| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...  (Прочетена 1810 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« -: 14 Август, 2021, 21:41:55 »
Гледайки че колегата търси схема на VDC платка за ПРАВЕЦ16 се запитах...
Знаем че  Имко 2 , Правец 8Д и.т.н  са си 1:1 копия  на оригиналните платки ( с много малки разлики ) , Дали и плактите за Правец 16 са пълни копия на някой клонинг ( IBM е публикувал реално цялата документация заедно със схемите и са били достъпни за ползване ) , или нашите "разработчици" са си направили поне този труда да опроводят от нулата съответните платки или са директно copy/paste от някоя друга платка .

Реално ме мързи да търся а и 16 битовите не са ми чак кой знае каква страст, та ако някой друг знае нещо по въпроса ше е интересно.

П.С
  Имко 1 също е 1:1 клонинг но поне са му опроводили платката ( май ) .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #1 -: 15 Август, 2021, 16:12:16 »
Правец 16 ИМКО 4 голямото дъно с отделната платка RAM дето се пъха в някой от слотове те според мене си е нашенска разработка, поне никъде не съм виждал такъв IBM ХТ и АТ клонинг.
Иначе малкото дъно с прякор JUKO си е 1:1 копие от тайвански турбо ХТ клонинг оборудван с NEC V20 на 8МHz работещ на 12MHz в турбо режимът.
Дъното има и SMD чипсет, който се чудя дали е произвеждан тук или е внясян от Тайван, подобен чип има и други VDC3

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #2 -: 15 Август, 2021, 22:16:12 »
За JUKO-то и XL-7 е яснo виждал съм ги и в двата варианта ( български и чужди платки ). Интересното ми е за Правец 16 с големите платки и TTL-ките . То е ясно че ако има ASIC  той в повечето случаи ще си го внасяме от някъде другаде.
Макар че CM631,CM632,CM633  сме си ги реверснали и произвеждали , но реално те са доста по-прости от следващите и най вероятно и технологията е била друга и не е било рентабилно да ги реверсваме и произвеждаме ( може би ) .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #3 -: 15 Август, 2021, 22:43:39 »
  Имко 1 също е 1:1 клонинг но поне са му опроводили платката ( май ) .

Някаква идея на какво е клонинг?

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #4 -: 16 Август, 2021, 08:19:49 »
Някаква идея на какво е клонинг?

На Transam Triton http://www.computinghistory.org.uk/det/6210/Transam-Triton/. Наскоро покрай годишнината го разбрах от TheHungry от дискусия във Facebook.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #5 -: 16 Август, 2021, 09:15:39 »
На Transam Triton http://www.computinghistory.org.uk/det/6210/Transam-Triton/. Наскоро покрай годишнината го разбрах от TheHungry от дискусия във Facebook.

Благодаря!  :hi:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #6 -: 16 Август, 2021, 13:05:56 »
За JUKO-то и XL-7 е яснo виждал съм ги и в двата варианта ( български и чужди платки ).

A да, бях забравил за XL-7 клонинга :) .Е има и някакви 286 уж дъна ама са си тайванкси мисля. Иначе полседният Правец 16 мисля е от 90та година дето на дъното пише CPU-12 PLUS и не съм виждал от къде е копиран, дали не е възможно пак да е домашна разработка? Дъното дето има вградеи неща:
серялен, паралелен портове, някакъв специален порт за мишка (женски серялен все едно), флопи контролер и CGA виде карта, даже явно понякога е идвал и с нашенски IDE 8 битов контролер, вместо с MFM!

Гледайки му дънната платка сякаш е надграждан над JUKO платката, забележете ,че от дясноата половина доста идентична с JUKOто .

Снимките съм си ги свалял от форума , на колеги са :)

 

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #7 -: 17 Август, 2021, 10:14:15 »
Някаква идея на какво е клонинг?

Кратко описание от мен  https://www.mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=6&t=17243

Като намеря време ще пиша по-подробно .

Реално свалената схема е 1:1 еднаква .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #8 -: 17 Август, 2021, 20:02:11 »
Кратко описание от мен

Благодаря!  :drinks:

Неактивен Cizetta

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: София
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #9 -: 20 Август, 2021, 19:01:39 »
VDC1 е копие точно копие на японска видео карта (IBM нямат такава). А японската вероятно също е копие, тъй като в интернет намерих информация за такава карта, но производство на UMC USA след това продадени на UMC Taiwan. За съжаление за нито една карта няма документация.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Размисли относно ПРАВЕЦ 16 ...
« Отговор #10 -: 12 Октомври, 2022, 18:21:58 »
Дъмпнете ми биоса на този IDE-XT контролер плииийз! само това ми остана за да си възстановя 1 такъв!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |