| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Мелодия-10  (Прочетена 2329 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Мелодия-10
« Отговор #15 -: 16 Декември, 2020, 09:53:04 »
Тези неща се учат в осми клас! Има книга "Азбука на Радиосхемите" който се интересува да чете! Защо не си направите отделна тема за начинаещи и да си пишете там? Нищо че не сте начинаещи. По добре пишете защо тук някой Колеги настройват хетеродина на самоосцилиращия смесител на УКВ блока в минус, като навсякъде пише в литературата и в завода се настройва в плюс!

Не е за теб, Кънчо, за мен е...
А сега де!

Сигурно така е казал авторът...
Ама то в коя книга е написано как се пренастройват УКВ блокове от един стандарт в друг??? GRIDLIC, от мен да знаеш, че в повечето случаи при пренастройка от този тип е в пъти по-добре и по-просто да направиш така, че хетеродинът да работи на по-ниска честота от входната. Ето, написано е вече, така е казал авторът!!!

А това, дето се учи в Осми клас, лесно се забравя... И не визирам само точно себе си! Всъщност, не питах теб, а този който го е написал. Даже предполагам, че е донякъде възможно да има някаква логика в написаното за някои частни случаи... Просто нека да погледне снимките:

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 794
  • Населено място: София
Re: Мелодия-10
« Отговор #16 -: 16 Декември, 2020, 18:05:02 »
Не визирам нито Кънчо нито NHB, за други Колеги става въпрос. Да ама така се обръща и огледалния канал вместо от долу идва от горе! Видях го това че го е направил по лесно, за това не е сменил останалите кондензатори.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Мелодия-10
« Отговор #17 -: 18 Август, 2022, 19:14:51 »
Ха, преди 2 години съм написал голяма глупост, нека все пак да кажа защо тогава така мислих. Преди доста време бях студент в ТУ-София, и в един от предметите (основи на електрониката може би беше) стана въпрос, че за да се използват за променлив ток, електролитните кондензатори трябва да се свържат един срещу друг с общ плюс. И тогава попитах асистента "Не е ли проблем, че през тях протича ток, обратен на поляритета им в половината от времето"? Отговорът беше, че електролитните кондензатори имат "вентилен" ефект, т.е. проводимостта се увеличавала в обратна посока на свързване като при диодите, но понеже е "за малко" не можело да ги извади от строя. Тогава си представих "еквивалентна" схема кондензатор - диод и стигнах до извода, че във всеки полупериод имаме един активен кондензатор, следователно капацитетът трябва да е колкото на единия кондензатор :) Малко не бях сигурен, но и асистентът също и се съгласи с моята логика тогава. (Да отбележа като оптавдание, че не съм бил специалност електроника, нито телекомуникации...)

Затова така категорично се изказах няколко поста по-нагоре.

Миналата година попаднах на немски ОТ, в които имаше най-оббикновени полярни електролитни кондензатори. Първоначално си мислех, че са предназначени за транзисторни усилватели  с еднополярно захранване и че се разчита че ще има постоянна съставка и затова са така. Но вече си бях взел всичкомер и реших да видя дали ще даде разлика в параметрите на електролитен кондензатор ако обърна поляритета. Нямаше никаква разлика. Следователно за променливо напрежение няма никакво значение поляритета дори на полярен електролитен кондензатор. Понеже проблемът, ако се свърже обратно е че, Al203 слоят се разгражда с времето, но това става бавно. При нормални звукови честоти няма никакъв проблем.

Изводът от всичко това е, че в повечето случаи във филтрите на ОТ може да се използва дори само прост полярен кондензатор. Проблем би било само, ако се вкключи в усилвател с еднополярно захранване и то наобратно, напр германиев с положителна маса, ако ОТ е разчетено за такова с отрицална. Може и пак да пиша глупости де ...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Мелодия-10
« Отговор #18 -: 21 Август, 2022, 12:59:36 »
Истината е, че поради различната проводимост на слоя в двете посоки, постоянното напрежение (то в същност е проненливо с ниска честота (спрямо работната честота на говорителя)) се детектира и зарежда всеки от кондензаторите до необходимото напрежение с правилната полярност и така всеки от тях, работи в нормален режим. Следователно - за 50 микро финална стойност, са необходими два кондензатора по 100 микро. В някоя друга тема преди много години бях писал пак по този въпрос, но не помня къде беше.
Иначе за маломощни лампови стъпала, и поставянето на един електролит, полярен ще свърши работа, то там целия сигнал рядко надхвърля 6 волта, и просто вероятно така поставен кондензатора няма да се "чувства" много добре. Все пак мисля си заслужава да бъдат два насещно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Мелодия-10
« Отговор #19 -: 24 Август, 2022, 18:13:40 »
OK, но На какво се дължи тази разлика в проводимостта в двете посоки? Това ми е интересно - дали контакта Алуминий - Al203 притежава свойства, аналогични на p-n преход? Или пък електролит - Al203?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Мелодия-10
« Отговор #20 -: 24 Август, 2022, 20:04:31 »
Да, нещо като диод става. Виж това: Електролитен изправител

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Мелодия-10
« Отговор #21 -: 25 Август, 2022, 12:20:38 »
Еха, отлично четиво, много благодаря!  :good:
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |