Уважаеми колеги
Днес завърших с изпитателните тестове и реших да Ви покажа новия FM свръхрегенератор с радиолампа ЕСС 81 и НЧУ с 6Ф1П по посочените схеми.Разбира се замених 6Н23П от оригиналната руска схема с ЕСС81.
По-голямата част от времето изразходвах за подбор на групата R1,C3, докато получа удовлетворителни резултати и разбера ,как се управлява регенерацията със съответните потенциометри.Поставих още един потенциометър 100kom последователно на R2 за финно регулиране.Радиоприемникът започва да работи устойчиво след стабилизиране на температурния режим на ЕСС81.Разбира се радиото работи с известен шум,което е типично за свръх регенераторите.В интернет се препоръчва намалямане на шума с активни и пасивни филтри,но за сега оставям нещата така.За комкатност,като носещ елемент съм използвал корпуса на променливия кондензатор,който е изолиран с втулки от шасито.
За изработката използвах готови и никому непотребни материали и части :
1.Готово шаси от някаква телефонна апаратура заедно с говорителя и елипсовидния орнамент пред него.
2.Скалата ,металния пръстен и стрелката са от манометър WIKA. В двата малки отвора на скалата /използвани са при закрепването на скалата към корпуса на манометъра / поставих по един светодиод /червен и зелен/, включени последователно в анодните вериги на ЕСС81 и 6Ф1П .Черният корпус е от двойния стрелкови манометър от въздушните спирачки на ЗиЛ 130.
3.Променливият въздушен кондензатор са от съветска радиола "Октава".
4.Мрежовият трансформатор е от български усилвател, след пренавиване на анодна и отоплителна намотка.Иходния трансформатор също е от българско радио. Пентодът на 6Ф1П е свързан в ултралинеен режим защото първичната намотка имаше извод за това.
5.За захранване съм използвал еднопътен изправител с Д226Б и съответните RC филтри, поотделно за всяка анодна верига на лампите.
6.Радиоприемникът консумира около 60 мА от електрическата мрежа.
7.Цокълът и планката за 6Ф1П са от ЕМ84 от българско радио.
Смятам след време да направя подходяща кутия от шперплат или МДФ.