| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема на монитор ВММ 3105  (Прочетена 1440 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Схема на монитор ВММ 3105
« -: 08 Ноември, 2018, 15:51:31 »
Здравейте колеги, някой да има схема на монитор ВММ 3105 (CGA e). Намирам само на ВММ 3102, който е за 8ца и е различен.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на монитор ВММ 3105
« Отговор #1 -: 09 Октомври, 2023, 20:33:51 »
Преди дни ми подариха два монитора вмм3102 и вмм 3105.Съотвитно 3105 не тръгна въобще.При първоначална проверка се оказа повреден стабилизатора за 24 волта - даваше на изхода си входното напрежение.Ужас.Не ми се занимаваше да го възстановявам и за това му монтирах МА7824 , което ми се струва,че ще е добра идея.Захранващият блок на братчето му ВММ 3102 е реализирано,с два стабилицатора МА 7812 за 12 волта и МА7824 съответно за 24 волта.Не виждам причина и другия да не бачка по същия начин.Разликата е една тетеелка която миксира входните сигнали която работи със съборено до 5 волта с ценер и резистор, напрежение от 12-то волта.
Стабилизаторите загряват мисля нормално,не знам защо са монтирали фабрично 2n3055 и ма723 и куп части за стабилизирани на 24 волта?Вярно,по този начин има по-голяма мощност напрежението.А за 12-волта има монтиран Ма7812,като има празни ненаситени места на платката за същите куп елементи.Май са монтирали каквото са намерили при производството?
Консумацията на ХО е около 200-300 милиампера+ВО става около ампер.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема на монитор ВММ 3105
« Отговор #2 -: 09 Октомври, 2023, 21:11:24 »
Най добре си го върни както е било,78xx дава 1,5 ампера само по каталог.Реално е много по малко,зависи от производителя.На китайските копия и 800 ма им идва много.МА7812 и  МА7824 могат да дадат до 1.5 ако са в корпус TO-3 чешко производство и голям радиатор,обаче зависи колко волта остават върху нея.Ако входното е 20-22 волта забрави да устиска дълго време.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Схема на монитор ВММ 3105
« Отговор #3 -: 10 Октомври, 2023, 08:39:44 »

Консумацията на ХО е около 200-300 милиампера+ВО става около ампер.

ВО не трябва да черпи толкова много. 100-150 Ма

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на монитор ВММ 3105
« Отговор #4 -: 10 Октомври, 2023, 08:47:54 »
Ми имам стари залежали ,няколко бройки на тесла в голям корпус,иначе е много неудобнен за ремонт захранващият блок.Трябва съвсем да го отделя от монитора и да се занимавам с него настрани.В бързината реших да монтирам стабилизатора.Понеже видях другия,че е направен с два стабилизатора и даже в малък корпус са с по едно болче и гайка хванати за охладителя отстрани.Даже си мисля и на него да му монтирам на тесла в голям корпус,че имам още няколко бройки.Щом прудпазителя е 800 ма,означава,че стабилизаторите на тесла старите които дават ампер и полувина ще са напълно достатъчни.А и охладителя е от големите оребрени отстрани захванат.Видях,че има модели с една тънка ламаринка,в един руски сайт има снимки на един отворен.
Поради повредата в моя стабилизатор-фабричния беше изгорал tda1170-вертикалното,че го подмених.От базара поръчах и чистонов кинескоп unitra за 15 лева.
За сега бачка, но кинескопа му не е цвете,Имам апарат за тестване и регенериране на кинескопи фабричен останал от едно време и не показва добри резултати ,и фокусиращият електрод е поизтощен.Като го подменя ще кача снимки.
За ВО си прав,писах наизуст,не съм мерил най вероятно ще е толкова ,защото бачка перфектно!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на монитор ВММ 3105
« Отговор #5 -: 10 Октомври, 2023, 09:02:12 »
Като го докарам в идеално състояние, смятам да го модна и да му добавя обикновен комплексен видеовход.Допълнително идведен с BNC.Гледам,че има място на задната ламарина.И така и така всичко му е изградено като 3102,само е добевен смесителния чип за RGB видеосигнали.Входа ще се монтира като се подаде видеосигнала преди този чип.Би трябвало да си отдели синхроимпулс от първия видеоусилвател.Лошото е че няма схема да се ориентираме, но ако трябва ще се следи и ще се модва допълнително с елементи.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на монитор ВММ 3105
« Отговор #6 -: 10 Октомври, 2023, 09:12:44 »
По принцип както е направен 3102, а и старите телевизори София,от видеоусилвателя се взема с резистор сигнал и се годава на ГХО,той пък подава синхроимпулс на ВО и всичко си е ОК.
Тук е възможно да са изведени синхроимпулсите на CGA буксата да ги вземе от компютъра наготово.Мисля,че в паралел не пречи да изградя делителя както е при 3102 за синхро от основния видеосигнал.
Така ще работи  и в двата варианта.В единия случай ще си синхронизира от 9пиновата букса, а в другия от видеовхода!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |