| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Тонколони на рафта за книги  (Прочетена 1562 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DigitAll

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: България
Тонколони на рафта за книги
« -: 11 Януари, 2021, 23:48:27 »
Надявам се тези, които са прочели темата за колонките в бюрото да са разбрали, че основната ми цел е да върна към живот стари, но изправни електронни устройства.
Всички вече имаме хубавички, плоски телевизори, качим си ги като картини по стените, ама звукът им нещо не го бива. То и няма как да е иначе при нищожните размери на вградените в тях говорители. Някои хора решават проблема като поставят допълнителен саундбар. Други включват телевизора към домашната Hi Fi уредба, въпреки, че и това решение има известни неудобства. Аз прибягнах към моя принцип да използвам подръчни средства за решаване на проблема.
От стария  ми ролков магнетофон останаха две тонколони – български, трилентови, с приличен звук. Както е нормално да се очаква, те би трябвало да звучат значително по-добре от говорителите на телевизора, особено в областта на ниските честоти. Трябваше обаче някой да им клати говорителите и тази роля пое звуковият канал на един CRT телевизор Panasonic, който намерих захвърлен край контейнерите за боклук. Захранващият трансформатор е от радиоприемник РС201 и по напрежение и мощност се оказа подходящ за целта. Всичко това поместих в две метални кутии от компютърни захранвания. Мислех да сложа алуминиев лицев панел, но се отказах. И без това усилвателят се намира зад телевизора и не се вижда.
Телевизорът е свързан с HDMI кабел към приемника и е настроен да се включва и изключва с него. В усилвателя вградих схема, която му подава захранване само при наличие на звуков сигнал. Така всичко се управлява само с дистанционното на приемника. Входният сигнал се взема от изхода за слушалки на телевизора (знам, че не е най-елегантното решение) и освен към входа на усилвателя може с ЦК ключ да се прехвърли към блутут трансмитер и чрез него към безжични слушалки – за тези, които обичат да гледат телевизия през нощта... 

Неактивен ian

Re: Тонколони на рафта за книги
« Отговор #1 -: 12 Януари, 2021, 09:16:40 »
Браво колега, не само за труда и уменията, но и за няколкото находчиви решения, които си направил!  :good:

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 625
  • Населено място: Сандански
Re: Тонколони на рафта за книги
« Отговор #2 -: 12 Януари, 2021, 13:04:02 »
Чудесно решение. Аз понеже съм по-мързелив, на моя телевозир му отскубнах :D вградените смешни говорителчета, и закачих директно външни колони български от тези със светодиодната индикация на мощноста. Импеданса е еднакъв с оригиналните, та няма грижа да се претовари нещо в ТВ-то. Звука е супер, особено сравнен с това което имах до този момент.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Тонколони на рафта за книги
« Отговор #3 -: 12 Януари, 2021, 20:11:48 »
И от какъв точно ПАНАСОНИК си измъкнал това стъпалце? Имам два 21' захвърлени в гаражите и щях да ги изнасям към контейнерите.... Та ме заинтригува.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен DigitAll

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: България
Re: Тонколони на рафта за книги
« Отговор #4 -: 12 Януари, 2021, 22:23:22 »
Беше доста отдавна и не си спомням модела на телевизора. Беше доста обемист. Разрових се и открих само задния му капак. Широк е 64.5см. Едва ли е бил 21".

Неактивен DigitAll

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: България
Re: Тонколони на рафта за книги
« Отговор #5 -: 30 Май, 2021, 13:22:03 »
Сигурно вече няма значение, но днес при поредното разчистване ми попадна табелката на въпросния телевизор.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |