| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ВЕФ 206 тих звук  (Прочетена 5887 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен velio

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
  • "и тъй аз себе си няма да цитирам" Край на цитата.
ВЕФ 206 тих звук
« -: 28 Април, 2013, 15:02:57 »
Имам един ВЕФ 206 .Не е голям приемник ,но по размера на говорителя съдя че звука който дава е много тих .Дори до край увеличен свири по-слабо от малко транзисторче. Беше с фабричен дефект.Не е пипан изобщо и е като нов ,но не работеше а причината се оказа в не запоено(фабрично) краче на съпротивление.Сега вече работи ,но е много тих.На какво може да се дължи това ? Подобни проблеми съм забелязал и с други приемници.

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #1 -: 28 Април, 2013, 15:34:52 »
Провери колоната или трафа да не би да дава по ниско напрежение или ако искаш пиши на лични да го обсъдим по обстойно защото така не ми става хич ясно   . ;)
« Последна редакция: 28 Април, 2013, 16:15:51 от васил »

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #2 -: 28 Април, 2013, 15:52:00 »
Пишете на кирилица

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #3 -: 28 Април, 2013, 18:35:30 »
За начало смени всички електролити.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #4 -: 28 Април, 2013, 22:37:33 »
Тези дни завърших реставрацията на един ВЕФ 206, първоначално проблема беше точно този, свиреше МНОГО слабо. Проблема се оказа в спукани спойки на изходния трансформатор, така че за начало огледай обстойно цялата платка за лоши спойки, и после естествено ще е добре да смениш и електролитите. Проблема разбира се може да не е в студена спойка, а сух или прекъснал електролит. Като цяло няма какво да му е на ВЕФ-чето, страхотни премници са. После ако тръгнеш по-нататък, да те предупредя, че на моя дето оправях някой умник беше чистил пъпките на барабана с шкурка. Това е груба грешка, чистят се само с гума за молив, светват направо, после ги мажеш с глицерин от аптеката и направо става чудо, всякакво пращене изчезва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #5 -: 15 Май, 2013, 11:52:04 »
Офффффффффф аман от майстори. От няколко седмици ремонтирам само вефове и селени. Като видя това с шкурката и настръхвам. Друго като съвет. Лесно и бързо. Измери напреженията на транзисторите и свери със схемата. Така бързо ще разбереш къде е проблема. Смяната на електролитите задължителна. Първо сменям всички електролити и после почвам да се човъркам с ремонта. Най честите проблеми при веф 206 са лоши контакти на вълновия селектор(пъпките), потенциометъра за звука - лош ключ, счупена пъпка на плъзгача на потенциометъра и от там не контачи и прекъсва, свири слабо. Понеже трудно се намира нов ремонтирам като пъпката я правя от калай с поялника. Знам не много добре защото почва да драска съпротивителния слой. Но друго не се сещам и смазвам потенциометъра да олекоти триенето до колкото е възможно. Също вече няколко случая с окъсил въздушен кондер и хетеродина не работи и греда. Нещата изглеждат зле затова завъртам кондера в максимално отворено положение и слушам. Когато окъси входа пък не хваща или много тихо само една две станции.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #6 -: 15 Май, 2013, 18:28:48 »
Не е съвсем по конкретния случай, но тъй като доста се писа за ремонта на ВЕФ -овете от серията 12, 201 - 206, искам да споделя за една повреда в МЧ част на тези приемници. Това е прекъсване на МЧ филтър L34/L35. Колкото и невероятно да звучи това ми се е случвало няколко пъти. Обикновено е лоша спойка между намотката и крачето вътре във филтъра. За това при изключен приемник проверявам на верига (съпротивление) всички филтри. Ако има прекъснал, същия се вади много внимателно, като се премахва припоя от капачката и крачетата и те се натискат последователно много внимателно, докато не излязат от платката. В никакъв случай не трябва да се дърпа филтъра от горе, за да не се изскубнат и здравите изводи заедно с крачетата.
Друга повреда е отлепянето на феритната сърцевина от пластмасовата чашка и пропадането й на дъното на филтъра. Това обикновено се получава след ремонта от някой начинаещ, за който сякаш по неписан закон, първата работа по ремонта е да развърти всичко, което е за отверка. В този случай пробивам платката по средата между четирите крачета на филтъра със свредло 1мм и с тънко шило или игла изкарвам сърцевината, след което я залепвам.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #7 -: 15 Май, 2013, 20:54:59 »
Малко не по темата. Преди 1-2 месеца ремонтирах едно портативно радио дето някой му беше навил всички сърцевини до край и естествено не свиреше. Цял час ми отне без генератор по шума да го настроя и пак да засвири и го вкарам в обхват. Аз пък да споделя съм имал такъв случай. Изтекли батерии на вефа и едната бобина от тези дето са близко до батериите се беше разяла жицата. От вънка си изглеждаше идеално. Как се е стекъл мазгоча под капачката, бая се поизпотих тогава и именно като почнах да меря напреженията установих прекъсването, понеже транзистора се хранеше през нея.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: ВЕФ 206 тих звук
« Отговор #8 -: 15 Май, 2013, 21:04:18 »
На мен също ми се е случвало от изтекли батерии да разядат крачето на един от транзисторите .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |