| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с паметта на Правец 8м?  (Прочетена 1705 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 73
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #15 -: 11 Октомври, 2022, 09:22:32 »
Здравейте, компютърът тръгна нормално.

Честно казано, не знам как стана. Вадих и слагах ром картата и флопи контролера в различни слот комбинации (6 и 7 слот), вадих и слагах клавиатурата, но нищо не се променяше.
След това се отказах и престоя около 2 седмици без да е пускан.

Вчера реших да го пусна пак, но този път си тръгна нормално. Клавиатурата работи и мога да движа менюто и да пускам софтуер.

Не знам дали ще разводня тази тема, но искам да попитам The Hungry относно SoftSP. Доколкото разбирам, ти правиш клонинга на тази карта и мисля да взема една от теб, за да мога да ползвам "хард диск" през флопиему. Вчера обаче четох блога на Big Mess'o'Wires и той казва, че в тази комбинация на флопиему и SoftSP, трябва да се прекъсне 12тата жица на лентовия кабел https://www.bigmessowires.com/2019/10/20/floppy-emu-softsp-warning/ на флопиему, защото е възможно да има окъсяване между двата хардуера. Освен ако на флопиему не се замени CPLD чипа с някаква друга версия на същия. Та въпроса ми е, на твоята версия на флопиему, това предвидено ли е или и там трябва да се прекъсва 12тата жица на лентовия кабел?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #16 -: 11 Октомври, 2022, 09:54:09 »
Имаш студена спойка или лош контакт на някой цокъл. При всяко вадене и слагане на карта в слот дъното се огъва, което временно причинява или премахва проблема. Имам същия проблем с моя Епъл II+, но не ми е останало време да почистя всеки цокъл и да презапоя всички спойки. За сега само натискам дъното няколко пъти и се оправя временно.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 73
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #17 -: 11 Октомври, 2022, 10:28:36 »
@CVT как почистваш цоклите?
Гледам по разни видеа, че ползват някакъв спрей за премахване на окисленията, но немога да разбера какъв е и дали го има в България. Сякаш е специфичен за електронни компоненти.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #18 -: 11 Октомври, 2022, 11:10:10 »
За цоклите предпочитам чист исопропилов спирт, тъй като се изпарява 100% и не оставя следа за разлика от контактен спрей като R-10. Става и с F-02, което си е пак чист исопропил, само трябва да му се махне четката и да се сложи тръбичка.

За чиповете използвам P600 шкурка за метал, зачиствайки контактната част на крачетата хоризонтално от двете страни. От дясно е зачистения:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #19 -: 11 Октомври, 2022, 16:27:01 »
При 8м в зависимост от рама рестарта за кратко не действа  :D.Моя понякога го чаках по 5 мин докато се разредят конденсаторите в самите чипове. Без това чакане може да изкара каквото му падне като картина и те лъже че не е наред.  При 8ц и 82 този проблем не съм го наблюдававал.
73!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #20 -: 11 Октомври, 2022, 23:36:38 »
Цитат
Не знам дали ще разводня тази тема, но искам да попитам The Hungry относно SoftSP. Доколкото разбирам, ти правиш клонинга на тази карта и мисля да взема една от теб, за да мога да ползвам "хард диск" през флопиему. Вчера обаче четох блога на Big Mess'o'Wires и той казва, че в тази комбинация на флопиему и SoftSP, трябва да се прекъсне 12тата жица на лентовия кабел https://www.bigmessowires.com/2019/10/20/floppy-emu-softsp-warning/ на флопиему, защото е възможно да има окъсяване между двата хардуера.

Имаше доста голяма дискусия по темата , мога да говоря за версия C на емулатора .Ползвам го от няколко години без каквито и да е модификации на кабела и няма никакви проблеми ( и според мен няма как да се изгори порт на чип специфиран да издържа на 20 ma на който вход/изход през 330 Ohm резистор е подадено 5V , както и да го смяташ са си 15 ma ).
По-скоро някой е свързал емулатора наобратно и тогава със сигурност изгаря ( тествано от потребители на форума ) и си е търсил оправдание за грешката .

Ако те успокоява срежи си 12 крак , така реално прекъсваш една от двете жици осигуряващи 5V към флопито което може да доведе до нестабилна работа на някои флопита които консумират по-голям ток ( зависи и колко стар ти е кабела (демек колко Cu а не Al има в жиците )) . Но ако ползваш кабела само за емулатора няма проблем той консумира достатъчно малко .

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #21 -: 11 Октомври, 2022, 23:37:47 »
 ::)
При 8м в зависимост от рама рестарта за кратко не действа  :D.Моя понякога го чаках по 5 мин докато се разредят конденсаторите в самите чипове. Без това чакане може да изкара каквото му падне като картина и те лъже че не е наред.  При 8ц и 82 този проблем не съм го наблюдававал.

Зависи от захранването и с каква марка памети е .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #22 -: 11 Октомври, 2022, 23:40:17 »
За цоклите предпочитам чист исопропилов спирт, тъй като се изпарява 100% и не оставя следа за разлика от контактен спрей като R-10. Става и с F-02, което си е пак чист исопропил, само трябва да му се махне четката и да се сложи тръбичка.

За чиповете използвам P600 шкурка за метал, зачиствайки контактната част на крачетата хоризонтално от двете страни. От дясно е зачистения:

При този тип окисляване прекрасно върши работа "бялото слонче" или казано на български Гумичка за триене , незаменим инструмент през годините до наши дни .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен aleksk

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #23 -: 12 Октомври, 2022, 09:26:56 »
За FloppyEmu - без никакви модификации съм го закачил на DiskII контролера на 8С-то и пускам totalreplay hdd имиджа. Няма никакъв проблем да ги поддържа, все пак са блокови устройства под продос. Остава само да му пробвам опцията за поддръжка на 2 флопита като се прекъсне и свърже жичка 5 от кабела към пин 14 на D2

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #24 -: 12 Октомври, 2022, 13:59:09 »
Как ползваш SmartPорт поддръжка в 8Ц без Liron или SoftSp карта ,Да не би да говорим за Apple IIc ? Там си има поддръжка на SmartPort в BIOS-а .Ако говорим за wDrive то там поддръжката е вградена в самия wDrive (реално качва еди драйвер подобен на SoftSp y но не е 100% съвместим със всичко.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |