| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Краен усилвател - GALIO SA400  (Прочетена 1356 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Краен усилвател - GALIO SA400
« -: 04 Август, 2022, 09:50:37 »
Здравейте,

Попаднах на въпросното крайно стъпало и го купих от чист интерес. Доколкото ми е известно е самоделка на господин с име Галин от Добрич. Преди се носеха легенди, че свирело много добре, което до известна степен може би е вярно, тъй като схемата му е на модифициран QUAD 405. Захранващо напрежение 2 х 50 Vdc. В изработката му се срещат интересни подходи - например крайните транзистори са монтирани без подложки, а радиаторите са изолирани от шасито. Също така крайните транзистори могат да се сменят при необходимост без да се разглобява охлаждащия тунел - базите и емитерите не са запоени с кабели, а контактуват в нарочно направени цокълчета на платка вътре в радиатора (където са скрити и емитерните резистори, както и резистор база-емитер). Понеже конкретният екземпляр в в много базов вид - няма нито защита, нито индикация, нито превключвател за режимите, нито за вкючване/изключване - бих се радвал, ако някой разполага с повече информация за въпросното изделие. Дали да го довърша, или да търся алтернативни подходи :)

Прилагам малко снимки:

159257-0 159259-1

159261-2 159263-3

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Краен усилвател - GALIO SA400
« Отговор #1 -: 04 Август, 2022, 23:16:56 »
Я първо си премери с уреда (интересния подход ) за утечка на радиаторите , че хич не ми изглежда добре ! Може да направиш всичко като например да смениш КДтата ако искаш по ясни високи честоти и още какво ли не , но първо да свирне пък тогава Мод.       Я помириши трафа дали мирише на чорапи ?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Краен усилвател - GALIO SA400
« Отговор #2 -: 05 Август, 2022, 07:54:42 »
Какво ли не съм виждал, те та и такова изчадие видях. Барем поне да беше сложил двата радиатора симетрично от двете стани на трафа място бол. То единия радиатор загрява другия... те та таков подход не бях срещат. Тоя май докато е учил електроника си е поспивал на чина. Иначе турил слюда на транзисторите. Е платката е явно на ръка рисувана, тогава така беше. Трафа е здрав това цвета на изолационната лента. Надписите вероятно са правени с някакъв шаблон. А може и на ситопечат ама беше скъпо удоволствие.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Краен усилвател - GALIO SA400
« Отговор #3 -: 05 Август, 2022, 08:12:51 »
На стъпалото му липсва единия канал, отвора в ляво е от него. Тунелите за охлаждане не са лоша идея,направени са с каквото е имал човека. Спойките и монтажа са кошмар, освен това е недовършен, или е кормен и преправян, като са оставили кутия радиатори и траф. Според мен краката на превключвателите за моно/стерео/мост са некалайдисвани. Бих оставил кутията след пясъкоструйка (или сваляне на боя и шкурене), и трансформатора, останалото в кръглата папка.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Краен усилвател - GALIO SA400
« Отговор #4 -: 05 Август, 2022, 09:26:28 »
Радвам се, че този уред предизвика интерес сред колегите от форума :) Малко разяснения: да, левият канал е демонтиран от мен, ще го видите разпарчетосан; бояджийската работа е добра, сотопечатът е ОК за времето си, както и конструкцията на шасито - като на места има недомислици и лоши решения. Аз подозирам, че човекът е работил в ЗЕНА, или е имал добра връзка там. Защото шасито е кадмирано след сглобяване, срезовете и огъванията на панелите са прецизни и качествени (абкант с призма и вероятно CPU). Откъм платките може да се желае много, не само заради ръчното изчертаване на пистите. Но уредът, пак казвам, е много базова изработка - колкото да има звук. Няма защити, няма нищо... Бутоните на лицевия панел не са запоявани никога - сигурен знак, че не е изтъбушен междувременно. Явно е сглобен за човек с много ограничен бюджет тогава. Ето и още малко снимки:

159275-0 159277-1

159279-2 159281-3

159283-4 159285-5

Крайните стъпала работят, няма брум. Най-учудващото за мен е, че потенциометрите не пращят. Няма и следи от междинни ремонти -всички KD-та са от една серия. Но, така или иначе, нямам намерение да го ползвам в този му вид - ще запазя кутията, трафът, радиаторите, евентуално кондензаторите след измерване.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Краен усилвател - GALIO SA400
« Отговор #5 -: 21 Август, 2022, 21:36:18 »
като гледам , липсва модулът на единия канал?Иначе двата модула са си симетрично разположени в кутията!Аз съм от Добрич и този Гальо го познавам много добре.Вече не е в България от доста години.Беше майстор на говорители, пренавиваше всички модели.Всички музиканти си носеха при него нещата за ремонт.Правеше и разработваше различни стъпала и тонколони.
Това беше през 90-те години когато имаше /НЯМАНЕ/ на маркова и скъпа техника.Че този Бат Гальо беше направил пич контрол на компак-диск плеерите за ди-жейски цели,като променяше честотата на кварца в определени граници чрез променящ се осцилатор.Като части -стотинки а цената беше голяма.Занимаваше се с доста разработки и също лампови стъпала с висока мощност-което си е трудоемко.Горкия човек не издържа на реформите и техническия прогрес и замина за Англия преди 15 години.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Краен усилвател - GALIO SA400
« Отговор #6 -: 23 Август, 2022, 16:19:46 »
Да, интересно... За момента съм разпарчатосал усилвателя на съставни елементи, измил съм ги от прах и други мръсотии. Ще запазя всичко, освен платките и греца, като смятам да поместя общо четрири стъпала, две по две в мостов режим - тороидът е достатъчно мощен. Охлаждането ще си остане принудително, но с три вентилатора - два на тунелите и един на кутията. Може би пак ще бъде вариант на QUAD405-2, но не съм решил окончателно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |