В детските ми години, бил съм 5-6 годишен (1994 - 1995 година), много исках да имам преносимо радио и баща ми от негов колега тогава донесе Siemens RT 711. Радиото беше доста старо, в не много добро състояние, дори при въртене променливия кондензатор пращеше. Въпреки това радиото свиреше прекрасно, то и по това време предавателя на програма Христо Ботев от с. Столник осигуряваше прекрасно покритие на София. Много обичах да си го слушам навън, дори в тролейбусите, в които преобладаваше свирещия звук от смущенията от работата на тиристорния регулатор.
В последствие, вече станах голям „майстор” и взех да човъркам радиото, разстроих МЧ филтрите и финално цялото радио се превърна в купчина чаркове. На скоро, колко да е скоро сигурно вече минаха 5 години, се присетих за това радио и започнах да го търся. Тогава някой колега от форума (за съжаление не помня кой беше, нека пише ако се сети) имаше това радио и ми го даде (мисля, че ми го подари, не помня да съм давал пари). Радиото не работеше, тогава нямах достатъчно време и мерак да се занимавам с него и прекара последните години в едно чекмедже. Тук по празниците се присетих за радиото и реших да го видя какво му има и защо не работи. Интересно, за това радио схема не се намира, включително в сайта на radiomuseum.org. Разбира се както ме посъветва колегата LZ2XL, използвах тази схема за опорна точка, като действително 6 транзисторните приемници до голяма степен имат сходни схемни решения:
Все пак за максимална яснота при извършване на диагностичните работи по приемника, реших да сваля изцяло конкретната му пълна схема. Поствам я тук заедно със снимка указваща разположението на основните неща на платката:
Както може да се види разбира се, реално има голямо сходство със схемата на Eagle International. За разлика от нея тук са опростени допълнително някои от схемните решения основно около задаването на постояннотоковите режими на транзисторите. Схемата на самоосцилиращия смесител също така е променена, от гледна точка на осцилатора е обща база. Приемника работи на 3 волта и е изпълнен изцяло със силициеви транзистори.
Започнах с измерване на постояннотоковите режими на всички транзистори - всичко изглежда правилно, с изключение на T4. При него имаше 0 волта на всички изводи. Оказа се прекъсване във веригата на първичната намотка на драйверния трансформатор Tr1. Страха ми беше, че може да е прекъснала първичната намотка на трансформатора. Слава богу при оглед на платката се оказа съвсем банален проблем - единия извод на първичната намотка беше незапоен към платката и изкривен в страни. С това приемника възстанови „нормалната” си работа. Положението на донастройващите сърцевини на МЧ филтрите ме наведе на мисълта, че може някой да е пипал там и да не е точна настройката им. Така се и оказа - междинната честота беше 500 kHz вместо стандартните за приемника 455 kHz. Това си личеше и по силно развитите ядра, опряли от вътрешната страна на екранировките на филтрите. Не беше проблем точната донастройка на МЧ филтрите, почти не се наложи и пипане на осцилаторната бобина, малко се наложи да се извърши донастройка с тримерите вградени в променливия кондензатор за точна ширина на обхвата и оптимално спрягане с входния кръг и така радиоприемника запя щастливо както си му е реда. Тук ви представям няколко снимки на апарата и един видеоклип на ефира на Средни Вълни в София към 21:50:
/>
Оказа се, че спомените ми за прекрасното представяне на приемника, не са били само поради факта, че не съм чувал по-добър приемник. В момента сравнен със съвременен джобен приемник на средни вълни Aiwa CR-AS15 този приема по-чисто и прави впечатление на по-малко податлив на смущения, ще трябва да проуча по-задълбочено въпроса, защо айвата приема такива артефакти.
Благодаря ви за вниманието!