеоусилвателна лампа . Има един транзистор - да не би да използват него :)

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #7 -: 12 Юни, 2024, 20:55:59 »
PCL84,пентодната част какво е според тебе,баш си е видеоусилвател.Е високо вече имаш,остава да оправиш режима.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #8 -: 12 Юни, 2024, 21:11:54 »
Не я видях , да . Мъча се без схема , да видя ще успея ли  :)

Прави ми впечатление и , че лявата страна е по тъмна

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: Пловдив
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #9 -: 13 Юни, 2024, 10:05:22 »
Тези телевизори ги пуснаха на пловдивският панаир
  през далечната 1966 или 67.Баща ми чака 2 денонощия
 за да купи такъв.Доста години работи ,имаше и схема с него
 Ако е намера ще е кача в сайта  Тези телевизори
 май бяха - ОРИОН сигма
 

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Орион AT651A , проблем ТХО
« Отговор #10 -: 14 Юни, 2024, 08:45:15 »
......

Прави ми впечатление и , че лявата страна е по тъмна
Подобен ефект се получава при проблем с гасенето на обратния ход на лъча по редове.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |