| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Компас  (Прочетена 1122 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Компас
« -: 28 Март, 2020, 21:30:50 »
Привет на всички. Та задачата е следната. Търси се устройство заместващо компаса. Да е лесно приносимо, "джобен формат", да показва с точност на компас севера от всяка една точка независимо магнитните смущения. Било на полето или някой покрив например. Жирокомпас отпада, понеже не съм чувал да има такива джобен формат. Тоя компас дето е на айфона също греши доста, не става.  ???
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Компас
« Отговор #1 -: 28 Март, 2020, 23:17:53 »
Цитат
Става въпрос за това, как да определим посоката на света с помощта на часовник. Ето как се прави:

1. Завъртете циферблата, така че часовата стрелка да сочи към слънцето.
2.Прекарайте мислена линия от положението на 12 часа на циферблата и разделете ъгъла, който тази линия и часовата стрелка сключват на две.
3. Ъглополовящата сочи юг.

Пример: Ако определяме посоката в 16 часа, завъртаме часовника, така че часовата стрелка да сочи към слънцето. Юг се пада на 14 часа.

Забележка: При използване на лятно часово време, за отправна точка се взима не 12, а 1 часа. Методът в този му вид е приложим в северното полукълбо.

Недостатък - трябва да се вижда слънцето. Освен това компасът сочи магнитния север...

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Компас
« Отговор #2 -: 29 Март, 2020, 10:36:22 »
Именно варианта Секстан не става. Или определяне на ъгъл, защото често е облачно. GPS устройствата също са с голяма грешка. Вероятно няма решение, но реших да попитам. Може някой да е чул или видял нещо. Всъщност единственото решение е жирокомпас но не знам да има такъв дето да можеш да си го носиш в раницата и да работи. Там действат огромни сили и това нещо трябва да е закрепено здраво за обекта върху който седи.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Компас
« Отговор #3 -: 29 Март, 2020, 11:38:12 »
Качествено GPS устройство с качествена антена би трябвало да осигури доста добра точност. Разбира се, има ситуации, в които може да сгреши. За компасът важи почти същото, като при него трябва да се съобразим с магнитната деклинация. По спомени от преди 30 години радиолокационните станции ги "осеверяваха" с теодолит, на който имаше обикновена магнитна стрелка за определяне на посоката.

Ако така не става, вероятно наистина няма решение...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Компас
« Отговор #4 -: 29 Март, 2020, 12:16:42 »
Иване,уточни магнитния север или географския.Магнитното склонение е голямо.Звънни ако искаш на дядо си Хаджия.Знаеш кой е,цял живот с това се занимаваше.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Компас
« Отговор #5 -: 29 Март, 2020, 13:26:37 »
има много примери в интернет с ардуино и HMC5883L модул , не става ли това ? не показва ли севера ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Компас
« Отговор #6 -: 29 Март, 2020, 16:34:53 »
Добре ще разкрия тайната. Занимавам се със специфични спектрални измервания. За целта се прави кръгово измерване от определена точка на 360 градуса. Измерването се повтаря през всеки 30 градуса и така се прави кръгова диаграма. За целта е необходимо, да се започне от 0гр. и свърши на 330гр. За да е точно и коректно измерването което обикновено се прави на покрив някъде. Необходимо е, да се знае точно къде е 0гр. или севера по компас. Но както казах влиянията, магнитни и електромагнитни не позволяват да се използва компас. Пробвах с компаса на айфона ми но и там дава отклонение.Само дето не знам такова устройство. Освен жирокомпаса разбира се. Та ако има нещо измислено и някой има вариант да сподели. Трябва да мога да го вземам на всякъде със себе си там е проблема. Разбира се първо ми дойде на акъла за секстан, ама не става всеки път да чакаме хубаво време за да работим. А и с математиката не съм голям приятел. Постоянно да смятам ъгли да търся актуални за годината триангулачни таблици.... Оф... май няма начин, какво ли не мислих, но всичко дава някаква грешка, а 30 градуса стъпка не е много и грешката е голяма.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 58
  • Населено място: София
Re: Компас
« Отговор #7 -: 29 Март, 2020, 21:32:22 »
Сега ми хрумна нещо,което незнам дали ще ти е от полза,но все пак да споделя.Защо не се ориентираш по някой спътник,на който мястото му е точно фиксирано над екватора?Може и с уред,а може и с телефона,има приложения.Хващаш Астра на 19 градуса наример и от там нататък се въртиш.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Компас
« Отговор #8 -: 29 Март, 2020, 22:08:40 »
Да, и на мен ми мина подобна идея. Обаче, сигнала не идва по права линия. Атмосферата и времето го изкревят. Като е слънчево е едно, като е друго времето е друго. То от там идва грешката на GPS-а реално. Но понеже съм в Германия може и да има нещо такова с близък спътник. Но поне аз не съм чувал. При това не ме интересуват координати и положение, само къде е север.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Компас
« Отговор #9 -: 30 Март, 2020, 20:52:01 »
Честит първи сняг на патерица  :D И при нас най после заваля, за 10мин. разбира се както всяка година и след час нямаше и следа от снега. Температурата бепе +4-5гр.  :drinks:
130661-0130663-1130665-2
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |