| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов проект регенеративен приемник  (Прочетена 1259 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Здравейте колеги
Благодарение на колегата Асен /Lz2xL/ от Варна  се запалих по регенеративните приемници за което му благодаря за оказваната помощ и търпение.Изчетоха се много материали в интернет.Народа извън БГ сякаш е луднал по тази тема.Търси се нещо интересно.
Новият ми приемник е проектиран за къси вълни и  ще бъде миниатюрен с 2 лампи 6Ф1П.
Изпробвах десетки схеми.За сега останах най-доволен от работата на пентоди в регенеративния детектор
За проекта реших да използвам корпус от  телевизионен канален превключвател.Всички елементи ще бъдат в металната кутия заедно с кръговата бобина,която е навита на тяло с диаметър 20мм.
Разпределинието на функциите е следното
Пентод на Л1- регенератор
Триод на Л1 -пред усилвател
Триод на Л2   -пред усилвател
Пентод на Л2-крайно стъпало
Схемата е изпробвана и работи отлично вече две седмици.Радиото работи и без антена и заземление?!
Захранващият блок ще бъде отделен модул.
Регенерацията се управлява от потенциометър 50ком във 2-ра решетка на пентода на Л1
Ивдуктивността на кръговата бобината /триточково свързване/е 5мкн, съдържа 20 навивки с диаметър 0,7мм върху тяло ф=20мм.Според разчетитена разполагаемия  променлив кондензатор/не знам от какво радио е / с използване на последователно съединени секции /от 20-200рф/ ще се покрива обхват от 5-15мхц/19-60м/
Началото на проекта е посочен на снимките.
« Последна редакция: 23 Май, 2020, 21:20:37 от dragan »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов проект регенеративен приемник
« Отговор #1 -: 24 Май, 2020, 00:04:39 »
Ехааа!
Драгане, скри ми шапката Страхотна идея за шасито!
Изглежда супер, не се съмнявам че работи добре. Направо ме засърбяха ръцете. Успех с машината!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: Нов проект регенеративен приемник
« Отговор #2 -: 24 Май, 2020, 08:10:14 »
Благодаря Биляне
Ще снимам как изглежда проекта на макетното шаси.
Днес ще видя,как да удължа осите на двата потенциометъра.
Проекта първоначално беше с две лампи EF80 от книгата "Интересни лампови и транзисторни схеми".Схемата тръгна от първия път.Правих няколко модели бобини.След това пробвах с лампи 6Ф1П,6Ф4П.Спрях се на 6Ф1П защото е по- ниска и се вмества в екраниращите капачка на каналния превключвател.Тези капачки са на резба и нямаше откъде да намеря по-високи.Освен това ми прави впечатление,че нямат никакви вентилационни отвори.
Очаквам монтажа да стане много плътен за да се вмести в обема на металната кутия.
За тези, които са напред в материала може да разгледата информацията в интернет за легендарния английски шпионски радиопредавател PARASET,която ми подсказа Асен.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: Нов проект регенеративен приемник
« Отговор #3 -: 14 Юни, 2020, 13:03:14 »
Регенеративния приемник е вече завършен
Остават само надписите.
Доволен съм от работата му на къси вълни.
Изработих отделен захранващ блок.
Алуминиевите капачки на лампите не съм поставил защото лампата 6Ф1П ми се струва,че отделя много топлина а капачките както се виждат на предишните снимки нямат отвори за вентилация. Каква е тази конструкция не зная
както споделих всичко е поместено в канален превключвател от стар лампов телевизор.
« Последна редакция: 14 Юни, 2020, 13:22:25 от dragan »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: Нов проект регенеративен приемник
« Отговор #4 -: 14 Юни, 2020, 13:39:08 »
Добавям още снимки.
Снимките са от телефон и не се получиха много добри,но на живо радиото е доста красиво.
Първата лампа 6Ф1П замених отново с EF80.
Струва ми се,че радиото работи по-добре.
В градски условия радиото работи с антена с дължина 1м.
Радиото се получи с малки размери:
-височина  200мм
-ширина    180мм
-дълбочина 130мм
За диск на скалата /Ф650мм/ използвах снимка на кръгла скала отпечатана на принтер и залепена на диска от радио 504 който задвижва въздушния кондензатор.
Използвал съм селектор с набор кондензатори от 12 до 250пф и галетен превключвател последователно свързани с променливия кондензатор за разтегляне на обхватите.
« Последна редакция: 14 Юни, 2020, 13:46:14 от dragan »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: Нов проект регенеративен приемник
« Отговор #5 -: 14 Юни, 2020, 14:27:55 »
още малко по-добри снимки

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |