| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "АКОРД 102'71"  (Прочетена 6325 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #30 -: 31 Юли, 2019, 20:49:21 »
Не ме мързеше, но мислех си, че няма да е толкова чувствително отколкото с УКВ-приставката. Тя действа и като предусилвател на ВЧ.
 :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #31 -: 01 Август, 2019, 11:46:14 »
100% с пренастройка нямаше да бъде чувствително колкото с УКВ приставката! Освен това, при все, че няколко колеги от форума направиха доста успешна пренастройка с разтягане на обхвата на лампови и не само блокове с вариометри - то тази интервенция не е съвсем лесна. Поне първите ми опити за пренастройка и разтягане на обхвата с УКВ блок от печатните не протече никак добре. Определено е необходима конструктивна промяна на вариометрите без каквато тайно се надявах, че ще мина. Уви, не става! Пускат се и слухове, че гетинаксовата платка има големи ВЧ загуби за горния диапазон, не знам до колко е вярно това. То не, че не бих проектирал от стъклотекстолит нова платка каквато трябва, но просто не съм сигурен, че е вярно това твърдение. Та, като човек пренастроил доста успешно над 10 Селени B211 и B216, мога да кажа, че ламповия блок ми се опря. Та определено приставката на първо четене е добра идея. Вече когато ги "хване" човек нещата както styrshel може да се пусне в тази манипулация. И тъжното е, че вероятно няма да изкара чувствителност достатъчно добра за съвременните стандарти.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #32 -: 01 Август, 2019, 12:49:13 »
Може ли и аз да се изкажа за пренастройката.
УКВ бкокове тип Мелодия10 се пренастройват елементарно. Имаше тема но не нога да я намеря.
Пренастройката се осъществява като се сменят вариометрите с по дебели ф7,8мм(или колкото се съберат) може да се разширят пластмасовите тъби с 1,2 десети, след това се прави корекция на обхвата на хетеродина, спряга се и готово. Не се сменя нищо по платката, даже не се налага да се сваля платката.
Моя опит показва че така преностроени радия имат добра чуствителностр и в градски условия работят отлично.
Друг е въпроса с насорийката на МЧУ. От скоро имам вобел бенератор и още съм експериментирал с него.

Когато съм пренастройвал съм навивал амунивие тиксо в-у вариометрите и се получава.

Все пак решението за модификацията е на собственика, на който се възхищавам. :bravo: :bravo: :bravo:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #33 -: 01 Август, 2019, 13:16:23 »
Това не го знаех с по-големият диаметър на тръбичките и сърцевините. Т. е. не се налага смяната на някой кондензатор по УКВ-блока, а какъв обхват приблизително покрива?

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #34 -: 01 Август, 2019, 13:35:24 »
Ако се разширят пластмасите, и се вкарат тръбички 7,9 8 мм покрива целия диапазон.
Аз използвам плътно ф 8 и го пробивам на струг.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #35 -: 01 Август, 2019, 14:36:32 »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #36 -: 01 Август, 2019, 18:51:55 »
Да това е темата. Благодаря стършел Спазвайте размерите от темата.
Мисля, че има резон темата да стане важна.
Ако модератора реши....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #37 -: 10 Август, 2019, 23:29:09 »
Колеги, може ли да се направи усилвател на сигнала, който излиза от УКВ-блока, примерно с една ЕСС85? Питам, защото пренастроих един блок от "Мелодия 10" по гореописаните начини, покрива около 10-12 Мегахерца, работи доста добре. Не съм пробвал с алуминиеви сърцевини с по-голям диаметър на вариометрите, но някои станции се хващат тихо, т. е. трябва да бъде увеличен звука доста. Идеята ми е, изходният сигнал от блока, да се усили с една ЕСС85, която да се добави в радиото, и тогава да се подаде на ЕСН81? Дали ще има смисъл, защото сега ЕМ84 на УКВ-обхвата слабо реагира.
 :writer:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #38 -: 11 Август, 2019, 17:03:43 »
Цитат
гореописаните начини,
Цитат
Не съм пробвал с алуминиеви сърцевини
Е как така. Нали описахаме че се сменят сърцевините.

Тази пренастройка се извършва със смяна на сърцевините.
Действай смело. Като писах и с готварско алуминиево фолио да увеличиш диаметъра, пак става.

В момента хвашаш по огледална, затова нивото ти е ниско.

Ето една графика от моя пренастройка. стойностите от ляво на честотите са във волтове измерени в АРУ
Средната стойност е 5V
На 107,6,най отдолу, хващам 100W предавател от Асеновград, на 15км от мен. Този предавател го хващам трудно в колата.
120583-0

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #39 -: 11 Август, 2019, 23:28:54 »
Сетих се, че имам алуминиево тиксо, навих около сърцевината около 1.5мм, т. е. сърцевините станаха приблизително 6.5 мм, не съм разширявал отворите. Обхватът се "разтегна" приблизително около 17-18 МХц, чувствителността също се увеличи. Даже мога да кажа, че чувствителността на УКВ-блока се поизравнява с Акорда на който сложих УКВ-приставка. Искам да кажа, че не съм развивал навивки, а дадох "накъсо" две навивки от бобината, развих една навивка от бобинката която има 3 навивки, и махнах кондензатора от 12 пико. Бобината която служи за КВ-лупа, не съм я пипал.
 :drinks:

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #40 -: 12 Август, 2019, 00:16:48 »
Не е хубаво да се окъсява бубина, пада и Qфактора. По добре да се направи както трябва.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #41 -: 12 Август, 2019, 08:19:09 »
Имаш ли честотомер?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #42 -: 12 Август, 2019, 21:44:36 »
Не, нямам такъв уред, ето как изглежда УКВ-блока, работи много добре:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: "АКОРД 102'71"
« Отговор #43 -: 12 Август, 2019, 21:54:17 »
Аз, докато се сдобия с честотомер, не постигнах резултати.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
8743 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
22430 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
12 Отговора
5952 Прегледи
Последна публикация 17 Декември, 2016, 11:07:25
от Валери
12 Отговора
8957 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
4679 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |