| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Третата опера 3  (Прочетена 2066 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Третата опера 3
« Отговор #15 -: 04 Юни, 2020, 15:58:17 »
Това във червения кръг и R 152 .....107 е корекцията на бостърното. С100 е бостърния ,сложил съм 56 нано 1200 волта.
« Последна редакция: 04 Юни, 2020, 16:17:30 от пеко »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #16 -: 04 Юни, 2020, 18:38:50 »
Регулира се вече да... Намерих и един все още добър селен и сложих него... Нямам резистор с правилната стойност ... Ето вече как изглежда отдолу . Смених бостерния кондензатор със 56 нано 1200 волта ,като в пирина. За звука,телевизора беше завъртян на една страна нали за да мога да го човъркам отдолу. По едно време звука се появи,не перфектно чист но разбираемо добре... Измерих трафа преди това, 0,9 ома, за сравнение другия  е 1,4 ... Тока през катона да триода на лампата е точно  30 милиампера. Проверих и високоговорителя,работи си супер. Явно наистина трафа е спечен...Ще го сменя и дано да се покаже... Не знам дали казах но  от този телевизор са вземани части... И така са вземани че примерно чатта е запоена за някой цокъл... Направо е отрязано крачето на цокъла... Смених един че нищо не беше останало... Също бубината му беше взета... И аз като пеко взех 2 оперки на символична цена... На едната липсваха дросела , няколко МЧ филтри ,трафа за вертикалното а на каналния  написано НЯМА СИГНАЛ с главни букви...На тази и нямаше бубината само....И реших да направя нея а от другата-части до колкото може... Та от двата направих един ... Просто защото така  се наложи...
« Последна редакция: 04 Юни, 2020, 18:45:15 от kortex »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Третата опера 3
« Отговор #17 -: 04 Юни, 2020, 19:14:57 »
 :drinks:  Много добре супер ,а яркостта как е.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Третата опера 3
« Отговор #18 -: 04 Юни, 2020, 20:02:19 »
Като ги гледам тия плетеници на едновремешните радиа и телевизори се чудя, дали в днешно време не е по-одачно да се реставриират като им се правят платки :), все пак на времето не е имало и за това са правили тия свимски черва от жици  :master2:
Това е единаственият аспект на тия дървени сандъци ,който ме отблъсква като погледна тия "паяжини"  под шасито   :nea:

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Третата опера 3
« Отговор #19 -: 04 Юни, 2020, 20:25:43 »
Тази паяджина като я гледаш е по устойчива на удар ,има и друго Пирина е по схемата на последната опера ,но там проблемите са във утечки на текстолита . Примерно моя пирин ме побърка докато разбера че лампата на високото се възбужда защото резистора 1 ком на управляващата решетка е сложен пригледно на платката,докъто не го сложих на цокъла хвърчащо проблема не се реши.Но човек цял живот се учи от тогава знам че този резистор го слагат точно против възбуждане но трябва да е макс. близо до лампата.И друго винаги може да внесеш промяна която никой няма да разбере .

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #20 -: 04 Юни, 2020, 20:59:02 »
Лошото е само че не можеш да проследяваш така  ;) Пирина - лесно ,гледаш трасето къде отива... При операта не може така , трябва да знаете  разположението... Кое къде прехвърля ...  :master2:  Яркостта е супер ,на по малко от половината увеличена се вижда нормално ,просто нов кинескоп  ;)  Бостерното ми е 690 и ще си го оставя така... Да не натоварвам със по високо...


Супер... И със новия траф не стана... Пак същата работа,явно стария си работи... Знаете ли какъв е бил проблема??Каналния не прави контакт с една от пластинките... И трябва леко да излезеш от канала и звука идва...И аз съм един...  ???  ???  ???  ???  ???  Имах бая проблеми със тоя канален... Изкъртени пластинки... Дори липсващи... Които можах върнах пак ... Които не смених... Но някои се получиха малко по къси ... Явно това е проблем... Оффф  ???  ???  ???  ???  ???  ???  ???  ???  ???
« Последна редакция: 04 Юни, 2020, 21:29:21 от kortex »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #21 -: 04 Юни, 2020, 22:55:43 »
Мислиш ли, че може да не прави контакт някоя от пластините на ПТК и от това да няма звук, но да има добра картина? Трудна работа... Това, което вероятно ти се случва е, че честотата на осцилатора се променя, когато разместваш от точното положение ключа за каналите. Това, че честотата се променя, е напълно нормално и винаги се случва. При теб вероятно осцилаторната бобина за този канал не е добре настроена и с фината настройка не успяваш да зададеш правилната честота на осцилатора, но като изместиш положението на ключа, честотата се променя в правилната посока и звукът излиза.
За звука... Останах с впечатление, че не ти работи НЧУ. Предположих, че след толкова часове, прекарани от задната страна на не един телевизор, ще можеш да разбереш веднага при неработещ или слаб и изкривен звук, дали проблемът е в НЧУ, дали е в МЧУЗ, или се губи още в МЧУИ и тунера... Ти още каза, че като пипнеш решетката на триода, не се чува силен брум. А трябва да се чува! Не си представям, че не си чувал този звук, който имам пред вид... Добре, щом имаш звук, достатъчно ли е силен? Има ли изкривявания? Ако подадеш от Ласпито само втората междинна честота на звука 6.5 (има такъв изход) директно на входа на IIМЧУЗ, би трябвало да чуваш звука от Ласпито идеално, силно и ясно, без значение какво се вижда на екрана. Можеш така да настройваш филтрите на IIМЧУЗ и честотния детектор. Можеш да подадеш и нискочестотен звуков сигнал от Ласпито директно на входа на НЧУ (на потенциометъра за сила на звука) и така ще провериш дали НЧУ работи нормално и без изкривявания. 
« Последна редакция: 04 Юни, 2020, 23:19:13 от NHB »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #22 -: 04 Юни, 2020, 23:40:53 »
Не е само звука...Картината също се подобрява значително... Като казвам звук нямам предвид чист... А че идва като цяло... Успях да ги наместя пластинките и вече картината е много добра . Звука обаче...Не знам и аз...  Фината настройка разваля картината като я въртя много... Звука не се оправя...
Основният проблем е че със звука (не толкова силен колкото при другата опера ) върви и нещо като зъзнещ съпровод... Който в голяма степен разваля качеството и в повечето случаи не се разбира...Ще опитам това което ми казвате,не се съмнявам че ще се разбере къде е проблема  ;)

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Третата опера 3
« Отговор #23 -: 05 Юни, 2020, 12:42:58 »
Тоя зъзнещ съпровод... Я смени говорителя за проба. Просто свържи кабелите към друг, без да вадиш стария от кутията.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Третата опера 3
« Отговор #24 -: 25 Юни, 2020, 13:24:03 »
Не е от говорителя ,нали го проверих ... Пробвах и с друг... Проблема на ласпито е че издава еди тон, и при него звучи добре ... Когато се появи говор  става неясен  и дрезгав ... Ще го запиша как звучи .

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Третата опера 3
« Отговор #25 -: 25 Юни, 2020, 21:05:02 »
Опитай да донастроиш на слух бобината на дробния детектор ТМЗ-3, L22.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |