| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как са пресовали дърво?  (Прочетена 32569 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Как са пресовали дърво?
« -: 13 Януари, 2013, 15:00:21 »
Интересно ми е как на Emerson Model 20BM са пресовали дървото за да се получи това:

 
Сетих се да поставя тоя въпрос когато качвах приемника в "Интересни дизайни".

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #1 -: 13 Януари, 2013, 15:58:32 »
Това е популярното в Щатите "радио на Снежанка" на Емерсън от 1939 г. Предният панел наистина е пресован с цел да имитира дърворезба. Но, разбира се, не е възможно да се пресова дърво с такива детайли. Панелът представлява смола с пълнител дървени стърготини, обилно намазан с байц и лак. Американците наричат този материал repwood. Филипс например още пред 20-те години са използвали изкустен материал, имитиращ дърво, с търговската марка арболит.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #2 -: 14 Януари, 2013, 21:04:13 »
Аз се чудих когато прочетох, че е пресовано. Пресоването е възможно, но изработката на матрица би било страшно трудна работа. А изливането от смес с дървени опилки е безкрайно лесно. Явно нещо в понятието пресоване е било непонятно на преводача.  :writer:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #3 -: 14 Януари, 2013, 21:23:26 »
В днешно време не е трудно,  комп управлявана 3D  фреза я пускаш да фрезова, матрица- желязо. Него го закаляваш да не се износва. Набиваш Водачи итн. Монтираш на хидравлична или ексцентър преса, не знам коя ще епо подходяща за дървото и почваш да набиваш...

В днешно време е възножно да се направи както виждате...

Но по лесно - 3-д фрезата, си прави директно  лицевите панели, без да се знаимавате с преси и простотии...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #4 -: 14 Януари, 2013, 23:09:50 »
Сега да, но това е 1939 година.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #5 -: 15 Януари, 2013, 11:53:20 »
Според мен си е имало метална матрица (в две части) и материала предполагам шперплат се е нагрявал с пара и е омеквал. Тогава е поставян във формата (матрицата) и е пресован, не е било толкова сложно. Чрез пара, може да се придава форма на дървото, да се огъва и т.н., е може да е било малко по-скъпо, но това не са масови модели радиа.
 

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #6 -: 15 Януари, 2013, 13:30:28 »
Валери, струва ми се, че грешиш. Шперплатът може да се огъва и да му се придава извита форма, но в ограничени параметри, извивките са обикновено в едно направление. Никога не съм чувал за технология, позволяваща шперплат или масивно дърво да се размекне като пластилин, за да запълни такава дълбока форма, каквато е необходима за радиото на Снежанка. Подробности за този модел може да се видят на тази страничка: http://www.antiqueradio.org/EmersonSnowWhite247.htm  на прекрасния сайт на Фил Нелсън.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #7 -: 15 Януари, 2013, 13:46:47 »
Вероятно е така Владиславе, но аз като гледам снимките в сайта на Фил, повреденият панел на радиото сякаш не е от дърво. Липсващото парче до "стъпалата" разкрива сякаш някакъв пълнеж, първо е излята някаква смола за да запълни формите, я след това пълнежа, т.е. не е дърво или шперплат а някаква изкуствена материя. А сайта е Фил е много добър  :) .

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #8 -: 15 Януари, 2013, 15:59:40 »
В сайта на Фил Нелсън оригиналният материал е описан - дървени стърготини и лепило, пресовани с релефна матрица.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Как са пресовали дърво?
« Отговор #9 -: 15 Януари, 2022, 12:47:58 »
В България се правеше подобен материал-дърволит.Може да се реже, да се рендосва, виждал съм само плоскости.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |