Добре, сега аз ще направя прост разбор на логиката на схемата така, както трябва да работи.
На входа на броячите трябва да постъпват пакети импулси. Продължителността на пакетите е Т1, а паузата между тях - Т2.
Едновременно с началото на всеки пакет (с началото на Т1), на входа за нулиране на броячите трябва да постъпи кратък нулиращ импулс.
Едновременно с края на всеки пакет (с края на Т1), на входа за стробиране на регистър-паметите трябва да постъпи кратък стробиращ импулс.
При тази логика има някои особености:
1. Броячите броят само по време на Т1, по време на Т2 не броят, но 'държат' непроменено натрупаното число.
2. Продължителността на Т2 няма значение, стига да не безкрайно кратък.
3. Продължителността на Т1 е от ключово значение, защото резултатът на измерването е пропорционален на продължителността.
Схемата (по която Борис работи) е нарисувана точно според тази логика. Недостатък в нея е простият начин (с дифиренциране на фронтове) на изработване на нулиращ и стробиращ импулс. Явно с ТТЛ схеми става, но при HC се получават проблеми.
Причините за странното поведение с двойни показания може да са различни, но ще пробвам да дам идеи как може да се хванат:
Когато имаме '0' комбинирана с число, вероятно паразитен стробиращ импулс постъпва едновременно с нулиращия. Другият вариант е паразитен нулиращ импулс да постъпи в момента на стробирането. Как може да се провери кое от двете? С осцилоскоп. Избираме някой сегмент кйто свети при нулата, но не свети при числото и гледаме на единия лъч шината, която го 'пали', докато другият лъч гледа изхода на тактовия генератор. Трябва да установим в кой момент 'пали' - в началото или в края на Т1. Ако става в началото, значи има паразитен строб при редовно нулиране. Ако е в края - вероятно е паразитно нулиране при редовното стробиране, но е възможно също и броячът да не е преброил нищо по някаква друга причина... Как да видим какво е преброил броячът? Ами, правим от брояча АЦП като свързваме единия край на съпротивления 1К, 2К, 4К, 8К съответно, като към старшия иход 1К та до младшия с 8К. Другите краища свързваме заедно, това е изхода на АЦП. Гледаме с осцилоскопа този изход и веднага виждаме броячът кога брои, кога се нулира и какво е числото в него във всеки един момент. Това ще помогне да анализираме случаите, когато имаме две различни, но стабилни показания, които се следват...
Мисълта ми, че е нужно да се подходи аналитично към неработещата схема, а не да се пробват все нови и нови промени, без да са направени правилни изводи за причините, по които работи неправилно в конкретния вариант.