| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Philips 208U  (Прочетена 2313 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Реставрация на Philips 208U
« Отговор #15 -: 29 Февруари, 2024, 06:50:04 »
Г-жо Захариева,
Повечето от нас разполагат с необходимата антена за дълги/средни/къси вълни. Моята например е с дължина от 26-28 метра и достига отсрещния блок. На някои е захранена по кабела активна антенка, качена обаче високо на покрива и сведена до местослушанието с дълъг коаксиален кабел. Т.е. като ви кажем "антена" не става дума за пръчковидната, която би Ви послужила за УКВ/FM. И тук не говорим за заземяването, нужно с такава антена.
Горещо препоръчвам rolling_heads, а добавянето на УКВ обхват на мъника ще го оживи значително, дори да бъде на място, където нормална външна антена за традиционните нему обхвати няма да е възможна, както се случва често.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Philips 208U
« Отговор #16 -: 29 Февруари, 2024, 07:21:32 »
Добре, разбирам. Но каква е ползата от еснафлъка да си сложиш кутията като украса. Вие така ли си ползвате колекциите?

Здравейте,
Това е специфично хоби и няма голям смисъл в него, а само удоволствие. Много хора тук са със завидни технически умения и опит, а реставрирането на стара техника е нещо като антистрес терапия. За съжаление, извън тази малка общност никой не се интересува от стара техника, така че, ДА :D, чудесни техники стоят и прашясват самотни на рафтовете.

За да избягам от този парадокс аз реших, че ще правя разни неща, но само ако предварително съм осигурил витрина за тях, така че да ги видят много хора.

Имам грамофон в звукозаписно студио, дал съм стар телефон на шефа на една телекомуникационна компания, старо работещо радио в една кръчма, а сега правя часовник за фоайето на една рекламна агенция. Имам дори един стар звънец в ирландска кръчма и часовник с една лампа в IT фирма в Шотландия – всички тези неща ги има като теми в този форум и можете да ги разгледате. Имайте предвид, че почти всичко изброено съм направил с помощ и части, които съм получил от участниците в този форум.

Само да допълня - аз съм върл противник на грубото вмешателство и преправяне на техниката, но в този случай наистина е най-добре да сложите някакъв УКВ модул в радиото и да го използвате по предназначение.
« Последна редакция: 29 Февруари, 2024, 07:28:02 от DVS »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Philips 208U
« Отговор #17 -: 29 Февруари, 2024, 08:10:34 »
Цитат
аз съм върл противник на грубото вмешателство и преправяне на техниката
Аз също, затова слагам УКВ платките, така, че да радиото да може да се възстонови до оригинален вид лесно и бързо.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Re: Реставрация на Philips 208U
« Отговор #18 -: 29 Февруари, 2024, 09:15:55 »
Здравей, Кристина,

и добре дошла във форума. Ще продължа на ти, защото това е формата, приета във форума.

Към последната ти публикация - тук не става въпрос за еснафлък. Просто твоето радио е конструирано да работи на къси, средни и дълги вълни. На тези обхвати вече няма излъчване на български език с изключение една станция във Видин, която в София се приема, но не със качеството с което си свикнала да слушаш и това ще доведе скоро до нвжвлание да го включваш.
Решението за да се ползува всекидневно е една приставка за УКВ, както Колегата предлага или за Интернет-Радио. Освен това може да се сложи и Bluetooth. Трябва да се провери само как ще се включва, дали има свободни контакти на превключвателя или трябва да се добавят „копчета”.
Като се има пред вид прекрасната работа по кутията, си струва да го ангажирате.

Отделно съм длъжен да предупредя - това радио е без разделяне от мрежата - което значи, че докосването до която и да е метална част от него може да доведе до токов удар, който може да бъде и смъртоносен. Заради това в оригиналния уред даже болтчетата на копчетата са покрити с изолираща вакса. Но това ще ви разкаже този, който ще ви направи радиото. 

Желая успех!

« Последна редакция: 29 Февруари, 2024, 09:22:05 от navi »
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Кристина Захариева

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 25
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Philips 208U
« Отговор #19 -: 29 Февруари, 2024, 14:37:41 »
Здравей, Иване,
много професионален отговор. Възхищавам ти се.
Не са много форумите в България, които се списват от хора като вас.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
26 Отговора
12929 Прегледи
Последна публикация 10 Февруари, 2020, 19:00:07
от Валери
PHILIPS 42A

Започната от dragan Колекции

14 Отговора
5702 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2019, 12:05:12
от dragan
PHILIPS

Започната от faraon4eto « 1 2 » Общи приказки

18 Отговора
3350 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2020, 21:03:19
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |