| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Монитор ВКП 170  (Прочетена 5917 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #45 -: 15 Септември, 2021, 21:54:23 »
Не мисля че изобщо си имат представа какво е. Продавачката му викаше "монитор" докато го преглеждах пред нея! ​😆


Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #46 -: 28 Декември, 2021, 15:45:30 »
Този ВКП-170 монитор постепенно ми стана любим въпреки че по качество на картината ВМЧ-001 го превъзхожда. Доста е лек, плитък и лесно преносим с една ръка благодарение на дръжката. Останаха обаче два проблема които ми се иска да отстраня:

Проблем 1: Яркостта е температурно-зависима от крайния транзистор КТ602А.

След като го включа трябва доста да засиля яркостта за да видя картината. След това обаче трябва постоянно да я намалям в продължение 15-20 минути докато се достигне температурно равновесие. Знам със сигурност че е заради КТ602А, защото след като загрее ако го изстудя със спрей за замразяване яркостта пада и пак започва бавно да се вдига сама. Смених го със нов от Елимекс и му сложих алуминиево радиаторче, обаче ефекта е същия. Иначе при ВМЧ-001 след като се появи картината яркостта си остава закована. Някой знае ли дали това е нормално за този монитор или е дефект?

Проблем 2: Клатене на картината при 60 кадъра в секунда заради непосредствената близост на трансформатора до кинескопа.

Имам Apple II+ и Amstrad PPC640 които работят на 60 кадъра в секунда. Иска ми се да използвам този монитор за тях, обаче когато трансформаторната и кадровата честота са различни се получава клатене на картината тъй като двете честоти постоянно влизат и излизат от фаза. Трансформатора е прекалено близо и магнитното му поле влияе на кинескопа, въпреки че има силициева ламарина в долната част. Пробвах да изместя трансформатора в дясната част и клатенето намаля значително, но пак се забелязва в долния десен ъгъл на екрана. Сега мисля да сложа трансформатора на мястото на радиатора на 2N3055 транзистора, а него да го сложа някъде отдолу. Силициевата ламарина също лесно мога да преместя да е в горната част на кинескопа.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #47 -: 29 Декември, 2021, 17:39:16 »
Виж дали напрежението на емитера на Т105 не се променя заедно с промяната на яркостта. Ако проблемът е в това, може да сложиш ценер между базата и земя, за да държи напрежението стабилно.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #48 -: 29 Декември, 2021, 22:57:23 »
Значи да уточня - говорим за напрежението между емитера на Т105 (2Т3169)/плюса на C106 (220 uF) и масата на монитора, нали? Ами стабилно е и не се влияе изобщо от яркостта или контраста. Само съвсем леко се влияе от температурата. Веднага като включа монитора е 8,45V докато е студен. След около минута обаче пада на 8,35V и си остава там.

Иначе проблем №2 е 99% решен. Размених местата на трансформатора и радиатора на 2N3055. От клатенето на картината остана само някаква едва забележима следа в горния ляв ъгъл. Ако сложа още силициева ламарина мисля че ще може да се елиминира тотално, но и така да си остане не е проблем. Трябваше обаче да сложа 2N3055 на порцеланова подложка, тъй като корпуса му не е на маса, а сега радиатора е хванат за шасито. Самия транзистор се нагрява повече от преди, дано това да не се окаже проблем. Исках да сложа слюда, обаче нямаха в Елимекс, а пък не ми се чакаше до догодина.
« Последна редакция: 29 Декември, 2021, 23:10:43 от CVT »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Монитор ВКП 170
« Отговор #49 -: 30 Декември, 2021, 04:52:07 »
Добре, тогава виж как се променят напреженията на колектора, базата и емитера на КТ602 и на емитера на Т103 с промяната на яркостта. Като казвам промяната на яркостта, имам предвид промяната й във връзка със загряването на транзистора във времето, а не при промяна  на яркостта от потенциометъра. Значи, да подадеш видеосигнал (картина), който не се променя и да измериш тези напрежения веднага след включване на монитора, когато транзисторът е студен, и после пак, след 15 мин., когато е окончателно загрял. Тези напрежения не би трябвало да се променят от положението на потенциометъра за яркост.

Иначе, загряването на стабилизатора на захранването е известен проблем при София 21 и 31 и има няколко различни метода за решаването му, най-радикалният от тях е премахването на кръга за 5ти хармоник, включен паралелно на ТХО. Добавянето на този кръг е българско изобретение и от него няма никаква друга полза, освен значителното повишаване на тока, който консумира хоризонталното отклонение. Тази система с 5ти хармоник я има само в българските чернобели телевизори и никъде другаде по света.
« Последна редакция: 30 Декември, 2021, 05:06:36 от NHB »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |