| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Един полски еделвайс  (Прочетена 1457 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Един полски еделвайс
« -: 28 Октомври, 2017, 12:57:36 »
Здравейте колеги. Става въпрос за полското радио "Szarotka", което преди няколко дни си го купих от ОЛХ.
https://www.radiomuseum.org/r/zaklady_szarotka_3.html
Батерийно е, може да работи и в ел. мрежата като има поставка с трансформатори в нея. Комплектно е, липсва само коженият му калъф, продавача каза, че ако го намери, ще ми го изпрати. Има и рекламна диплянка и приложена схема. Лампите са следните:  1R5T, 1T4T, 1S5T, 3S4T и индикаторната DM70. Лампата 1T4T е с побелял гетер, сигурно е глътнала въздух, другите не знам в какво състояние са, както и другите му части. Ето го и него:
« Последна редакция: 28 Октомври, 2017, 15:22:02 от Валери »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Един полски еделвайс
« Отговор #1 -: 28 Октомври, 2017, 15:03:55 »
 Много ми харесва . Не бях виждал подобно . Това е  полския  " турист" . :-).:-).  А и като гледам схемата , си има всички екстри на голям мрежов апарат .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Един полски еделвайс
« Отговор #2 -: 29 Октомври, 2017, 19:23:00 »
Радиото вече е готово, смених само електролитните кондензатори, в захранването и един на радиото. Тъй като нямах 1Т4Т, пробвах с DF96 която е пълен аналог, работи добре, свири не много силно. Предполагам, че крайната 3S4T е поизтощена, но пак се представя добре. Това е, до следващото радио  :) :
 

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Един полски еделвайс
« Отговор #3 -: 29 Октомври, 2017, 20:00:19 »
 :good: :good: :good: Изключително запазен приемник и най-важното със захранване. Моята Шаротка нямаше захранващ блок. За какво е ключето в ляво от клавишите, не е ли икономичен режим?
Ето и моята:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4227.msg73882#msg73882

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Един полски еделвайс
« Отговор #4 -: 29 Октомври, 2017, 21:07:17 »
Това ключе шунтира едно съпротивление от 1 кОм към маса, не знам, може и икономичен режим да е. Не забелязах някаква промяна в работата на радиото и в двете му положения  :unknown: . Пластмасата и на моето е малко пожълтяла, но реших да го оставя така, без да го избелвам. Иначе да, доста е запазено, изобщо не беше ремонтирано, само електролитите му бяха заминали, макар, че са марка "Капш". Индикаторната  му лампа си е доста свежа и свети в един зелен цвят. И твоето е доста хубаво и ми хареса, затова и аз при първа възможност си купих  :) .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Един полски еделвайс
« Отговор #5 -: 07 Април, 2021, 14:07:28 »
Оказа се, че това радио е копие на Сименс-Грациета 541Б  :) :
https://www.radiomuseum.org/r/siemens_grazietta_541b.html

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |