| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ИС A283D/TDA1083, FM част  (Прочетена 1063 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
ИС A283D/TDA1083, FM част
« -: 18 Май, 2020, 16:49:23 »
Във времето назад от ИС A283D съм използвал само нискочестотното усилвателче: за батерийно захранване (3-12V), с ниска консумация, при свързване само на 5 извода от ИС със захранването. Цял FM-приемник не съм поправял/използвал.

Ще ми се да сглобя модулче с A283D (IF, ЧД, (АДЧ/АРУ?), НЧУ).
(Не ме питайте защо точно с тази ИС ::). Ей тъй, с тази ще е. Хоби :dance:).

Разглеждайки схеми с A283D на пръв поглед се набива в очите сложността на свързаност на веригите за честотния дискриминатор - с трансформаторна връзка, два трептящи кръга, че и със слаба външнокапацитивна възка за втория кръг.

Веригите за АМ премахнах на 3-тата схема.
Не че не мога да изпълня бобините 1:1, но защо трябва да е сложно, като (може би?) може да е просто?

Та може ли по-просто?

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: ИС A283D/TDA1083, FM част
« Отговор #1 -: 17 Октомври, 2020, 15:25:38 »
Днес остана свободно време. Отворих вътрешната схема на ИС К174ХА10 = TDA1083 = A283D.
Извод 15 - изход IF, извод 14 - вход на демодулатора. Свързах на изв. 15 за товар - дросел, към изв. 14 - фазовъртящо звено C-LC за дискриминатора.
... и TDA1083 на пробната платка "пропя" :).

"МЧУ + ЧД + НЧУ", за силата на звука: достатъчно силно звучи в стаята. Допълних схемата до приемник, без никаквио съгласуване между блоковете (предавателите на FM тук са силни, предавателната кула се вижда). Даже добре си пее  ;). Хетеродин: Si5351, смесител: готов диоден двойнобалансен IE500, но и със самоделен работи, дори на диоди 1N4148.

Въпросът е решен :dance:.
« Последна редакция: 17 Октомври, 2020, 15:34:09 от veso74 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |