| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за трансформатор  (Прочетена 2374 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #15 -: 13 Август, 2023, 20:17:33 »
Разгледах по-подробно схемата. Проблема е, че от това трафче се взема информация за коректната работа на стабилизатора. При промяна на 5 волта трябва да изключи захранването да не преволтира чиповете. Иначе 24 волта може да се изработят и ''-'' напрежението което отива в дисплея също. При свалено трафче меря връзка между намотките. Ами ще видя като отворя макарата дали е залята намотката. Но и ще прегледам веригите след трафа за късо. Иначе има дадени максималните тоци на тези две напрежения и може да се измери както казва колегата.
169727-0
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #16 -: 14 Август, 2023, 01:23:06 »
Проблема е, че от това трафче се взема информация за коректната работа на стабилизатора.
Първичната на трафа се използва като дросел за 5-те волта (за които писа че са ОК), което означава че няма проблем с работата на стабилизатора L296.
4-ти и 6-ти крак на трафа ги остави във въздуха, за да не пречи късото, което си измерил между двете намотки.
Предполагам, че напрежението след греца е малко по-високо от 24 волта и след LM317 ще измериш +24V, за които писа че липсват.
При това положение остава да измериш отрицателното напрежение (от -27 до -66 волта), за което не си писал нищо.
Така ще разбереш дали да пренавиваш и двете вторични на трафа и дали уреда работи ОК?
Или има още повреди, които трябва да отстраниш, преди пренавиването на трафа.


 

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #17 -: 14 Август, 2023, 10:00:25 »
Да разбирам идеята ти, имам две захранвания и ще проверя уреда. Предпочитам да поправя трафчето първо. За уред на 30 години е предполагам, ще има доста изсъхнали електролити. Затова първо ще проверя за такива в двете вериги и после другото. Много експерименти не са възможни, няма как да се закачи към уреда когато е разглобено. Повер фал напрежението се взема от отрицателното и се подава на един тригер който включва по натстък нещата. Всъщност следенето не се взема от 5 волта, а при промяна на 5 волта това минусово напрежение се променя и от там се включва защитата. За отрицателното не съм писал нищо защото го няма или по-точно 2,9 волта беше. Когато се занимая по подробно ще пиша за резултата.
« Последна редакция: 14 Август, 2023, 10:08:32 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #18 -: 14 Август, 2023, 15:15:44 »
Всъщност следенето не се взема от 5 волта, а при промяна на 5 волта това минусово напрежение се променя
5-те волта се следят от 10кр. на L296 през делителя R21/R22.
За по-лесна ориентация може да разпечаташ двете страници на захранването и да ги съединиш.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #19 -: 28 Август, 2023, 01:22:54 »
Пренавих трафчето, сега имам -55В, а 24В ги няма. На диода меря +2,9В. Когато разкача ЛМ317 се появяват +60В на диод. Уж го пренавих същата дължина на намотките. Докато пиша ми хрумна нещо. Да не би да трябва да закача захранването към уреда. Меря на празен ход. Може тока да не му стига на ЛМ317 за да тръгне. Като се натоварят 5 волта и дроселчето ще се насити от протичащия ток и можеби тогава ще даде на ЛМката достатъчно ток. Утре ще проверя че ми се доспа.  :hi:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #20 -: 28 Август, 2023, 12:56:33 »
Тази схема ми е позната. Тя осигурява определен ред на захранващите напрежения и ако на +5V намя товар, забрави за останалите напрежения.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #21 -: 28 Август, 2023, 14:45:30 »
Когато разкача ЛМ317 се появяват +60В на диод.
Ако си сменил електролитите С33/С34, значи и LM317 е за смяна.
От +60-те волта на входа, на изхода трябва да измериш +24 волта и без товар.
Дано не си сбъркал броя на навивките, че 60-те волта ми се виждат много за 24-те.



Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #22 -: 28 Август, 2023, 17:04:29 »
Тази схема ми е позната. Тя осигурява определен ред на захранващите напрежения и ако на +5V намя товар, забрави за останалите напрежения.

Точно така, след като закачих захранването при първоначалното пускане 5В се губеха и появяваха останалите бяха налични и стабилни. Разбира се без тези от трафчето. Явно има и друг дефект. Започнах да вадя модул по модул и да измервам с омметър по 5В шина, съпротивлението беше 290-330 ома. Когато махнах компютъра който захранва дисплея и клавиатурата съпротивлението се покачи рязко. Тогава пуснах прибора и започна да дърпа ток напрежението се появи и след малко работа двата електролита 10Мф/100В на минусовото напрежение от трафчето се взривиха, а напреженията си бяха в норма. Което силно ме озадачи не съм ги запоил обратно проверих. Дали диода не е опрял на маса не знам. Дори и със изпушилите електролити имах 24В. Отрицателното не успях да измеря стана за секунди и спрях тока. Много странно дали не са ми пробутали ментета дето пише че са на 100В апък не са? Диода е 10А 300В няма от какво да се повреди, на мерене и двата дават еднакви показания здрави. Съпротивлението на двете намотки си е същото каквото измерих при навиването не се е повредило нещо. Няма логика при липсващ модул да се случва нещо такова. ЛМката също е нова макар че, старата е здрава.
Ами логично е това трафче е "токово" трафче така да се каже. Когато протича през дросела определен ток той подмагнитва ферита и така се прехвърля тока на вторичната. Без консумация няма достатъчно магнитно поле което да захрани ЛМката, тя черпи също ток. Затова имах само едно нереално отрицателно напрежение и въпросните 60В на празен ход при тази висока честота си е една илюзия. Така продължавам да се трудя да видим какво още ще излезе.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #23 -: 28 Август, 2023, 19:59:54 »
Точно така, след като закачих захранването при първоначалното пускане 5В се губеха и появяваха останалите бяха налични и стабилни. Разбира се без тези от трафчето. Явно има и друг дефект. Започнах да вадя модул по модул и да измервам с омметър по 5В шина, съпротивлението беше 290-330 ома. Когато махнах компютъра който захранва дисплея и клавиатурата съпротивлението се покачи рязко. Тогава пуснах прибора и започна да дърпа ток напрежението се появи и след малко работа двата електролита 10Мф/100В на минусовото напрежение от трафчето се взривиха, а напреженията си бяха в норма...
С какъв уред мериш? Ако не е TRMS, може да те заблуди.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #24 -: 28 Август, 2023, 20:42:35 »
Е не, смених кондензаторите с нови същите. На празен ход всичко е ок, имам -45-50 волта. Когато закачих захранването за уреда пак се окотиха кондерите. Нещо ми убягва, защо от къде ще дойде високо напрежение за да ги окоти. С Fluke 87V на право напрежение няма какво да ме заблуди. Ще трябва да сменя тактиката. Ще търся товарни резистори за да го пусна разглобено и да мога да меря какво става.
« Последна редакция: 28 Август, 2023, 20:47:37 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 265
  • Населено място: София
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #25 -: 28 Август, 2023, 20:56:55 »
Малко те подведох, че TRMS ще реши проблема. Уредът ти много добър и не лъже, но ако може да мери пикови стойности може да се разбере истината. Осцилоскопа може да покаже, че имаш "игли" над 100V е това убива кондензаторите.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #26 -: 28 Август, 2023, 22:58:23 »
Асене, май първо трябва малко теория...
По отношение на 5те волта, захранването е тип 'степ даун'. При него, когато работи в непрекъснат режим, изходното напрежение е входното, умножено по коефициента на запълване. Ако, обаче, не работи в непрекъснат режим, коефициентът на запълване става по-малък, а ако изобщо няма товар, коефициентът става нула - тоест - импулсите стават безкарайно кратки. По отношение на другите две напрежения, захранването е обратен преобразовател, още 'флаибак'. Напреженията на двата флайбак изправителя по идея трябва да са пропорционални на основното 5 волта и по този начин да не зависят от входното напрежение. Тоест, те се изправят, или кондензаторите се зареждат, по време, когато транзисторът е запушен и токът на степ-даун дросела (първичната намотка) тече през диода към маса.
Когато нямаш товар на 5те волта, импулсите са кратки и ако без товар на вторичните изправители мериш нещо, даже при нищожен товар напреженията клякат. Тоест - за да тестваш захранването, натовари 5те волта с адекватен товар - примерно лампа. Напреженията, които мериш на изходите флайбак, са ти ненормално високи и ще предположа, че си обърнал посоките на намотките, като сега напреженията са пропорционални на входното напрежение минус 5 волта, което прави примерно 5 пъти по-високи от нормалните. Имаш осцилоскоп - лесно е да провериш какво става. Откачи диодоте на флайбак изправителите (така нищо няма да гърми) и виж осцилограмите на краищата на намотките, на които се свързват диодите.
« Последна редакция: 28 Август, 2023, 23:08:11 от NHB »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #27 -: 29 Август, 2023, 06:24:51 »
Е тъй де ама не става зглобено и монтирано да се мери. Да, затова ще го натоваря с резистори както пише в сервизното и ще меря. Уж жицата е същата дължина, но не съм сигурен в диаметъра. Мерих със шублер, а той не е много точен. Сложих 0,15мм. жица, може оригиналната да е би ла 0,10 мм. Реда на навиване на намотките го повторих както си беше. Спазвах начало и край както си беше.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Sofia
Re: Питане за трансформатор
« Отговор #28 -: 30 Август, 2023, 00:26:46 »
след като закачих захранването при първоначалното пускане 5В се губеха и появяваха
Това е ново двайсе и според мен тук трябва да се концентрираш.

Явно има и друг дефект.
Вероятно защитата изключва от  повишена консумация на някой модул.

Започнах да вадя модул по модул и да измервам с омметър по 5В шина, съпротивлението беше 290-330 ома.
Консумацията се мери с амперметър, а не с омметър понеже тези 200-300 ома нищо не означават.
Подай му външни 5 волта и ако консумацията е между 1.1 и 2.6А, тогава има смисъл да си губиш времето със захранването.
Ако консумацията е по-голяма от 2.6А, тогава по горната процедура намираш дефектния модул и решаваш дали може да се ремонтира или е за гюма.

 
« Последна редакция: 30 Август, 2023, 01:00:02 от vladimirstanoev »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |