Nordmende Тannhäuser 57 3Dhttps://www.radiomuseum.org/r/nordmende_tannhaeuser_57_3d.html Помагайте братя с идеи!
Не съм имал такъв случай – бавно във времето УКВ-то измества настройката. Дефектът е откакто съм го взел 2012 г. Наблюдавам напрежението на електролита на детектора – спада бавно. До около час се слуша нормален звук, вероятно леко затихва и след това се скапва звука, напрежението от детектора е паднало от 30-на на 20-на волта и трябва да врътнеш около 1- 1,5 мм. След около 2-3 часа пълзенето спира. Наблюдавх честотата на хетеродина с осцилоскопа с 2-3 навивки индуктивно. В първите около 5-10 минути след пускане на студено честотата леко пада, но звукът е ОК. След това около 2-3 часа бавно пълзи нагоре и спира с 0,1 MHz нагоре и там вече звукът е лош и не може да се слуша.
Радиото е висок клас, топ моделът от този период, вложени са качествени материали и компоненти. Всичко друго му е ОК, настроено е добре, отлична селективност и чувствителност на всички обхвати.
Какво изпробвах:
Още навремето всички битумни кондензатори са сменени. Сега смених (вградих) в корпуса на стария електролит 3 нови. Селеновия изправителен пакет замених с 4 Si диода, коригирах високото напрежение с допълнителен резистор. Постоянноотоковия режим на ламбите е ОК.
Малко трудно се отваря приставката, капакът, който се отваря е отдолу към шасито. Не може на място – разпоявам всички жици, отстранявам го от мястото му и свалям долния капак. Почистих го с четка (почти нямаше замърсяване, кутията е почти херметически затворена), пръснах го с Меглио, изплакнах добре, подсуших. При огледа установих, че са пропуснали да запоят единия край на тримера на анодния кръг C4 към маса. Реших да сменя кондензаторите около хетеродина. С13 смених, С19 премахнах с идеята да разширя обхвата на хетеродина нагоре, докъдето е възможно. Последователно на тримера С4 запоих ``скъсяващ`` 12 pF, т.е еквивалентно стана 4 pF. Естествено сменях лампата, без ефект. Работи си с оригиналната Телефункен на 66 години. Пренастроих хетеродина 87,5- 107 MHz. На 108 анодния кръг на ВЧ-то не може да се спрегне, - тримерът е развит докрай на 107 MHz. Проследих и захранващото напрежение за УКВ-то да не се променя във времето – ОК си е. С11 е много труден за достъп и не съм го сменил, но ако трябва ще разпоя елементите над него и ще го сменя.
Мислите ли, че той влияе на честотата? Повдигнах лампата с 2-2,5 см с още един цокъл-приставка над кутията, така, че да не загрява елементите вътре – резултат нямаше.
Мисля да замася по-добре корпуса на кутията, тъй като масата сега се предава през единия крепежен винт на кутията (другите 3 крепежи са през амортизиращи гумички) и през тази връзка върви и отоплението и масата на захранващото анодно напрежение. Забелязал съм, че някои УКВ блокове са яко замасени с плетено медно въже (като ширмовка).
Ето схеми и описание за настройка. На немски, на английски за експортен вариант за Щатите на същия модел и превод на Бг на последния. Чудя се как да проверя точка 4 от инструкцията за настройка. Т. 5 също нямам на идея какво искат от мен и какво да направя.
1. Включи генератора към антенните букси и настрой обхвата на осцилатора. Настрой с пром. кондензатор на 88 МНz – пункт D на максимум. На 108 MHz – пункт С на макс.
2. Настройка на ВЧ кръга:
90 MHz – пункт G на макс.
106 МHz – п. F на макс.
Настрой ВЧ тунера с въртене на пром. кондензатор на тези честоти. Повторете настройите до постигане на максимумите.
3. Антенен кръг: Завърти скалния показалец на 98 MHz – от п. J на макс и мин. шум.
4. Провери решетъчния ток на осцилатора по целия обхват. Трябва да е 2.0-4.0 V.
5. Неутрализирайте ВЧ стъпалото от пункт Н. Не променяите позицията на ядрото след това.
6. От пункт Е се извършва неутрализация на осцилатора да не лъчи в ефира през антената. Вероятно няма да се наложи да въртиш този тример.
Помагайте, моля!
Пропуснал съм да нанеса пункт F на схемата - това е тримера С4.