| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моето радио Концерт  (Прочетена 1754 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ian

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 248
  • sandacite@abv.bg
Моето радио Концерт
« -: 09 Август, 2019, 10:02:34 »
Здравейте, колеги!
От доста време си търсех това радио, на приемлива цена за мен, и за мой късмет го намерих съвсем случайно в базата за скрап, буквално минути преди да го разфасоват и срещу 40 лв. вече си е мое.  :)
Като цяло състоянието на радиото е много добро за годините си! Има си всички части с изключение на единия страничен високоговорител, който не е оригиналния, но имам такъв. Няма я и хартията зад скалата, та си търся такава, някой ако има за продаване да ми пише, моля. Пуснах го, през една крушка, колкото да видя дали работи... работи, не много добре, в НЧУ има някакъв брум, но сега нямам много време за това.
Кутията е в много добро състояние, има нужда от почистване и освежаване на лайсните, но не мисля да я изтърквам цялата и лакирам на ново, поне за сега.
Мисля да преработя УКВ блока на съвременния стандарт, казват че бил подобен като на радио Орфей, дано мога защото ми се иска да работи това радио почти всеки ден, когато съм си в работилницата.
Приемам всякакви съвети, препоръки и акъл (ще ми трябват такива) относно възстановяването и завършването на целия радиоапарат като работещ такъв.
Поздрави и благодаря!  :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #1 -: 09 Август, 2019, 10:15:52 »
Още едно спасено радио, честито колега  :good: . Иначе за хартията зад скалата, по-добре е да си отрежеш нова, или оризова, или бял кадастрон. Ще трябва да залепиш в краищата и малко по-дебел картон, защото се държи на едни пружинки, да не се къса, оригинално има едни "ушички" в краищата, където се закачват пружинките. Казвам нова хартия, защото оригиналната вследствие остаряването, става трошлива, т. е. къса се лесно.   

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #2 -: 09 Август, 2019, 10:20:01 »
Разгледай тази тема.
Публикувал съм как се прави конверторна платка за УКВ.Има клипове с резултатите.

За ремонта, ще се наложи да сменяш доста кондензатори. Зарди обемния монтаж всяка спойка се превръща в приключение.
Моя съвет е да подмениш всички кондензатори, които имат връзка с анодното, като в старите тръбички на кондензаторите да напъхах съвремени.
Успех в ремонта и питай без да се притесняваш

Неактивен ian

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 248
  • sandacite@abv.bg
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #3 -: 09 Август, 2019, 10:30:56 »
Благодаря за съветите колеги, ще помисля.
На последната снимка, която публикувах има залепено нещо като таблица с числа до 16 и печати под някои от тях, някой знае ли нещо за това? Предполагам че е нещо като преминаване на различните етапи в производството на радиото на монтажната линия.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #4 -: 09 Август, 2019, 17:18:14 »
Ехее, много як Концерт! Реставрирах такъв преди 4-5 години, и е много приятен апарат. Ето моите съвети:
1. Аз лично не те съветвам да пипаш УКВ блока точно на това радио - с вградената диполна антена спокойно се приемат станциите по огледален канал в долната част на ФМ обхвата. Или вгради приставка, както е описал "rolling_heads".
2. Ако те мързи да сменяш кондензаторите - тези които задължително трябва да се сменят на първо време са 3: разделителните от ECC83 към крайните пентоди и електролитния на катодите им. Ако радиото е стояло на сухо, вероятността другите да са с приемлива утечка е голяма и съответно смяната им да не е наложителна (сравнявам моя Концерт със Симфония с несменени кондензатори и не се отличават нито по селективност нито по чувствителност)
3. При мен връзката към кондензаторните говорители беше изпълнена по малко по-друга схема от тази дадена в KN34PC, аз я преправих както е по схема.
4. Самите кондензаторни говорители при мен не работеха, защото фолиото се беше поизтрило на мястото на контакта с пластината. Завъртях фолиото на 180 градуса и се оправиха.
5. Страничните говорители не са магнитно екранирани, и затова показанието на магическото око се изкривява, което малко дразни. По-новия говорител е магнитно екраниран и не прави такъв проблем, освен това има по-добри високи, затова аз бих намерил още един от по-новите (ВЕ-154ТМ). Единствения проблем е, че старите елипси са по 6 ома, а ВЕ154ТМ е 4 ома, но не е болка за умиране.
6. И не на последно място, а даже най-първо - тренирай филтровите електролити - става много лесно, защото изправянето е с кенотрон и не трябва да се демонтира нищо, само да се изадят лампите и на мястото на кенотрона един 1N4007 + 2k резистор.
« Последна редакция: 09 Август, 2019, 17:24:05 от bxd »
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #5 -: 09 Август, 2019, 21:11:39 »
За хартия зад скалата ползвам хартията за печене във фурна на два слоя

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: Стражица
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #6 -: 09 Август, 2019, 22:50:21 »
Мда  тя е така кафеникава.
Според мен е добре всички хартиени кондензатори да се сменят щом ще работи често а и да няма ядове от тях като цяло. Ако гониш автентичност може да напъхаш в тръбичките нови. Има едни с аксиални изводи на ROE  или vishay. Пасват супер ама са по скъпички.

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #7 -: 10 Август, 2019, 11:05:33 »
Честита придобивка. Преди много години имахме същото. Веднъж както работи избръмча и изпуши много яко. Захранващия трансформатор се беше овъглил. Тогава бях малък, и нашите го даваха някъде на ремонт и повече не го видях ... Много хубаво радио. Сега ако си намеря запазено някъде на сгодна цена бих си взел.
Успех с реставрацията.

П.С.
Няма да е зле да пренавиеш този захранващ, и то за 237 В /а не за 220/ захранваща мрежа за да си винаги "в режим" Аз това бих го направил преди всичко друго ... "парен с каша и на айряна духа"  ;)
:)

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #8 -: 10 Август, 2019, 17:45:05 »
Цитат
Няма да е зле да пренавиеш този захранващ, и то за 237 В /а не за 220/ /
Цитат
То хубаво, ама ням кой да пренавива вече

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: Стражица
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #9 -: 10 Август, 2019, 18:37:00 »
Пренавиването е най лесната работа. Щом е здрав може и през стабилизатор да го пуска ако му е високо напрежението и се разминават най вече отопленията.
При мен е 224в. Така го ядох като направих един траф за 235 волта на работа реших, че и при мен ще е толкова😀.
Затова ги правя с няколко извода вече.В случая ще да е изгорял от друга авария не от това, че е на 220в.
Ако пробият разделителните на крайните лампи и се появи положително напрежение на решетките и хоп голям ток и авария във изходния, лампите, захранването.Може и електролитче или в кенотрона авария. Варианти доста да изгори трафа.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #10 -: 10 Август, 2019, 23:03:23 »
Перфектното решение за мрежовия е донавиване на 33 навивки с ПЕЛ 0,41 за 10 V. Ако има място, обикновено има. Така всички  напрежения си отиват на място и трафът е нормално натоварен. Трябва да се свърже синфазно с първичната за 220 V. Успех Янко!

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 154
  • Населено място: Монтана
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #11 -: 12 Август, 2019, 09:00:32 »
Виждал съм няколко Концерта със сменени странични високоговорителя от по новия тип и съм се чудил дали са ги сменяли по радиосервизите или в завода са поставяни.В производството някой серии е поставена лампа EBF89 а не EF89.Имайте предвид че радиоприемниците произведени през 1960г схемата се различава малко от оригиналната.По новата схема са изградени радиошкафовете Хармония РМШ 60.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Моето радио Концерт
« Отговор #12 -: 13 Август, 2019, 11:41:15 »
Мрежовия траф е критичен, не толкова защото е проектиран за 220 волта номинал, а защото е доста стар и вече може би има остаряло лаково покритие на проводника. Също от преработката зависи какво е напрежението при ползвателя. При мен в София, ж.к. Дружба напрежението например варира в границите между 215 и 225 волта. Като в 90% от времето е около 219 - 223. Та при мен например пренавиване не е необходимо. Познавам много квартали в София, където напрежението доста добре отговаря на новия стандарт и е около 230 - 237. Там действително е желателно да се направи нещо по въпроса. Аз обаче, не бих пренавивал трафа в радиото, а бих сложил един автотрансформатор който да понижава напрежението с 10 волта например. Това е добро решение, защото имаме много стари уреди които се нуждаят от по-ниско напрежение, а в случая с автотрансформатор, той би имал габаритна мощност около 46 вата за 1 киловат консуматор след него. Т.е. говорим за едно съвсем компактно трафче което може да задоволи нуждите на всички апарати едновременно. Стабитрон 350 също би решил проблема макар, че при него не ми допада щракането на релета при промяна на напрежението.
Иначе радиото е прекрасно, действително трябва да се обърне сериозно внимание на всички неполярни кондензатори които е вероятно да имат утечка. Особено важно е да се подменят (задължително) тези които са между фаза и шаси и между нула и шаси. Те могат да се запалят в произволен момент. Прехвърлящите в НЧУ също е важно да се проверят и подменят. Други прехвърлящи трябва да се прегледат и да се вземе решение. Защото най-лошото нещо при продължителна експлоатация е, ако режима на схемата страда от утечни кондензатори. Там може да се стигне до много сериозни последствия за цялото радио.
Относно УКВ. Трябва да се пипа МНОГО внимателно в този радиоапарат. УКВ блока мисля е същия като на Орфей, но определено тези УКВ тунери не се поддават така лесно на пренастройка. Имам един начин който практикувам, и като че в градска среда се отразява добре, съветвам те и ти да го използваш. Разхлабваш двете винтчета на ограничаваща завъртането на оста за настройка втулка на УКВ блока отзад. Разхлабваш и винтчето (винтчетата не помня дали беше едно или две) на малката зъбчатка която предава въртенето от макарата с кордата. Завърташ с пръсти оста за настройка по посока увеличаване на честотата колкото се налага и след това притягаш разхлабените винтчета. По този начин блока започва доста успешно да покрива желаната от теб част от новия диапазон. Интересно е, че може да настроиш да покрива долната или горната половина по твое желание. Лошото е, че в някои случаи се налага донастройка на МЧ филтрите. Там трябва да се внимава много, защото знам, че сърцевините често са спечени и трошливи. Опита за настройка води до тяхното счупване и от там нататък става тегаво. Та дано не се налага да се върти там. Успех с ремонта и реставрацията на приемника!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |