| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сузана от Монтана  (Прочетена 2370 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Сузана от Монтана
« Отговор #15 -: 29 Май, 2022, 20:15:59 »
Радвам се, че темата намира добър отклик и предизвиква такъв интерес :о).
Сега на въпроса. Нямам опит с тези часовници, но според едно учебно помагало (виж приложения документ), причината е липса на връзка между "+" на батерията и корпуса (таблица 8, т.4). Приложил съм само страниците, които касаят "Электроника 5". Има различни модификации, но принципът е общ за всички модели. Отделно прилагам две теми от руски форум, специално посветени на "Электроника 5".
  • Ремонт часов Электроника. Общая тема. На първата страница има много интересни препратки, включително към помагалото, което съм цитирал.
  • Электроника 30350, всё про всё. На последната страница, в последните две съобщения се споменава, че след смяна на батерията на 30350 часовникът трябва да се пусне "ръчно", чрез едновременно натискане на горните два бутона.
Надявам се приложената информация да е от помощ.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 447
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Сузана от Монтана
« Отговор #16 -: 29 Май, 2022, 20:35:18 »
Благодаря за изчерпателните ресурси, ще ги разгледам подробно. Иначе след малко играчка установих, че не работи само изпъкналия бутон(който при натискане показва датата), останалите 3 - за сверяване на час, минути и секунди работят, просто е трябвало да ги задържа по-дълго. Като го разглобя отново ще поглена пластинката на въпросния бутон. Сега се появи нов проблем - за около 7те часа, в които работи избърза с почти 30 сек. Чудя се възможно ли е чрез тримера за корекцията да компенсирам за такава голяма неточност?

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Сузана от Монтана
« Отговор #17 -: 29 Май, 2022, 21:12:00 »
Едва ли с тример-кондензатора може да се компенсира такава грешка. Не знам какво е нормалното отклонение, когато часовникът е бил нов. Предполагам, че е няколко секунди на месец. Най-добрата опция е подмяна на кварца с нов и настройка с осцилоскоп. В друга тема описах възстановяването на един Kessel, който препуска като жребец, но това вече е без особено значение, поне за мен :о)

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 447
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Сузана от Монтана
« Отговор #18 -: 30 Май, 2022, 13:51:11 »
Правил си настройката с осцилоскоп евентуално да споделиш тънкости? :D


ПП: Сега се поразрових из руснаците и според тази блокова диаграма веригата на бутоните се затваря спрямо средната точка на батерийте, което ще рече че въпросната пластинка трябва да бъде изолирана от корпуса. Прикачвам и цялата книга понеже има информация за доста съветски часовници.
« Последна редакция: 30 Май, 2022, 14:19:02 от Борис Борисов »

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Сузана от Монтана
« Отговор #19 -: 30 Май, 2022, 15:04:34 »
Идеята за осцилоскопа е по-скоро да се провери, доколко е точен кварцът. Директно на ръчни часовници не съм закачвал подобно нещо. Правил съм го на настолните "Електроника" и други разновидности, като "Сигнал 201" например (на приложената снимка). Там е лесно, защото в общия случай схемата на часовника има контролни изходи. Например в КР1016ВИ1 в "Сигнал 201" е изведен изхода на генератора с честота 32768 Hz (трябва да бъде!) и още един с честота 8192 Hz. Обикновените честотомери дават отклонение +- няколко Hz, но пък с осцилоскоп е лесно да се настрои точната честота.
За ръчен часовник ми се струва почти невъзможно. Тук няма как да се закачим на изхода на генератора, а ако има контролна точка/писта, само производителят ще я знае. А за тези антики едва ли може да се намери информация. В някои случаи няма и товарни кондензатори. Затова, по мое скромно мнение, имаме две опции:
  • Без осцилоскоп: Сменя се кварца и по метода на проба и грешка с тримера се постига приемливо отклонение. Преди много години @lz2lx е прилагал подобен метод с налични средства. Повече информация в темата за Kessel-a
  • С осцилоскоп: Новият кварц се включва в схема на генератор с формировател на изхода (за да имаме хубави правоъгълни импулси). Обикновено два инвертора са достатъчни за тази цел. С осцилоскопа настройваме товарния кондензатор за да получим период 1/32768 секунди. Измерваме стойността на кондензатора и я нагласяваме на този в часовника, трябва да е в порядъка на 15-25pF
И накрая гледаме часа :о)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Сузана от Монтана
« Отговор #20 -: 30 Май, 2022, 15:12:36 »
...
ПП: Сега се поразрових из руснаците и според тази блокова диаграма веригата на бутоните се затваря спрямо средната точка на батерийте, което ще рече че въпросната пластинка трябва да бъде изолирана от корпуса. Прикачвам и цялата книга понеже има информация за доста съветски часовници.
Бях забравил, че в тази книжка също има информация за ръчните часовници. Ползвах я преди време по друг повод.
А цената е уникална, само 45 копейки $:о)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Сузана от Монтана
« Отговор #21 -: 30 Май, 2022, 15:16:17 »
Забравих снимката, за която споменах...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |